Stres Azaltıcı İçeceklerle Sakinliğe Adım Atın

En etkili stres azaltıcı ve rahatlatıcı içeceklerden biri yatağa gitmeden yarım saat önce içebileceğiniz ılık süttür. 
Stres Azaltıcı İçeceklerle Sakinliğe Adım Atın

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sabah açılmak için kahve içmek çok sevilen bir alışkanlık. Ancak az sayıda insan başka stres azaltıcı içeceklerin de olduğunun farkındadır.

Yoga, egzersiz ve meditasyon seanslarının yanı sıra bazı stres azaltıcı içecekler de dengenizi kazanmanıza yardımcı olur.

Hatta mutluluk ve sükunetle ilgili sinir taşıyıcılarının sayısının artmasına gerçekten yardımcı olabilecek stres azaltıcı doğal içecekler de vardır.

Bazıları mutfağınızda zaten olan malzemeler ancak henüz bundan haberiniz yok. Haydi onların neler olduklarını öğrenelim.

Sakinleşmek için faydalanabileceğiniz çay ve daha pek çok seçenek

yeşil çay stres azaltıcı

Bu büyük ihtimalle sinirinizi ve ruh halinizi en iyi yatıştıran etkili doğal içeceklerden biridir.

Her çay faydalı değildir ancak bazı çaylar yüksek miktarda tein içerebilirler. Eğer öyle olursa etkileri sizin istediğinizin tam tersi şeklinde olacaktır.

Ancak bu içeceğin en sağlıklı versiyonlarından biri kesinlikle sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

O versiyon, yeşil çaydır. Antioksidan açısından zengin olduğu bilinen çay onun yanı sıra sindirim için de çok faydalıdır. Stres karşıtı etkilerini teanin ismiyle bilinen bir bileşenin varlığına borçludur.

Teanin doğrudan serotonin ve dopamin salınımı sürecine dahil olur. Bu çayın uyardığı psikoaktif bileşenler hem zihinsel hem de fiziksel stresi azaltabilir.

Güçlü stres karşıtı etkileri olan bir diğer çay da moringa çayıdır. Bu tropik bitki Latin Amerika’da ve Afrika’da insanları sakinleştirmek ve stresi kontrol edebilmek için yaygın olarak kullanılır.

Ilık süt: Geleneksel bir çözüm

süt içen kadın

Ilık süt nesiller boyunca küçük çocukların uykuya dalmalarını kolaylaştırmak için kullanılmıştır. Sakinleştirici etkilerini iki bileşene borçludur: Amino asit triptofan ve peynir altı suyu proteini.

İkisi de serotonin seviyesini artırmada önemli rol oynarlar.

İstenen etkiyi yaratmak için yatağa gitmeden 15-20 dakika önce ılık süt için. Süt ürünlerine veya laktoza alerjisi olanlara bunu tavsiye etmiyoruz.

Söz konusu sakinleşmek olunca süt ve çay en çok bilinen stres azaltıcı içeceklerdir. Ancak aslında başka bazı içeceklerin de stresi azalttığını daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu içecekler özellikle doğal meyvelerden oluşurlar.

Sakinleştirici meyve suları: Kiraz ve kivi

iki bardak kivi suyu

C vitamini bağışıklık sisteminizin savunma gücünü artırır ve zorlu bir günden sonra sakinleşmenize yardımcı olur. Hatta tüm turunçgiller belli bir seviyeye kadar kortizolü düşürebilir.

Hatırlayın, kortizol stresli dönemlerde üretilen bir hormondur. Bu nedenle portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi meyveler her zaman evinizde bulunmalıdır.

Özellikle iki meyve stresi azaltma konusunda oldukça pozitif sonuçlar ortaya koymuştur: Kiraz ve kivi.

Kivi yüksek oranda C vitamini içerir ve enerji seviyenizi artıran belli bazı enzimleri harekete geçirir.

Kiraz suyu ise vücudunuzdaki melatonin üretimini etkin hale getirir. Bu dinlenmeyi ve ne kadar uyuyacağınızı düzenleyen hormondur.

Daha fazlasını mı bilmek istiyorsunuz? Şuna bir göz atın: Daha İyi Bir Uyku İçin Melatonin Seviyenizi Nasıl Düzenlersiniz

Su da stresin azalmasına yardımcı olur

su içen kadın

Eğer meyveniz ya da halihazırda bir blender’ınız yoksa bir bardak su da anksiyeteniz için anlık bir çözüm olabilir.

Hatta belli stres kalıplarının susuzluk nedeniyle tetiklendiğini veya kötüye gittiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden gerginlik hissettiğinizi fark eder etmez ilk adımınız sıvı almak olmalı.

Su hayatta kalmak için vazgeçilmezdir. Gün boyunca iyi miktarda su tüketmelisiniz.

Yalnızca su içmek bile endorfin üretimine yardımcı olur. Bu bileşenler sinir taşıyıcılara benzerler ve belli bir iyi hissetme hali oluştururlar.

Bu bilgiye dayanarak suyun kısıtlı ama etkili bir ağrı kesici özelliği taşıdığını da söyleyebiliriz.

Bazı içecekler gerçekten de stresi azaltır ve onları yatağa gitmeden önce içmeyi denemek iyi bir fikir olabilir. En zor zamanlarınızda size yardımcı olabileceklerini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Dehidrasyonu Önlemek İçin Elektrolit İçecek Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dehidrasyonu Önlemek İçin Elektrolit İçecek Tarifi

Bu ev yapımı elektrolit içecek, kusma ve ishal nedeniyle kaybolan su ve elektrolitleri geri kazandırarak, dehidrasyonu önlemek için önerilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.