Kepekten Kurtulmak için Etkili ve Kolay İpuçları

Kepekten Kurtulmak için Etkili ve Kolay İpuçları
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2019

Kepekten daha can sıkıcı bir şey daha olabilir mi? Bu küçük işkence saçınızın güzelliğini yok eder ve omuzlarınızı gözle görülen ve can sıkan küçük beyaz kalıntılarla doldurur. Kepekten kurtulmak için bu etkili ipuçlarına göz atın!

Kepek kimsenin hoşuna gitmez, estetik olarak göze hoş gelmez ve sağlıklı da değildir. Kepekten kurtulmak için yapacağınız ilk iş kafanıza uyguladığınız sayısız kimyasal ürünü kullanmanın size yardımcı olmadığını; aksine durumu daha da vahim bir hale getirdiğini kabul etmek olmalıdır.

Size mümkün olduğunca agresif olmayan doğal adımlar atmanızı öneriyoruz. Dermatoloğunuzun tavsiyesini alabilirsiniz; ancak aşağıda vereceğimiz ve herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek basit ipuçları da kepekle doğal yollarla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Bir denemek ister misiniz?

Bu yazıya da göz atın: Kepek Tedavisi İçin 7 Ev Reçetesi

1. Kepekten Kurtulmak Aloe Vera ve Limon

Aloe vera

Bu basit tedavi en etkili tedavilerdendir. Ancak kepeğin kafanızdan tamamen yok olması için bu tedaviyi düzenli olarak uygulamalısınız. O halde aloe vera ve limonun size nasıl yardımcı olacağına birlikte bakalım:

Hazırlanışı

 • Aloe vera kepek sorununa birebirdir; çünkü bakteri ve mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Bunun için bir yemek kaşığı aloe vera, diğer bir deyişle, bitkinin içindeki şeffaf macunu kullanmalısınız. 20 gram yeterli olacaktır.
 • Hazırsa, kuru saçınıza masaj yapmaya başlayın. Aloe verayı saçlarınızın diplerine sürmeye çalışın; böylece tüm kafanız jelle temas etmiş olur.
 • Biraz sabırlı olun ve  jeli 15 dakika boyunca kafanızda bekletin.
 • Ardından saçınızı normal bir şampuanla yıkayın.
 • Duruladıktan sonra bir diğer masajımız için bir adet limonu sıkarak elde ettiğiniz suyu kullanın. Limon suyu kepeklerin görünümünü düzenler ve bu bölgedeki kafa deriniz için oldukça faydalıdır.
 • Bu nazik masajı yaptıktan ve limon suyu deriye iyice nüfuz ettikten sonra ılık suyla saçınızı durulayın. Hiçbir zaman sıcak su kullanmayın; çünkü sıcak su saçınıza çok zarar verir!

2. Avokado ve Biberiye Çayı ile Kepek Tedavisi

saçı şampuanlı kadın

Kepekten kurtulmak için son derece ektili bu tedavi için bir avokadoya ve iki adet biberiye dalına ihtiyacınız vardır. Avokado çok etkili bir nemlendirici olup kafanızın sağlığı için esans yağı deposudur.

Avokado biberiye ile birleşince bakterilerden kurtulmak, iltihabı azaltmak ve aşırı kepek üretimine yol açan “Malasseiza” isimli maya üretimini düzenlemek için ideal bir tedavi uygulayacaksınız. Sadece şu basit adımları izlemeniz yeterlidir:

Hazırlanışı

 • Yarım avokadoyu alın. Bir kasenin içine koyun ve kaşık yardımıyla ince bir macun kıvamına getirin.
 • Biberiyenin çayını yapın. 200 ml suyu kaynatıp içine iki dal biberiye ekleyin. Su kaynadığında biraz bekletip avokado kremiyle karıştırın.
 • İyice karışmış bir krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Şimdi karışımı kuru saçınıza uygulayın. 15 dakikalık bir masajla tedaviyi kafanızda bir süre bekletin.
 • Ardından ılık suyla durulayın ve saçınızı normal şampuan ve saç kreminizle yıkayın.

3. Karbonatla Kepek Tedavisi

lavaboda saçını yıkayan kadın

Karbonatın birçok faydasını zaten hepimiz biliyoruz. Bu her zaman evinizde olması gereken ve hatta kepek üretimini düzenlemek gibi birçok önemli faydası olan çok temel bir üründür.

Bu örnekte haftada bir defa olmak üzere karbonat bazlı bir tedavi hazırlayacağız. Ancak karbonat saçları kurutabildiği için çok aşırıya kaçmamakta fayda olduğunu da hatırlatalım.

Hazırlanışı

 •  Saçınızı ılık suyla ıslatın.
 • Şimdi bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı kadar karbonat (20 gram) ekleyin. İyice karıştırın ve ardından saçınıza yavaş yavaş sürün.
 • Karbonatın kafa derinize iyice nüfus etmesi için biraz masaj yapın.
 • Şimdi saçlarınızı her zamanki gibi durulayın ve iyi bir saç kremi ile yıkayın. Bu tedaviyi düzenli olarak uygularsanız bir ayda kepeklerinize veda edebilirsiniz.

4. Beyaz Sirke ve Nane Çayı ile Kepek Tedavisi

bir şişenin ağzında taze nane

Nane cildinizde yaşayan her türlü bakteri ve mantarla savaşmakta birebir başka bir şifalı bitkidir. Beyaz sirkeyle bir araya geldiğinde kepek sorununuzdan çok kısa bir sürede kurtulmuş olacaksınız.

Hazırlanışı

 • İlk yapmanız gereken bir bardak suyun içinde bir yemek kaşığı kadar beyaz sirkeyi (20 mL) seyreltmektir.
 • Şimdi suyu ısıtın ve içine 5 adet nane yaprağı ekleyin. Bir çay yapın ve bekletin.
 • Ilıdığında ıslak saçınıza yukarıdaki tariflerde olduğu gibi masaj yaparak uygulayın.
 • Saçınıza iyice nüfuz ettikten sonra normal bir şekilde saçınızı yıkayın. Çok basit, değil mi?

Kepekten kurtulmak için uygulayacağınız tedaviyi kendiniz seçebilirsiniz. İçlerinden en hoşunuza giden ya da en kolayınıza gelen tedaviyi seçerek saçınızı gün aşırı yıkamak en iyisi olacaktır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kleen, A. (2010). Hair and scalp-protecting shampoos and conditioners containing plant extracts. Section Title: Essential Oils and Cosmetics.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.