Spirulina Yosunu: Daha Önce Duymamış Olabileceğiniz Şaşırtıcı Bir Yiyecek

Spirulina Yosunu: Daha Önce Duymamış Olabileceğiniz Şaşırtıcı Bir Yiyecek

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

En başta çok cezbedici görünmemesine rağmen, parlak yeşil renkli Spirulina yosunu, güçlü ve özel bir tada sahiptir. Normal yeme alışkanlıklarımız düşünüldüğünde çok sıra dışı görünen bu yosun, aslında süper besinler grubundandır.

Bu yüzden hem WHO (Dünya Sağlık Örgütü) hem de BM (Birleşmiş Milletler) bu yosunun bir besin takviyesi olarak tüketilmesini öneriyor. Bu öneri de yeterli değilse, NASA bu yosunu uzay görevine giden astronotların beslenme düzenine eklediğini de belirtelim.

Bu bilgi, Spirulina yosunu içerisindeki yüksek besin değerleri hakkında bir fikir edinmemize yardımcı olabilir. Ayrıca Spirulina yosunu, direnci ve performansı artırdığı ve iyileşme süresini kısalttığı için sporcular tarafından da tüketilmektedir.

Spirulina Yosunu Nedir?

Genel hatlarıyla bahsedersek Spirulina yosunu, mavi-yeşil renkli, spiral şekilli bir yosundur. Ancak yapılan çalışmalar Spirulina yosununun tam olarak bir yosundan çok canlı bir organizma olduğunu göstermektedir.

Spirulina yosununun isminden ilginç olan şey, bedenimiz için çok yararlı olan maddeler içermesinin yanı sıra dana etinden daha fazla sindirilebilir protein içeriyor olmasıdır.

İçerdiği vitaminlere bakarsak, Spirulina yosunu A, B1, B2, B5, B6, E, H vitaminleri ve folik asit içermektedir. Ayrıca Spirulina yosunu bilinen en zengin B12 kaynağıdır.

Spirulina Mucizesi

Spirulina yosunu gerçekten sağlık için çok yararlıdır ve yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, Spirulina’nın İnka’lar ve Aztek’ler gibi çeşitli antik Amerikan uygarlıkları tarafından sevilip diğer yiyeceklerle karıştırılarak kullanıldığını göstermektedir.

Spirulina Yosunu Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Spirulina hapları

Spirulina yemek, tokluk hissi oluşturarak, anında iştahınızı azaltır ve tekrar acıkma sürenizi uzatır.  Bunun nedeni Spirulina’nın hem protein, mineral ve besin değeri açısından zengin olması; hem de günlük ihtiyaçlarımızı karşılayarak bedenimizin daha az yiyeceğe ihtiyaç duymasını sağlamasıdır.

Bu sepeble, Spirulina kilo vermek isteyen kişilere önerilen doğal bir üründür. Spirulina’nın iştah azaltma özelliği, hem her öğünde yediğiniz yemek miktarını azaltmanızı kolaylaştırır; hem de yeme sıklığınızı azaltabilir.

Bu sayede kilo vermek mideniz kazınmadan ve kendi kendinizi sabote etmeden, çok daha rahat yapabileceğiniz bir şey haline gelir. Spirulina, tiroid bezinin tetiklenmesi için çok etkili olan iyot açısından da çok zengindir.

Bu sayede metabolizma daha hızlı çalışmaya başlayıp, yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca Spirulina, bedenimize olan çeşitli yararlarına ek olarak, iştahı azaltmaya yarayan, kristal biçimli bir aminoasit olan fenilalanin açısından da çok zengindir.

Yaşlanmaya Karşı Spirulina

Spirulina hakkında bilmeniz gereken başka bir şey ise, içerdiği antioksidan ajanlar sayesinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatarak, daha genç kalmanıza yardımcı olduğudur.

Bunu da en net cildinizde, tırnak ve saç sağlığınızda görebilirsiniz. Spirulina’nın içerdiği antioksidanlar, serbest radikallerin negatif etkilerini azaltmaya yarar.

Bu serbest radikaller etkileşime girerek yaşlanma sürecini hızlandırıp, hücreleri ve dokuları yıprandırırlar. Serbest radikaller sağlıksız beslenme, stres ve oturarak geçen hareketsiz bir yaşam şekli sonucu bedenimizde üretilirler.

Nerden bulabilirim? Nasıl kullanabilirim?

Pek çok kişi Spirulina’yı kapsül olarak veya toz olarak tüketiyor. Sağlık ürünleri ve doğal ürünler satan yerlerde, sıkıştırılmış sert tablet halinde de bulabilirsiniz.

Belki daha önce adını duymadığınız veya ne olduğunu bilmediğiniz için fark etmemiş olabilirsiniz; ama Spirulina’yı eczanelerde veya sağlık ürünleri satan internet sitelerinde bile bulabilirsiniz.

Ayrıca aktarlarda ve sağlıklı beslenme ürünleri satan mağazalarda da bulabilirsiniz. Pek çok sağlık ürünü satan internet sitesi de artık Spirulina satmaya başladı.

Spirulina smoothie

Normalde Spirulina toz halinde alınır ve meyve veya sebze içeceklerine tat vermek ve salataların üstüne serpmek için kullanılıyor. Siz de bu yöntemlerle, günlük beslenme düzeninize bu sağlıklı besini ekleyebilirsiniz.

Günlük Ne Kadar Tüketmeliyim?

Uzmanlar, çocukların ve beslenme düzenlerine Spirulina’yı yeni dahil eden kişilerin günlük 3 ile 5 gram ile başlamalarını öneriyor. Yetişkinler bu miktarı yavaş yavaş günde 5 ila 10 grama yükseltebilirler.

Bu yazımıza da göz atın: Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olacak 7 Besin

Kilo vermek için Spirulina kullanmaya başlarsanız, sakın günlük Spirulina tüketim miktarınızı artırarak daha çok kilo verebileceğinizi düşünmeyin. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da “azı karar çoğu zarar” deyimi geçerlidir.

Çünkü bedeniniz günde sadece belirli bir miktar Spirulina’yı işleyebilir. Unutmayın, kilo vermek bir gecede gerçekleşecek bir şey değildir. Bu yüzden sabırlı olup umudunuzu kaybetmeyin.

Sağlığınız için önerilen miktarda Spirulina kullanıp, önerilen miktarda yemek yemelisiniz. Bu sayede hayatın tadını çıkarırken bir yandan kilo verip bir yandan da sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Son olarak, Spirulina bu hayranlık uyandırıcı özellikleri sayesinde “geleceğin süper-besinleri” arasında sayılmaktadır. Bu yüzden daha fazla beklemeyin ve şimdiden beslenme düzeninize dahil edip harika özelliklerinden siz de yararlanın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.