Yeşil Çay, Limon ve Stevia ile Vücudu Arındırmak

Yeşil Çay, Limon ve Stevia ile Vücudu Arındırmak
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İlkbahar ve sonbahar mevsimleri, vücudu arındırmak ve şifa bulmak için yılın en ideal zamanlarındandır. En az yılda bir kere, vücudunuzdaki toksinleri temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kötü alışkanlıklardan, kötü beslenme koşulları, sedanter hayat, kirlilik ve negatif duygulardan bu belirtilen zaman aralıklarında kurtulmanız gerekmektedir.

Vücudunuzu temizlemek için yaptığınız bütün bu faaliyetler, sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Bu yazımızda; size, basit ama etkili 3 mucizevi gıdadan bahsedeceğiz: yeşil çay, limon ve stevia.

Neden bir vücut temizliğine ihtiyaç duyuyoruz?

Vücuttan atılamayan toksinler, birikmeye başlar, uzun vadede kronik ve dejeneratif hastalıklara yol açar. Vücudunuz, dışkı yolu ile toksik maddelerin ortadan kaldırılması ile sorumludur; idrar, ter, nefes, menstruasyon gibi faaliyetlerle bu toksik maddeler vücuttan atılır.

Ayrıca vücudu bu toksinlerden arındırmak sağlık için çok önemli olmakla birlikte vücudun doyurumu açısından da hassas bir konudur.

Vücudun temizlenmesi ve detoks diyetleri, bu toksinleri temizlemek ve vücudun yeteneklerini geliştirmek için önemli adımlardandır. Bu aktiviteleri gerçekleştirdikten sonra faydalarını kolayca göreceksiniz.

Bu vücut temizlik faaliyeti sadece vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Fakat doğru ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu faaliyeti, iki ayda bir ya da daha sık yaparak kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Yeşil Çay, Limon ve Stevia ile Vücudu Arındırmak

Yeşil çay

Yeşil çay, hücresel yaşlanmayı geciktirici antioksidan maddeler içermektedir. Aynı zamanda vücutta sıvıların tutulmasına yardımcı olur, cildi temizler ve alerji belirtileri ile savaşır.

Bu doğal antikanser içerikli en çok tercih edilen çay, beslenmeyi düzenler, toksinlerle savaşır. Bireydeki stres oranını azaltmaya yardımcı olan hafif bir uyarıcıya sahiptir.

yeşil çay ile vücudu arındırmak

Limon

Mükemmel tıbbi bir arındırıcı olan bu gıda, vücut için büyük bir temizleyicidir. Asidik özellikte olmasına rağmen, alkalize özellikler içerir ve vücudun sindirim sistemine, yağların erimesine yardımcı olur. Ayrıca limon, kalp-damar bozukluklarının tedavisine yönelik kullanılan bir ilaç niteliğindedir.

limon suyu

Stevia

Bu sağlıklı, doğal tatlandırıcıda herhangi bir kalori yoktur. Stevia vücudun kan basıncını çok az bir oranda düşürür ve vücudun doğal savunmasını arttırır. 

Meyan köküne benzer bir tadı vardır. Tatlandırıcı olarak kullanmanız için yalnızca bir çanak eklemeniz yeterli olacaktır. Stevia bitkisi de rafine bir şekilde bulunmaktadır, fakat bu çeşidi bahsettiğimiz faydaları içermemektedir. Ayrıca rafine hali, yapay tatlandırıcılar ve rafine şeker ile aynı zararlı etkilere sahip değildir.

stevia

Vücudu arındırmak için bu faydalı bitkilerden nasıl yararlanabiliriz?

Günlük, yaklaşık iki litre yeşil çay hazırlayın. İki litre suya 5 adet yeşil çay poşeti ya da 5 kaşık yeşil çay ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

 • Suyun kaynamasına izin vermeyin (yaklaşık 175 F. ısıtın).
 • Demlenmesi için maksimum 4 dakika bekleyin.
 • Ardından çay poşetlerini çıkartın.
 • Daha sonra 2 adet taze limonun suyunu sıkarak hazırladığınız çaya ekleyin.
 • Az bir oranda stevia ile çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Kurutulmuş stevia yaprakları kullanıyorsanız, bu yaprakları yeşil çayı demlerken de ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız bu çaydan en az 8 bardak içmelisiniz; bu sayıyı günde üç farklı zamana ayırarak tüketebilirsiniz.

 • Kahvaltıdan önce: 2 bardak
 • Sabah vakti süresince: 4 bardak
 • Öğleden sonra: 4 bardak

Bu çayı, öğün aralarında muhakkak içmelisiniz. Yemek yemeden yaklaşık bir buçuk saat önce ya da yemekten bir buçık saat sonra bu çayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Vücudu arındırmak için unutmamanız gerekenler

Hazırladığınız bu doğal temizleyici etkili çayı, iki ile dört hafta boyunca tüketmeniz gerekmektedir. Bu süreç, tabi ki çayı tükettiğiniz dönemlerde aldığınız sonuçlara da bağlıdır.

Bu süre zarfında ise, herhangi bir diyet halinde bulunmanız gerekmemektedir. Ancak sağlıklı gıdaları tercih etmeniz gerekmektedir. Zararlı gıdaları sınırlandırmanız hatta onlardan tamamı ile uzak durmanız gerekmektedir. Uzak durmanız gereken zararlı gıdaların bazıları şunlardır:

 • Şekerler ve tatlılar
 • Rafine unlar
 • Kızarmış yiyecekler ve hidrojene yağlar
 • Dondurulmuş hazır gıdalar
 • Sosis ve yağlı peynirler
 • Uyarıcılar: alkol, kahve, siyah çay ve kola

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carbajal, Á., & Ortega, R. M. (2001). La Dieta Mediterrànea como modelo de dieta prudente y saludable. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2

 • Izaga, M. A., Pablo, A. M. R., Alday, L. A., Apalauza, E. P., Beti, I. S., & Ochoa, E. R. (2006). Calidad de la dieta, sobrepeso y obesidad en estudiantes universitarios. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.1039/b916614a

 • Del Río, J. A., Fuster, M. D., Gómez, P., Porras, I., García-Lidón, A., & Ortuño, A. (2004). Citrus limon: A source of flavonoids of pharmaceutical interest. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/S0308-8146(03)00272-3


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.