Zayıf Kan Dolaşımı: Genelde Göz Ardı Edilen 7 Belirtisi

Aşırı yorgunluk, çoğu zaman aşırı fiziksel aktivite ya da zayıf bağışıklık sistemi ile bağlı olabilir, ama aynı zamanda zayıf kan dolaşımından da kaynaklanabilir.
Zayıf Kan Dolaşımı: Genelde Göz Ardı Edilen 7 Belirtisi

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2018

Zayıf kan dolaşımı nüfusun büyük çoğunluğunu etkiler. Öyle ki; insanlar 60 yaşına ulaştığında, sorun bu yaş grubunun yaklaşık %80’ini etkileyecek kadar kötüdür.

Vücudunuzun, karmaşık ara yollar ve otoyollar gibi damar ve arterlerden oluşan mükemmel bir ağ olduğunu düşünün. Bunların içinde sürekli olarak düzenli bir hareket vardır.

Bu ağ içerisinde vücuda 5 litreden fazla kan taşınıp dağıtılmalıdır. Üstelik kan; vücudunuzun düzgün işlemesini sağlar ve “yaşamımızı” besleyen besin maddeleri, hormonlar ve gerekli tüm bileşenleri taşır.

Bu yüzden birkaç şeyi değiştirmek önemlidir. Kötü kan dolaşımı sadece yaşlılarla alakalı bir sorun değildir. İster genç olun ister olmayın, acımasız olabilen ve kendini sessiz belirtilerle gösteren bu sorunla savaşmak için bazı tedbirler almalısınız.

Yetersiz kan akışı kalp krizi, kan pıhtılaşması, varis ve felç gibi durumlara yol açabilir. Yaşam tarzınızı geliştirmeniz ve her şeyden önce, ana belirtilerin neler olduğunu bilmeniz gerekir.

1. Ciltte Lekeler

Doktorlar bize hem görünür hem de algılanamayan sessiz belirtilerden bahsetmektedir. Lekeler, deride renk değişiklikleri ya da kuru epidermis; kan akışının düzgün olmadığına işaret eder.

Zayıf kan dolaşımının birincil belirtilerinden biri, ayaklar ya da alt bacaklarda görünen kırmızı veya mor lekelerdir. Bunlar yavaş yavaş ülsere dönüşebilen küçük morumsu düzensizliklerdir.

2. Şişmiş Ayaklar

 • Kan akışınız yeterli olmadığında, uzuvlarınıza oksijen açısından zengin kan ve besin maddeleri gitmez.
 • Normal miktarda kan alamayınca vücut, ödem olarak da bilinen sıvı tutulumuna yönelir.
 • Zenginleşmemiş kanın eksikliği siyanoza yol açar. Ayaklarınızın hafif morarma eşliğinde şiştiğini fark edeceksiniz. 
 • Ayrıca baş parmaklarınız da adeta bir şeye çarpmış gibi hafifçe morarabilir.
  şişmiş ayaklar

3. Saç Dökülmesi ve Kırılgan Tırnaklar

Saç dökülmesi ve kırılgan tırnaklar zayıf beslenme ya da stresin belirtileri arasındadır. Ayrıca bu, bir çok insanın göz ardı ettiği bir gerçeğe işaret ediyor olabilir: Kan dolaşımınızda yeterince besin maddesi olmaması.

 • Zayıf kan dolaşımı kuru, kırılgan ve parça parça dökülen saçlara neden olur.
 • Ayrıca tırnaklarınızın yandığını hissedebilirsiniz. Bazen onlara biraz dokunmak hemen kırılmalarına sebep olur.

4. Daha Yavaş Sindirim

Gaz, asit reflü ve hatta kabızlık eşliğindeki yavaş ve ağır sindirim zayıf kan dolaşımının göstergesi olabilir.

5. Art Arda Gelen Soğuk Algınlığı, Enfeksiyon ve Virüsler

Bu kesinlikle akılda tutulması gereken ilginç bir bilgidir: Zayıf düşmüş bir bağışıklık sisteminin, zayıf ya da yetersiz kan dolaşımı ile ilişkili olma ihtimali yüksektir.

 • Kan dolaşımı yavaş olduğunda, vücudunuz patojenleri tespit etmeyi ve onlarla eskisi gibi savaşmayı bırakır.
 • Diğer insanlara göre çok daha hızlı ve kolay hasta olduğunuzu fark edebilirsiniz.
 • Bu belirtiler vücudun çalışma biçimine ve sizi koruma konusunda yetersiz kalan yavaş antikorlara bağlıdır.
kan hücreleri

6. Soğuk Eller ve Ayaklar

 • Bu çok genel bir belirtidir. Kan akışı normal hızında gerçekleşmediği zaman vücut ısısı en uygun seviyeye düzenlenir.
 • Kan akışı yavaş ise, vücut ısınız düşmeye başlar.
 • Yine vücudunuzun bazı kısımları fark edilir şekilde ısı kaybeder. Bunlar genelde el ve ayaklar olur. Çok daha soğuk hissedersiniz.
 • Bunu kabul edip sonuçlara varmadan önce doktorunuza görünün.
 • Soğuk eller ve ayaklar genelde hipotiroidizm, Raynaud sendromu ve hatta kansızlığa işaret eder.

7. Zayıf Kan Dolaşımı, Sürekli Yorgun Olmanıza Sebep Olabilir

Kan dolaşımı yavaşladığında problemler oluşmaya başlar. Bunun en çabuk gelen belirtilerinden biri halsizliktir. Bunun sebebi aşırı çalışmanız stres zamanları ve hatta bir hastalık olabilir. Ama zayıf kan dolaşımı genelde kas gruplarının az güç almasıyla bağlantılandırılır.

sürekli yorgun olmak

Vücudu besleyen oksijen ve besin maddeleri olmadan kaslarınız çok yorgun hisseder. Çalışmaya başladıktan hemen sonra, merdiven çıkarken veya hafif egzersizler yaparken bu rahatsızlık ortaya çıkar.

Eğer sizin için durum buysa, beklemeyin. Yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuza başvurun. Bu sessiz düşman her yıl binlerce can alıyor; ancak yine de bu durumu engelleme  gücüne sahipsiniz. Bugün kendinizle ilgilenmeye başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.