Masaj Yapmak İçin Uygun Olan 6 Bölge

16 Kasım, 2018
Masaj vücudunuz için inanılmazdır. Ayrıca, eğer vücudunuzun bu bölgelerine masaj yaparsanız, çeşitli faydalar göreceksiniz ve hatta kendiniz tek başınıza bile yapabilirsiniz!

Masaj yapmak deyince, muhtemelen sırt ve omuz bölgenizden kulunçların ve gerginliğin gitmesini hayal ediyorsunuzdur. Fakat masajı doğru alanlara uygularsanız, tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Masaj yapmak için hangi bölgelerin uygun olduğunu bilmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Hayat kalitenizi artırın

masaj yağı

Masaj yapmak, günlük stresi ortadan kaldırabilir, sırt ağrılarınızı azaltabilir, sizi anksiyeteden kurtarabilir ve sıvı tutulumunu hafifletebilir. Bunlar masajın faydalarından sadece birkaçıdır.

Başka birine masaj yapmak için eğitim ve pratiğe ihtiyacınız olduğu doğru olsa da, en azından belirli hareketlerle kendi yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 • Doğru bir masaj için, öncelikle rahat olmanız gerekir. Bu, hem odanızın hem de kullandığınız yatak veya koltuğun hoş bir yer olması gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Ayrıca, masaj yapılan kişi için sıcaklığın doğru olduğundan emin olun.
 • Eğer masaj yapılan kişi alerjik değilse ve sert bir kokudan rahatsız olmuyorsa, alanı mum kullanarak aydınlatabilirsiniz.
 • Lavanta gibi rahatlatıcı bir kokuya sahip bazı tütsü veya esansiyel yağlar da seçebilirsiniz.
 • Ortam müziğini unutmayın! Sözsüz şarkılar, rahatlama veya meditasyon için enstrümantal çeşitliliği olan şarkıları seçin. Doğa seslerini taklit eden temalar (yağmur, okyanus dalgaları, şelaleler, kuşlar, vs.) seçebilirsiniz.
 • Aynı zamanda özel yağlar da gereklidir. Bunlar mağazalarda satıldığı için elde edilmesi kolaydır.
 • Masaj yapılan kişinin cildinin hassas olup olmadığını veya özel bir yağ türü satın almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin. En hafif seçenek badem ve jojoba yağıdır. Hatta bebe yağı bile kullanabilirsiniz.
 • Özellikle de sıcak havlu çok gereklidir. Havluları ısıtmak için özel bir ısıtıcı kullanın. Tedavinin sonunda, fazla yağı almak için bu havluya ihtiyacınız olacak.

Mutlaka okuyun: Kulak Masajı Yaparak Stresi Hafifletin

Vücudunuzun hangi bölgeleri masaj yapmak içi uygundur?

Tıbbi sebeplerden dolayı masaj yapmanız gerekebileceği gerçeğinin yanı sıra, her gün ağrı ve sancıları gidermek için spa benzeri bir ortamda 30 veya 45 dakika masaj yapmak hiç de canınızı acıtmaz.

Ancak normal bir vücut masajının vücudunuzun bazı kısımlarına erişemediğini ve bu bölgelere evde kendiniz masaj yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ne olduklarını bildiğinizde ve üzerinde çalıştığınızda, bir daha asla aynı olmayacaksınız ve çok daha rahat ve mutlu hissedeceksiniz! Masaj yaptırmanız gereken bu altı yere dikkat edin:

1. Baş üstü

 • Günümüzde çalışan insanların yarısından fazlası, iş günü sona erdiğinde çok yorgun görünmektedir.
 • Başa yapılan, spesifik olarak başın üstüne yapılan bir masaj hoş bir his verir; çünkü dolaşımınızı aktive ederken kafatası kaslarını rahatlatır.

2. Yüz

yüze masaj yapmak

Yüzünüze yapacağınız masaj sadece genç görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve rahatlamanıza  da yardımcı olur.

Eğer çok stresli veya endişeli iseniz, yüz masajı yapmanızı ya da yaptırmanızı öneririz. Yüz masajı, günlük yorgunluk, endişe veya gerginliği hafifletmek için de yararlı olabilir.

3. Kafatası

Başınızın üzerine yaptığınız bir masajın sağlığınız için yararlı olduğunu zaten belirttik. Bununla birlikte, daha iyi hissetmek için masaj yapabileceğiniz tek yer burası değildir.

Buna ek olarak, stres birikiminin sağlık sorunlarını ve depresyonu nasıl artırdığını kendinize hatırlatırsanız, bunları azaltmak için bir şeyler denemeye değer olduğunu fark edeceksiniz.

Alnınız ile başınızın üzeri arasında yapılan bir masaj, işi aşırı konsantrasyon ve planlama gerektiren kişiler için idealdir. Sürekli sınava giren veya bir bilgisayar ekranının önünde konsantrasyon ve zaman gerektiren işleri olanlar için de mükemmeldir.

Kafatasınıza yaptığınız masaj gerginliğin salınmasına, kötü ruh halinizin ortadan kaldırılmasına ve uyku kalitesinin artırılmasına yardımcı olur. Gerçekten muhteşemdir!

4. Kulak

kulak masajı

Arzu edilen gevşeme durumuna geçmek için kulak masajından daha iyisi yoktur. Stresin ana nedenlerinden birinin büyük şehirlerdeki gürültü olduğunu biliyor muydunuz?

Kornalar, bağırmalar ve yüksek sesle müzik ekstra yorgunluğa ve kaygı sorunlarına neden olur. Bunun yerine, sessizlik zihni yatıştırır, olumsuz düşüncelerden kaçınmanıza yardımcı olur ve beyninizin enerji harcamalarını azaltır.

Böylece gece uyumanız ve iyi şeylere odaklanmanız kolaylaşır. Kulak masajı, kulakların arkasına dairesel hareketlerle ve kulak memesine doğru saat yönünde yapılmalıdır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Kulak Masajı Yaparak Stresi Hafifletin

5. Parmak uçları

 • İnsanlar genellikle acı çekmediği sürece parmaklarına masaj yapmazlar. Ancak bu büyük bir hatadır!
 • Parmak uçları vücudunuzun en sağlam kısımları olsa da, aynı zamanda çok hassas bir bölgedir ve bakıma ihtiyaç duyar.
 • Parmak uçları, basınç teknikleri kullanılarak hafifletilebilen sinir uçlarıyla doludur.
 • Zamanını yazı yazarak geçirenler için idealdir.

6. Kalça

Çoğu masaj kalça kısmında bittiği için bu en çok ihmal edilen alanlardan biridir. Sadece zevkli olmakla kalmaz; aynı zamanda uzun saatler boyunca oturmanın rahatsızlığından kaçınmaya da yardımcı olabilir.