Yeşil Çay En Faydalı Şekilde Nasıl İçilir?

Yeşil çay içmenin sağlığınıza birçok faydası vardır. Bu yazıda, yeşil çayı en iyi şekilde hazırlamanın yollarını ve yeşil çayın faydaları öğrenebilirsiniz.
Yeşil Çay En Faydalı Şekilde Nasıl İçilir?
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeşil çay içmenin sağlığa birçok faydası vardır. Yeşil çay idrar söktürücü ve termojenik etkilerinin yanı sıra bol miktarda antioksidan da içerir. Bu da sizi, başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan korur. Bu yazımızda, yeşil çaydan maksimum seviyede faydalanabilmek için bazı bilgiler paylaşıyoruz.

Yeşil Çayınızı Kişiselleştirin

Bir fincan yeşil çay hazırlarken suyu ne kadar kaynattığınız çayın tadını etkiler.

bir fincan yeşil çay


Çay meraklılarına göre, lezzet açısından yoğun olduğu halde acı bir tadı olmayan çay en idealidir. Su çok sıcak ise ya da çay çok uzun süre demlenirse, çayın tadı acı olabilir. Öte yandan, su soğuk olursa çayın adı suya geçmez.

Çayınızı demleme süresi yaprakların büyüklüğüne, çayın türüne ve ne zaman hasat edildiğine bağlıdır. S uyun 60 °C ve 85 °C arasında olması ve 3 dakika demlenmesi yeterlidir.

Yeşil çayın hazırlanışı ve sağlığa yararları

Yeşil çayı hazırlama şeklinin, faydalarını etkilediğini gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır. Yeşil çay hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ana noktaya göz atın;

  • Çay yapraklarının şekli ve büyülüğü: Büyük yapraklar biraz daha uzun sürede demlenirken, küçük yaprakların demlenmesi için daha az bir zaman yeterli olacaktır.
  • Poşet çay veya çaydanlık kullanmak: Çaydanlık kullanmak daha sağlıklıdır, çünkü yapraklarla beraber filizler de demlenir. Böylece daha fazla çay yaprağı kullanabilirsiniz çünkü poşet çaylarda çay miktarı daha azdır.
  • Suyun sıcaklığı: Su kaynadığında, kateşinler daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Daha düşük ısıda bir su kullanıldığında, çayın faydalarını azaltmış olursunuz. Çünkü soğuk su galik asit gibi sağlıklı bileşiklerin parçalanmasını engeller.

Yeşil çay hazırlarken riskli olabilecek durumlar var mıdır?

Eğer çayınızı çok fazla demlerseniz, acı bir tadı olabilir ve içindeki kafein miktarı artabilir.

Bunun yanı sıra, haşere ilaçları ve ağır metaller gibi başka maddelerin de ortaya çıkma riski vardır.

Yeşil çayınızı başka ne şekilde hazırlayabilirsiniz?

İçtiğiniz yeşil çayın antioksidan özelliğini en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, hoş bir lezzet elde edebilmek için yaklaşık iki saat soğuk suda bekletin. Bu şekilde, bu doğal mucizenin bütün özelliklerinden yararlanabileceksiniz.

Yeşil çayın az bilinen üç faydası

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, yeşil çayın hiç bilinmeyen faydalarını ortaya çıkarmıştır. Kalp sağlığını güçlendirmesi, kanserle mücadele etmesi ve stresi azaltması bu faydalardan bazılarıdır.

Bu muhteşem çayın az bilinen üç faydasına bir göz atın:

1. Dişlerin sağlıklı olmasını sağlar.

2009 yılında yapılan bir araştırmada 940 erkeğin ağız sağlığı incelendi. Bilim insanları düzenli olarak yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere ve az içenlere oranla daha sağlıklı diş etlerine sahip olduğunu gözlemledi.

Gün içinde içtiğiniz her yeşil çayın, diş etlerinizin sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri bulunduğu kanıtlandı. Yeşil çayı daha fazla içen kişilerde, diş eti kanaması, kızarıklığı ve diş minesi erozyonunun daha az görüldüğü saptandı.

2. Felç riskini önler.

Yine 2009 yılında, her gün yeşil çay içmenin felç olma riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koyan birkaç araştırma yapıldı.

Yaklaşık 195 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde üç fincan yeşil çay içen kişilerin felç olma riskini %21 oranında düşürüyor.

3. Beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Yeşil çay tüketmek beyni yaşlanmanın etkilerinden koruyabilir. 2006 yılında, Japonya’da 70 yaş ve üzeri, yaklaşık 1000 kişi üzerinde yürütülen araştırmalarda yeşil çayın olumlu etkileri incelendi.

yeşil çay ve yaprakları


Araştırmacılara göre hayatları boyunca daha çok yeşil çay tüketmiş katılımcılar, daha az yeşil çay tüketenlere kıyasla beyin fonksiyonlarında daha az kayıp yaşıyor.

Ayrıca, haftada 4-6 bardak yeşil çay tüketen kişilerin bilişsel bozukluk problemi yaşama ihtimalinin %38 oranından daha düşük olduğu gözlemlendi.

Konuyla ilgili bilimsel araştırmalar henüz sınırlı sayıda olduğu için, herhangi bir tedavi yöntemi olarak yeşil çayı önermek için şuan erken, ancak yine de, bu muhteşem ve sağlıklı çayı tüketmenin sağlığınıza olağanüstü faydaları olacağı kesin. Mutlaka deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Departamento Nacional de Planeación (DNP). (2004). Café y té. Cadenas Productivas Estructura, Comercio Internacional y Protección.
  • Baladia, E., Basulto, J., Manera, M., Martínez, R., & Calbet, D. (2014). Efecto del consumo de té verde o extractos de té verde en el peso y en la composición corporal; revisión sistemática y metaanálisis. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/NH.2014.29.3.7118.
  • Huertas, R. A. P. (2013). Efecto del té verde (Camellia Sinensis L.) en las características fisicoquímicas, microbiológicas, proximales y sensoriales de yogurt durante el almacenamiento bajo refrigeración. @limentech, Ciencia y Tecnología Alimentaria. https://doi.org/10.24054/16927125.V1.N1.2013.383.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.