Sağlık İçin Zeytinyağı ve Limon

Zeytinyağı ve limonu karıştırıp tüketmek bize birçok vitamin ve avantaj sağlar. Tüm beslenme düzeninin bu içeceğin üzerine kurulması yanlış olsa da gıda alınımına büyük takviye olacaktır.
Sağlık İçin Zeytinyağı ve Limon
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zeytinyağı ve limon karışımı evde hazırlayabileceğiniz güçlü bir ilaçtır. Bu karışım içinde bulundurduğu sayısız faydalı besin maddesiyle çeşitli hastalıkları rahatlatmaya yardımcı olur.

Günümüzde birçok kişi alternatif tıp ve ev yapımı doğal tedavilere yüzünü dönmeye başladı. Bu tedavi yöntemleri, geleneksel tıp kadar etkili olmasa da bilinmeyen ya da zararlı yan etkileri yok denecek kadar azdır.

Evde doğal tedavi yöntemlerine herkesin erişebilmesi birçok avantajı beraberinde getiriyor. Alternatif tıp, tam tedavi sağlamasa da birçok hastalığın semptomlarını azaltmada oldukça etkilidir.

Bu yazımızda zeytinyağı ve limon karışımının avantajlarını ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız, böylece karışımı beslenme düzeninize neden eklemeniz gerektiğini hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

Kabızlığa iyi gelir

kabizlik
Sabahları kahvaltı sırasında zeytinyağı ve limon kullanmak güne başlamak için harika bir yoldur. Hem kabızlık hem de sindirim problemleri ile savaşmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Kabızlık İçin En İyi 8 Tedavi

Zeytinyağı doğal gevşeticidir. Öte yandan, limon suyu da anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Gaz, karın ağrısı ve fazla asitle savaşıyorsanız zeytinyağı ve limon kullanın.

Vücuda detoks yapar

Zeytinyağı ve limon detoks özelliğine sahip oldukları için vücudu temizlemeye yardımcı olurlar.

Bu malzemeleri karıştırmak toksinlerin atılım sürecini hızlandırır. Ayrıca karaciğer ve safra kesesine yardımcı olurlar. Dahası vücudu serbest radikallere karşı korurlar.

Kolesterolü kontrol altına alır

kan-damar

Zeytinyağı, dolaşım sistemi için de son derece faydalı bir yağdır. Kandaki lipitleri düzenleyerek damarlarda plak oluşumunu yavaşlattır.

Bu tedaviyi düzenli olarak uygulamak yüksek olan kolesterolü düşürür. Aynı zamanda iyi kolesterolü arttırır ve trigliseritleri kontrol etmenize yardımcı olur.

Zeytinyağı aynı zamanda eklemlere çok iyi gelir. Bunun nedeni, oksidatif stresini en aza indirgeyen antioksidanlara sahip olmasıdır. Ayrıca, toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Cilt, tırnak ve saçlara iyi gelir

saç cilt tırnaklar

Zeytinyağı ve limon karışımı tırnaklar için harikadır. Hassas, kırılgan ve kuru tırnakları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca fazladan besin maddeleri sağlaması için ölü derilere doğrudan uygulanabilir.

Bu karışım antiseptik ve kanamayı kesici özellikler taşır. Bunlar ölü deri ve kepek problemleriyle savaşmada yardımcıdır. 

Karın yağları ile savaşır

Zeytinyağı ve limon, yağ yakıcı değildir ancak aşırı kilolardan kurtulmaya çalışırken takviye olarak kullanılabilir.

Karışım, karaciğerinize ve safra kesesine iyi gelir. Bu iki organ, yağların iyi sindirimi ve metabolizmanın güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Limon ve zeytinyağı ayrıca temel yağ asitleri içerir. İdrar söktürücü ve antienflamatuvar özelliklere sahiptirler. Tek başlarına bu kadar çok fayda sağlamaları, kullanmanız gereken başka maddelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Karnınızda depolanan yağları metabolize eder ve kalp problemleri riskinizi de azaltırlar.

Kan dolaşımını arttırır

Zeytinyağı topaklanma önleyici özelliklere sahiptir. Kan akışını arttırır. Ayrıca kan pıhtılarının oluşumu önler.

Bu karışım, vücudun içine olduğu kadar dışına da faydalıdır. Cildinize sürdüğünüz taktirde varisli damarlara karşı koruma sağlar.

Tansiyonu kontrol altına alır

tansiyon

Bu doğal çözüm yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir. Bunun nedeni içeriğindeki antioksidanlar ve minerallerdir.

Kahvaltıda tüketmek tansiyonun ve kalp ritminin yükselmesini önler. 

Erken yaşlanmayı önler

Bu karışımdan her gün bir kaşık içmelisiniz. Böylece hücreleriniz bolca antioksidan ve besin maddeleri alır ve erken yaşlanmanın önüne geçilmiş olur.

Karışımın içinde aynı zamanda antioksidan da olan E vitamini bulunur. Bu vitaminin en dikkate değer özelliklerinden biri kalp hastalıkları riskini, eklem yangısını ve kırışıklıkları azaltmasıdır.

Ayrıca iç organların işlevlerini güçlendiren tekli doymuş yağlar ve mineraller içerir. Bu yağ ve minerallerin karaciğer, böbrek ve sindirim sistemi üstünde sayısız olumlu etkisi vardır.

Nasıl hazırlanır?

zeytinyağı ve limon

Bu karışım beslenme düzeninize takviye olarak görülmelidir ve ana besin kaynağı olarak tüketilmemelidir. 

Günde bir kaşıktan fazla almamalısınız. Yoksa, bazı yan etkileri olabilir.

Malzemeler

  • 1/2 yemek kaşığı (8 g) zeytinyağı
  • 1/2 yemek kaşığı (5 ml) taze limon suyu

Hazırlanışı

  • Bu iki malzemeyi karıştırın. Karışımı kahvaltıdan yarım saat önce için.
  • Her gün tüketebilirsiniz. En iyi şekilde yararlanmak için haftada en az üç kez tüketin.

Bu malzemeler evinizde var mı? Şimdi faydalarını biliyorsunuz. Bu karışımı hazırlayarak sayısız faydanın tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.