Kahve İçmek Hangi Hastalıkları Önleyebilir?

Günde bir fincan kahve içmenin vücudunuzun kanser ve diğer hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bir fincan kahve hazırlayın ve bugünkü yazımızda bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin.
Kahve İçmek Hangi Hastalıkları Önleyebilir?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kahve dünyadaki en lezzetli içeceklerden biri olarak düşünülür. Ayrıca, harika aroması ve enerji vermesi sayesinde en popüler içeceklerden birisidir. Peki kahve içmek hangi hastalıkları önleyebilir? Okuyun!

Çoğu insan hayatında en az bir kez kahve içmiştir. Bazıları kahve tadını ya da kokusunu beğenmese de, kahveyi çok seven ve günlük rutinlerinin bir parçası haline getiren insanlar da vardır.

Kahve severler, özellikle sabahları her gün en az bir kez kahve tüketme eğilimindedirler. Sonuçta, kahve içmek daha enerjik hissetmelerine yardımcı olur; çünkü kafeinli içeceklerin ana özelliklerinden biri budur.

Kahve çok popüler bir içecektir; ancak onunla ilgili bazı efsaneler vardır. Bunların bazıları iyi bazıları kötü olsa da, hepsinin sizi şaşırtacağından eminiz. Bu efsaneler pek çok kişiye kahve tüketmeyi bıraktırırken, pek çoğunu da kahve içmeye başlatmıştır.

Bu efsaneler sayesinde bilim insanları bu söylentileri ispatlamak ya da yalanlamak için çeşitli araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Bu çalışmalara dayanarak, kahvenin vücut için genel olarak sağlıklı bir içecek olduğu kanıtlanmıştır. Bugünkü yazıda, bu araştırma sonuçlarından bazılarına bir göz atmak istiyoruz.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar

Bu harika içecekle ilgili pek çok yeni çalışma yapılmıştır. Bu araştırmalar genel olarak bu içeceğin iyileştirici özellikleri üzerinedir. Bu araştırmalara göre kahve içmenin ne gibi faydaları olduğuna bir göz atalım;

1.Kahve içmek Parkinson hastalığını önlemeye yardımcı oluyor

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı hem periferik hem de merkezi sinir sisteminde meydana gelen kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalık yaşlılarda daha fazla meydana gelse de, herkes bu hastalığa yakalanabilir.

İster inanın ister inanmayın, kahve bu durumu önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte bu durum, kahveyi içen kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

2. Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur

Alzheimer,  dejeneratif bir hastalık olduğu ve sinir sistemini etkilediği için Parkinson hastalığına benzer bir hastalıktır. Aralarındaki fark, Alzheimer hastalığının zihinsel bir kökene sahip olması ve beyin kütlesinde bir azalmaya yol açmasıdır.

Çeşitli bilimsel kanıtlar, kahveyi bu hastalık için “sihirli” bir içecek olarak tanımlar. Düzenli kahve içmek vücudunuzu Alzheimer’dan korur ve erken yaşta bunama semptomlarıyla mücadele eder.

3. Kanseri önlemeye yardımcı olur

Vücudumuz çok sayıda kanserli hücrenin bulunabileceği bir yerdir. Bu hücreler birçok insanda aktifleşebilir ve bu hücrelerin tepki gösterdiği organda kansere neden olabilir. Kahve içerisindeki kafein, tıp dünyasına göre karaciğer kanseri, deri kanseri ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

4. Karaciğerinizi korur

doktorun elinde karaciğer görseli

pek çok faydasından biri de karaciğer kanserini önlemesidir.

Ancak, bu mucizevi içecek sadece hastalığı önlemeye yardımcı olmaz; aynı zamanda karaciğerinizi etkileyen en yaygın hastalıklardan biri olan sirozun başlangıcını da engeller. Buna ek olarak, karaciğerinizi güçlendirir ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

5. Ağzınızı temizler

Ağzınız bedeninizde önemli bir rol oynar. Ağız, yiyeceklerin %99’unu almak ve öğütmek, daha sonra da size enerji sağlamak için vücudunuz boyunca dolaşmaktan sorumludur. Bununla birlikte, genellikle halitoz ismi verilen ağız kokusu gibi enfeksiyonlara neden olan çok sayıda organizma ve bakteri depolar.

Sorun şu ki, bu organizmalar ve bakteriler dişlerinizi fırçalamakla tamamen yok edilememektedir. Ancak bir fincan kahve önemli ölçüde bakteri oranını ortadan kaldırdığı için ağız hijyenini destekler. Bu da diş eti çekilmesini önler. Bu olumlu etkileri elde edebilmek için, içtiğiniz kahvenin koyu olması gerekir.

6. Kas ağrılarını hafifletir

sırtına uzanan kadın

Kas ağrıları çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bunlardan biri aşırı egzersiz yapmaktır; çünkü bu çok fazla laktik asit üretilmesine neden olur. İki fincan kahve içmek bu ağrıyı %40’a kadar düşürebilir. Bu yüzden her gün kahve içmenizi öneriyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Günlük Kahve Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Günlük Kahve Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Türkiye'de bir kişi ortalama yılda yaklaşık 400 gram kahve içiyor. Bu içeceğe adanmış günü olan ülkeler var. Peki günlük kahve tüketimi ne kadar ol...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adamson, R. H. “Evaluation of coffee and caffeine for mutagenic carcinogenic, and anticarcinogenic activity..” CAFFEINATED beverages: health benefits, physiological effects, and chemistry..(2000).
  • Aguirre-González, Juan Antonio. “Culture, health, gender and coffee drinking: a Costa Rican perspective. La cultura, la salud, el género y el consumo de café: una visión costarricense.” British Food Journal. 118.1 (2016): 150-163.
  • Menchú, Juan Francisco. “Manual práctico de beneficios de café.” Boletín-Asociación Nacional del Café (Guatemala) (no. 13) p. 1-96 (1973).
  • Sivak, A. “Coffee consumption and cancer.” Caffeinated Beverages. Health Benefits, Physiological Effects, and Chemistry. Parliment TH, Ho CT, Schieberle P (eds.). Oxford University Press, New York (2000).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.