Kabızlıkla Savaşmak İçin En İyi 8 Tedavi

Kabızlıkla Savaşmak İçin En İyi 8 Tedavi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kabızlığın tanımı, 72 saat süresince herhangi bir bağırsak hareketinin olmaması veya mevcut bağırsak hareketlerinde, az miktarlı ya da çok sert dışkı oluşması gibi sorunların olmasıdır. Peki kabızlıkla savaşmak için neler yapabiliriz?

Her insan yaşına, kilosuna ve beslenme düzenlerine göre farklı tuvalet alışkanlıklarına sahip olabilir. Tuvalet alışkanlıklarındaki değişiklikler üç gün veya daha uzun sürdüğünde kabızlıktan yakınıyorsunuz demektir.

Birçok insan kabızlığın hafif bir problem olduğunu düşünmektedir; ancak kabızlığın kronik hale gelmemesi için kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, altında yatan başka bir hastalık var mı yok mu, kontrol edilmelidir.

Çoğu durumdakabızlık susuz kalma, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Ancak bu durum pekala daha ciddi ve medikal müdahale gerektiren bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir.

Kabızlıktan yakınan kişiler için alınan ilk önlem, piyasada bulunan müshil içerikli ürünler olabilir. Ancak bu gibi ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez; çünkü vücudunuz bunlara bağımlı hale gelebilir.

Ayrıca bu tür ilaçlar vücudunuzda istenmeyen yan etkilere de sebep olabilirler. Neyse ki, hafif müshil etkisi ile sindiriminize yardımcı olabilecek doğal birkaç tedavi yöntemi mevcuttur.

1. Kabızlıkla Savaşmak İçin Aloe Vera Suyu

aloe vera suyu

Aloe, vücudunuz için hem içeriden hem de dışarıdan birçok faydalı özelliği olan bitkilerden biridir. Aloe bitkisinden elde edeceğiniz suyu günlük olarak içmek, kolonunuzu doğal yollarla temizlemek ve kabızlıkla savaşmak için size yardımcı olacaktır.

National Standard tarafından derlenen bilgilere göre, aloe bitkisinde bulunan aloin isimli içerik, kabızlıkla savaşmak üzere daha sağlıklı dışkılamanıza yardımcı olma özelliğine sahiptir.

2. Elma

Kabızlıkla savaşmak için en iyi meyvelerden biri elmadır. Bu meyvede bulunan pektin isimli içerik bağırsak fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir.

Ohio State Üniversitesi, Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, elmanın bol miktarda lif içermesinin; dışkının yumuşak olması ve sürecin kolaylaşabilmesi için gerekli ögeleri sağladığını göstermiştir.

3. Muz

Muz, bağırsak hareketlerini teşvik edici ve sindirimi iyileştirici özelliklere sahip olan, lezzetli bir meyvedir. Size ayrıca bol miktarda lif sağlar; ki bu da onu doğal müshil etkisine sahip bir meyve olarak dışkılama sürecinizde önemli bir yardımcı yapar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kabızlığı Önlemek için 9 Sağlıklı Yöntem

Bir parça muz, günlük almanız tavsiye edilen lif miktarının %12’sini temin edebilir. Muz ayrıca frukto oligosakkaritler içermektedir. Bunlar kalın bağırsağa ulaştıklarında genel anlamda sindiriminizin iyileşmesi konusunda yardımcıdırlar.

4. Yeşil Çay

kabızlık için yeşil çay

Yeşil çay, yıllar içinde antioksidan içeriği ve diğer faydaları sayesinde, oldukça popüler olmuş bir içecektir. Bu bitkinin faydalarından biri, sindirimi iyileştirici ve kolonda biriken dışkının atılımını teşvik edici olmasıdır. Yeşil çay ayrıca kabızlık üzerinde hafif müshil etkisine de sahiptir.

5. Yulaf

Sık sık kabızlıktan yakınan insanlar, beslenme düzenlerine daha fazla miktarda yulaf eklemelidirler. Yulafta karbonhidrat, vitaminler, mineraller ve lif bulunur.

Bu sayede sindirime yardımcı ve kabızlığı önleyicidir. Yulafı ideal olarak kahvaltıda tüketmeniz önerilmektedir. Ancak dilerseniz smoothie, çorba ve hatta salata yapımında da yulaf kullanabilirsiniz.

6. Keten Tohumu

Keten tohumunun, yüksek lif ve omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde, yüksek iyileştirici özelliğe sahip olduğu kabul edilmektedir. Keten tohumu hafif müshil etkisine sahiptir.

Aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir ve dışkının atılmasına olan yardımı sayesinde kolonu temizler. Bunun için bir fincan suya sadece bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi sabah aç karna için.

7. Limon ve Zeytinyağı

zeytinyağı ve limon

Zeytinyağı ve limonun iyileştirici özelliklerini birleştirerek, bağırsak hareketlerini artırıcı ve kabızlıkla savaşmak için etkili doğal bir müshil elde etmiş olursunuz.

Bir limonun suyunu bir fincan sıcak su ile seyreltin ve içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bağırsak problemlerinize son vermek için bu içeceği her sabah aç karna tüketebilirsiniz.

8.Bal ve Elma Sirkesi

Bir diğer doğal müshil tarifi de, bir fincan su ile elma sirkesi ve balı seyreltmek ve bu karışımı günde üç defa tüketmektir.

İlginizi çekebilir ...
Kabızlıkla Mücadele Etmek için 8 Doğal Laksatif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kabızlıkla Mücadele Etmek için 8 Doğal Laksatif

Sindirim sistemimizde ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Doğal laksatif yiyecekler de bunlardan b...