Maydanoz ve Nane Çayı ile Karaciğerinizi Temizleyin

15 Kasım, 2018
Karaciğeriniz kendisini temizleyebilir ancak işlevini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olacak ve detoks etkisi yaratacak ev yapımı tarifler denemenin de sakıncası yoktur. Bu yazıda harika bir detoks tarifi öğreneceksiniz!

Karaciğer vücudunuzdaki en büyük organlardan biridir ve dikkatli bakım ve koruma gerektirir. Enzim, protein, glikojen sentezleyen ve detoksu yerine getiren muhteşem bir sistemi vardır. Bu organı temizlemek için maydanoz ve nane çayı tüketebilirsiniz.

Karaciğer sağlığınızı koruyabilmek için gün içinde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Büyük ihtimalle daha önce hiç bu konu hakkında düşünmemiştiniz. Yoğun bir iş temposu, yorucu bir hayat ve bunun sonucu olarak da sağlıklı yemekler pişirmek için fazla vakit bulamıyor oluşunuz karaciğerinize gereken özeni göstermediğinizin kanıtıdır.

Karaciğer sağlığıyla ilgili bir diğer önemli faktör ise belirli ilaçların kullanımıdır. Düzenli olarak kullandığınız birtakım ilaçlar olabilir ancak karaciğerinizin fazla çalışmasına neden olacak ilaçların zararlı etkileri olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Karaciğerinizde toksin birikmesinin birçok nedeni olabilir. Kötü beslenmek, stres, ilaçlar hatta uykusuzluk bile karaciğerinizin normalden daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Ancak, karaciğerin kendi kendini yenileyebiliyor oluşu bu hasarın onarılmasını sağlar.

Eğer daha dengeli bir beslenme alışkanlığı edinirseniz, ve sağlığınıza özen göstermek için yaşam tarzınızda gereken değişiklikleri yaparsanız karaciğer yağlanması gibi hastalıklarınızın iyileştiğini görebilirsiniz. Bu yazıda, maydanoz ve naneden yapılan çayı her gün içtiğinizde karaciğer sağlığınızın nasıl iyileştiğini anlatacağız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karaciğer Arıtıcı Diyet

Maydanoz ve nane ile karaciğerinize iyi bakın

maydanoz ve nane

Eczanelerde ve manavlarda, karaciğer sağlığınızı koruyan ve detoks etkisi yaratan birçok ürün bulabilirsiniz. Vitaminleri de ya da satılan diğer ürünleri kullanmaya başlamadan önce, kolaylıkla hazırlayabileceğiniz alternatiflere bir göz atın.

 • Eğer belli başlı bitkilerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olursanız, karaciğer başta olmak üzere diğer tüm organlarınız için sağlıklı, iyileştirici ve mucizevi faydalara sahip olan bitkileri kolaylıkla tüketebilirsiniz.
 • Şüphesiz, karaciğer sağlığı için en mucizevi etkilere sahip olan bitkiler maydanoz ve nanedir. Ulaşması oldukça kolay olan bu bitkiler birçok yemekte de kullanılır.

Şimdi bu bitkilerin neden karaciğer sağlığı için çok faydalı olduğundan bahsedeceğiz.

Maydanoz garnitürden çok daha fazlasıdır

Yoğun tadı ve kanamayı durdurma özelliğiyle maydanoz, karaciğer sağlığı söz konusu olduğunda bir numaradır. Faydalarını 4 maddede özetleyebiliriz:

 • İlki, güçlü antioksidanlar olan apigenin, krisoberil ve luteolin gibi flavanoidler içermesidir. Bu maddeler, hücrelerinize gereken oksijen geçişini sağlar ve vücudunuzu serbest radikallerin etkilerinden korur.
 • Buna ek olarak, maydanoz çok iyi bir C ve A vitamini deposudur. Bu iki bileşen karaciğer sağlığı için oldukça önemlidir. İltihap oluşumunu engeller ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Ayrıca, maydanozun arındıran ve detoks etkisi yaratan en önemli bitkilerden biri olduğunu da unutmamak gerekir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde, atıkların vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlayarak hasta olmanızı önler.
 • Maydanozun bir diğer mucizevi özelliği ise, bir provitamin A (beta karoten) kaynağı olmasıdır. Bu antioksidan madde, vücutta yağ yakımını hızlandırıcı özelliğiyle iyi bilinir.

Eğer karaciğer yağlanması probleminiz varsa bu size çok iyi gelecektir.

karaciğer

Nane sadece yemeklerde kullanmak için değildir

Maydanoz gibi, nane de kanamayı durdurur ve oldukça ferahlık veren bir bitkidir. Tadı, daha sağlıklı bir karaciğer için her gün içmeniz gereken bu çaya çok hoş bir aroma katar. Maliyeti çok ucuzdur ve düzenli olarak tüketildiğinde pek çok faydası vardır.

Nanenin belli başlı faydaları:

 • Antiseptik ve anti inflamatuvar özellikleri vardır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Fazla yorulan karaciğeri rahatlatır.

Şu da ilginizi çekebilir: Karın Şişkinliğini Azaltmaya Yardımcı 8 Gıda

Maydanoz ve nane çayı tarifi

maydanoz ve nane çayı

Malzemeler

 • 5 gram maydanoz
 • 5 gram taze nane
 • 2 yemek kaşığı limon suyu (20 ml)
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Yazılarımızda her zaman bahsettiğimiz gibi, organik bitkileri kullanmak çok daha iyi bir seçim olacaktır. Malzemeleri hazırladığınızda ilk olarak iyice yıkayın.
 • Ardından, nane ve maydanozu doğrayın. Bu, bitkilerdeki yağın çaya geçmesini kolaylaştıracaktır.
 • Bir bardak su ısıtın. Kaynamaya başladığında nane ve maydanozu suya ekleyin.
 • 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Ardından 10 dakika da dinlendirin.
 • Son olarak, maydanoz ve nane çayı süzülür ve favori kupanızda içine limon suyunu ekleyerek servis edilir.

Fark edeceğiniz ilk şey, çayın yoğun tadı olacaktır. Bu tat, karaciğer sağlığınızı koruyacak olan doğal bileşenlerden gelir. Eğer arzu ederseniz, maydanoz ve nane çayı biraz bal eklenerek daha keyifli bir hale getirilebilir.