Artriti Rahatlatmak İçin Antioksidan İçecek

Antioksidanlar, bağışıklık sistemimizin zayıflamasının ve daha birçok hastalığa yakalanmamızın sorumlusu olan serbest radikallerin etkilerini azaltmaya yardımcıdır.
Artriti Rahatlatmak İçin Antioksidan İçecek
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Antioksidan içecek tarifimiz sayesinde artrit rahatsızlığını hafifletebileceksiniz. Nasıl yapıldığını ve faydalarını öğrenmek için yazımıza göz atın!

Antioksidanların vücudumuza olan etkisi oldukça büyüktür. Bu maddeler, sağlıklı hücreleri serbest radikallerin oluşturacakları hasara karşı korur.

Serbest radikaller, besinlerin vücudumuzda kırılmasının, çevre kirliliğinin, sigara içmenin ve radyasyonun ardından ortaya çıkan moleküllerdir. Bunlar vücutta birikip kalp hastalıkları, kanser, solunum yolu hastalıkları ve benzeri ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Antioksidanlar Ne Yaparlar?

Antioksidanlar, serbest radikallerin oluşturacakları kimyasal reaksiyonları engelleyerek, sağlıklı hücrelere zarar vermelerini engellerler.

Serbest radikallerin etkisini azaltarak, vücuda olan zararı düşürebilirler. Bu sebeple antioksidanlar, sayısız hastalıktan ve insanları etkileyen sağlık durumlarından kaçınmak adına, oldukça önemlidir.

Antioksidanların Faydaları Nelerdir?

bağışıklık sistemş

Pek çok bilimsel çalışma göstermiştir ki; antioksidanlar takip eden listede yer alan hastalıklardan kaçınmada anahtar niteliğindedirler:

 • Kanser,
 • Hipertansiyon,
 • Kardiyovasküler hastalıklar,
 • Diyabet,
 • Erken yaşlanma,
 • Dejeneratif hastalıklar,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması.

Vücudunuz, her gün serbest radikallerle savaşabilecek yeterliliktedir. Buradaki problem günlük yaşam alışkanlıklarınızın, çevre kirliliğinin, kötü beslenme alışkanlıklarının ve diğer faktörlerin vücudunuzda aşırı miktarda serbest radikal üretilmesine sebep oluyor olmasıdır.

Bu durum vücudunuzu aşırı çalışmaya zorlayarak sonunda hasta olmanıza sebep olabilmektedir.

Antioksidan İçecek Nasıl Hazırlanır?

havuçlu antioksidan içecek

Antioksidan içecek hazırlamak için meyveler, sebzeler ve yüksek oranda antioksidan içeriğe sahip bazı baharatlar kullanacağız.

Bu içeriklerin tamamını doğrudan tüketebilecek olsak da, antioksidan açısından çok zengin bu suyu hazırlamak daha iyi bir alternatiftir.

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı toz zerdeçal: Bu güçlü baharatın, 300’ün üzerinde antioksidan içerdiği bilinmektedir. Ayrıca kuvvetli bir ağrı kesici ve anti-enflamatuar özelliğe de sahiptir. Bu sayede ağrıyı azaltabilir, artriti iyileştirebilir, kalp sağlığını koruyabilir, sindirim problemleri ile savaşabilir, kanserden korunmada etkilidir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • 5 cm zencefil kökü: Bu güçlü kök bünyesinde birçok antioksidan barındırır ve kanser, diyabet, dolaşım problemleri, kalp veya kas hastalıkları gibi birçok hastalık açısından olumlu etkileri gözlenmiştir. Ayrıca yüksek oranda anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu sebeple ağrıyı, spazmı ve artriti rahatlamak için tavsiye edilmektedir.
 • Beş adet havuç: Özellikle yüksek antioksidan içeriğinden dolayı, havuç bu durum için özellikle tavsiye edilmektedir. Beta karoten (pro-vitamin A), E vitamini (tokoferol), C vitamini ve benzeri antioksidanlar içermektedir. Erken yaşlanmayı engelleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici, kalp hastalıklarını ve hatta kanseri önleyici özelliklere sahiptir.
 • İki adet limon ve bir adet portakal: Narenciye meyveler, çeşitli antioksidanları içeriyor olmasıyla bilinir ve bunların başında C vitamini, flavonoidler, beta karoten, bileşik B vitaminleri ve benzerleri gelmektedir. Dolaşım sistemi, kalp sağlığı, iltihaplanma, ağrı, solunum yolu enfeksiyonları veya problemleri gibi sorunlar için oldukça faydalıdır. Bu meyvelerin içerikleri ayrıca kanser, diyabet, hipertansiyon ve erken yaşlanma gibi durumlara karşı iyileştirici özelliktedir.
 • Bir adet salatalık: Salatalık, içerdiği yüksek su oranı sayesinde arındırıcı olması ile bilinen bir sebzedir. Ancak bunun yanısıra, stanoller ve A, B, C ve E vitaminleri gibi, önemli miktarda antioksidan içeriğine de sahiptir. Serbest radikallerin vücuda ve cilde uyguladıkları zararları gidermek açısından faydalıdır, sindirimi güçlendirir, anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Hazırlanışı

Narenciye meyveleri, zencefili ve havuçları soyun. Ardından tüm malzemeleri karıştırıcıya yerleştirin ve iyice karışıncaya dek, birkaç dakika boyunca karıştırın.

Salatalığın suyu, smoothie için yeterli gelmeyebilir, bu sebeple biraz su eklemek iyi bir fikir olabilir.

Faydalarını en üst seviyede alabilmeniz için antioksidan içecek sabah kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce tüketilmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Martínez-Flórez, S., González-Gallego, J., Culebras, J. M., & Tuñón, M. J. (2002, November). Los flavonoides: Propiedades y acciones antioxidantes. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nutr hosp.v17in06.3338
 • Coronado H, M., Vega y León, S., Gutiérrez T, R., Vázquez F, M., & Radilla V, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista Chilena de Nutrición42(2), 206–212. https://doi.org/10.4067/S0717-75182015000200014
 • Carrero, J. J., Martín-Bautista, E., Baró, L., Fonollá, J., Jiménez, J., Boza, J. J., & López-Huertas, E. (2005). Efectos cardiovasculares de los ácidos grasos omega-3 y alternativas para incrementar su ingesta. In Nutricion Hospitalaria(Vol. 20, pp. 63–69). https://doi.org/10.3305/nh.2015.31.2.8458

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.