Hipotiroidizm: Tam ve Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin 5 Anahtar

Hipotiroidizm ile ilişkili semptomları iyileştirmek için, doğal kaynaklardan, örneğin yaban mersini ve yulaf ezmesi gibi yüksek iyot dozu alarak güne başlamaktan daha iyisi yoktur.
Hipotiroidizm: Tam ve Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin 5 Anahtar
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2018

Hipotiroidizm ile yaşamak kolay değildir.Doğru tıbbi tedaviye yanıt veren bir hastalık olmasına rağmen beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Tiroid bezinde meydana gelen değişiklik ne olursa olsun, vücutta değişiklikler yaratır ve bu da hayat tarzımızı değiştirmemizi ve sağlıklı şeyler yememizi gerektirir.

Hipotiroidizm söz konusu olduğunda, tiroid hormonu eksikliği var demektir. Zamanla metabolik, nöronal, kardiyovasküler ve sindirim işlevlerinin arkasındaki organik aktivitenin değişmesine neden olur.

Kilo alma, saçların incelmesi, yorgunluk ve vücut ısısı değişikliği birçok insanın yaşamını hızla etkileyen değişikliklerdir. Fakat tıbbi tedavi genellikle etkilidir ve hastalar tiroid bezinin aktivitesini stabilize edebilirler. Peki, ilaç alırken hangi beslenme kurallarına uyulmalıdır? Aşağıda size 5 kahvaltı kuralını anlatacağız.

1. Hipotiroidizmi tedavi etmek için, doğal içeceklere evet deyin

hipotiroidizm ve beslenme

Beslenme uzmanları, hipotiroidizm ile ilgili aklımızda tutmamız gereken ilk şeyin dengeli bir beslenmeye sahip olmak olduğunu söylemektedirler. Örneğin, tiroid bezi düşük bir seviyede çalışırken iyot alımını artırmanın bu bezi düzenleyeceğini biliyoruz.

Ancak mesele sadece bu minerale sahip olan gıdaları tüketmek de değildir. Aşırı seviyelere çıkmamıza gerek yoktur.

 • Çay ve soya kadar kahvenin de hipotiroide için iyi gelmediğini unutmamalıyız. Ancak bunları sonsuza dek beslenmemizden çıkarmaya gerek yok. Zaman zaman tadını çıkarabiliriz ancak günde birkaç kez içmemeliyiz.
 • Her güne büyük bir kahve içerek başlamak çok zararlı olabilir ancak haftada üç kez bir fincan kahve içmek zararlı değildir.

Beslenmemizde gerçekten dikkat etmemiz gereken şey, taze meyve ve sebzelerin faydalarıdır. Kahvaltı için harika olan bu doğal içecekleri not alın.

 • Doğal havuç suyu
 • Doğal elma suyu
 • Salatalık, limon ve spirulina karışımı

2. Sarımsak

Sarımsak, tiroid düzenlemede ve hipotiroidi tedavi etmede çok iyidir çünkü bu tür rahatsızlıklar için vazgeçilmez olan iki mineral olan iyot ve selenyum açısından zengindir.

Birçok temel fonksiyonlarla beraber, metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olur. Tam tahıllı tost yaparken iki diş sarımsağı ezin ve sürün. Ayrıca sarımsak ile omlet de yapabilirsiniz – yumurta da hipotiroidizm için ayrıca iyidir.

3. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Dilimlenmiş elma, kivi, çilek veya şeftali ile beraber yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. Yulaf ezmesinin faydaları arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Sindirimi destekler; hipotiroidizm ile yaygın şekilde görülen bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • İyot içeriği hem metabolik hem de hormonal işlevlerde yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü (LDL) düzenler.
 • Uzun süre tok tutar.

4. Kuruyemişler ile tam tahıllı mısır gevreği

Hipotiroide iyi gelen bir başka besin de tam tahıllardır. Tam tahıllı mısır gevreğini kuruyemişlerle karıştırıp tüketirseniz lif ve mineraller açısından da harika bir seçenek haline gelir. Ayrıca:

 • Kan şekeri seviyelerini de düzenler ve iştahı kontrol ederler.
 • İyot seviyelerini artırmak için tam tahıllılar vazgeçilmezdir.
 • Eğer bir kaşık dolusu kuruyemiş ve meyve de katarsanız, tam, harika ve lezzetli bir kahvaltı elde edeceksiniz.

4. Doğal yoğurt

doğal yoğurt

Eğer laktoz intoleransınız da varsa yoğurt kahvaltı için harika bir seçenektir çünkü hem doğaldır hem de iyot bakımından zengin bir probiyotiktir. Organik çeşidinden alırsanız veya kendiniz yapmayı öğrenirseniz, faydalarını daha çok görürsünüz.

5. Yaban mersini

Yaban mersininin, antioksidanlar açısından zengin ve güçlü bir iyot kaynağı olan doğal bir hazine olduğunu biliyor muydunuz? Mevsiminde tüketmeye çalışın. Doğal yoğurt ilave edin veya bir kaşık yulaf ezmesi ile karıştırın, böylece kahvaltı için harika bir seçeneğiniz olacaktır.

Özetlemek gerekirse, güne doğru başlamak için tiroid bezlerinize iyi gelecek güzel bir kahvaltı yapın. Önerdiğimiz seçeneklerden damak tadınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, fiziksel aktivitenin de metabolizmamızı uyardığını unutmayın.

Yani, eğer zamanınız varsa, iyi bir kahvaltının ardından yürüyüş ya da yoga yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Belli pozlar, bezin bulunduğu bölgeyi sıkıştırarak, gererek ve uyararak tiroidi aktive eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.