Yastığınızın Altına Sarımsak Koyarak Daha İyi Uyuyun

· 30 Ocak, 2017
Sarımsaktaki sülfür bileşikler ve çinko, doğal olarak rahatlamayı destekler ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olarak, enerjinizi ertesi gün için yeniler. 

Sarımsak eskilerden beri kullanılan bir gıdadır, binlerce yıldır yemeklerde baharat ve yüzlerce ilaçta da aktif madde olarak kullanılmıştır.

Sarımsak, soğana çok yakındır ve güçlü aromasına rağmen dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir.

Antik çağlarda yemeklere lezzet vermek, zararlı böceklerden ve hatta şeytanlardan kurtulmak için kullanılırdı.

Son madde tamamen batıl inanç olsa da, sarımsağın negatif enerjiyle savaşmaya yardımcı olduğunu düşünen birçok kişi var.

Durum ne olursa olsun, sarımsağın temel besin maddeleri bakımından zengin olduğunu, tıbbi birçok özellik barındırdığını ve sağlığınıza çeşitli faydaları olduğunu biliyoruz.

Aşağıda sarımsağın en önemli özelliklerinden bazılarını ve bazı insanların daha iyi uyuyabilmek için kullandığı ilginç bir yöntemi göstereceğiz.

İlginizi çekti mi?

Sarımsağın besinsel özellikleri

Sarımsakta ciddi miktarda kalori vardır, 100 gramında 100 kaloriye kadar barındırabilmektedir. Fakat, çok aşırı miktarlarda tüketilmediğinden kilo almanıza neden olmaz.

Sarımsak, fiziksel ve zihinsel performansı artıran kompleks karbonhidratlar ve proteinler içerir.

Bol miktarda B kompleks vitaminleri, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineralleri içerir.

Fakat, başlıca faydaları allisin gibi yüksek konsantrasyondaki sülfüroz içeriklerinden gelmektedir.

Sarımsağın temel faydaları

Vücut için mucize bir madde olarak düşünülmese de, çoğu etkisi onu yiyebileceğiniz en iyi “süper yiyeceklerden” biri yapar.

Yararlı bileşikleri, çeşitli enfeksiyon türleri, metabolik bozukluklar ve solunum problemlerini tedavi etmek için mükemmeldir.

Doğrusu, sarımsak içerdiği antioksidanlar ve anti-enflamatuvar maddeler sayesinde kardiyovasküler sağlık için güçlü bir dosttur.

kan

Sarımsak yemek arterlerinizdeki elastikiyeti artırır, fazla kolesterolü azaltır ve kan basıncı seviyesini düzenler.

Ayrıca, vücuttaki tekli hücrelere kan akışını iyileştirir ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Sentetik antibiyotiklerden daha iyi çalışan antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Sıvı tutulumu ve dokulardaki enflamasyon ile savaşan doğal bir diüretiktir.

Daha da fazlası, sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olarak daha fazla sarımsak tüketen kişiler, yemeyenlere göre daha çok kilo vermektedir.

Yastığımın altına neden sarımsak koyayım?

Şu an sarımsağın faydaları hakkında daha çok bilgiye sahip olduğunuza göre, size, her gece bir diş sarımsağı yastığınızın altına koymayı içeren basit bir terapiyi göstereceğiz.

Bu eski aile sırrı, özellikle uykuya dalmakta zorlanan kişiler için, uyku kalitesini ve derinliğini artırmakta nesillerden beri kullanılmaktadır.

Sarımsaktaki sülfüroz içerikler, sarımsağın aroması ile beraber rahatlatıcı bir etki yaratarak uykunuzun kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Eski zamanlarda, sarımsağın şeytan ruhlara karşı bir koruma olduğu düşünülürdü. Gerçekte, bu koruma algısı sarımsağın doğal çinko içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Kokusuna alışmakta en başta zorlanabilirsiniz, fakat birkaç gün sonra bu bir problem olmaktan çıkacak ve uykusuzluk için en iyi tedavi olduğu için ona şükredeceksiniz.

Dahası, sarımsak fiziksel performansta bile pozitif etkiye sahiptir, çünkü enerjinizi ertesi gün için tekrar doldurmaya yardımcı olmaktadır.

Bu terapiyi, aç karnına en az bir diş sarımsağı limon ile veya limonsuz tüketerek desteklemenizi öneriyoruz.

Daha iyi uyumak için sarımsaklı doğal tedavi

sarimsak-sutu

Sarımsağın faydalarından yararlanmak için diğer bir ilginç kullanım yöntemi ise, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak, rahatlatıcı etkileri bulunan doğal bir içecek hazırlamaktır.

Malzemeler

  • 1 bardak süt
  • 1 diş ezilmiş sarımsak
  • 1 çay kaşığı bal

Talimatlar

  • Sarımsak ve sütü küçük bir kapta karıştırıp ocakta kaynatın.
  • Kaynarken 3 dakika boyunca bekleyin, ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
  • Balı ekleyin ve için.
  • En iyi sonuçlar için yatmadan 30 dakika önce içmelisiniz.

Sarımsak en iyi baharatlardan olmasının da yanı sıra, sağlığınız için güçlü bir dosttur ve uyku problemlerinizi de tedavi edebilir.

Birçok çeşitli şekilde tadını çıkarabilirsiniz, fakat burada listelenen alternatifleri denemek her zaman ilginç olacaktır.