Kuru Saçlar için Mucizeler Yaratan Doğal Bakım Önerileri

Kuru Saçlar için Mucizeler Yaratan Doğal Bakım Önerileri

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Kuru ve kırılgan saçlara mı sahipsiniz? Bu yazımızda kuru saçlar için harika doğal bakım önerileri bulabilirsiniz!

Yağlı saçlara sahip olmak zordur, fakat kuru saçlara sahip olmanın da zor yönleri vardır. Kuru saçlar kolayca yıpranır ve yıkandıktan sonra kötü görünebilir.

Saçların kurumasının nedeni kimyasallar gibi dış etkenlere bağlı olabilir; veya çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Neyse ki kuru ve yıpranmış saçlarınızı aşağıda paylaşmış olduğumuz doğal yöntemlerle kurtarabilirsiniz!

Şampuan kullanımına dikkat!

Şampuanlar, saçların kurumasının en yaygın sebeplerinden biridir. Bir çok insan temiz saçın sağlıklı saç olduğunu düşünmektedir. Oysa ki,şampuanlar saçlarınıza faydalı olmayan kimyasallar içerir ve şampuanların bu içeriği saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan yağların zarar görmesine neden olur. 

Saçların 3 günde bir yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca, kuru saçlar için ideal şampuanlar 4.5 ve 6.7 arasında pH değerlerine sahiptir.

saçını yıkayan kadın

Saçlarınıza nazik davranın

Kuru saçlar en kırılgan saç tipidir, bu yüzden saçlarınıza çok iyi bakmalısınız. Örneğin saçınızı yavaş hareketlerle, nazikçe yıkamalısınız. Saçlarınızı parmaklarınızla taramamalı (saçları kırar) ve şampuanı köpürtmek için 2 parmağınızı kullanmalısınız (yağ bezlerini uyarır).

Saç kremi kullanın

Kuru saçlar nemlendirici ve yumuşatıcı saç kremine ihtiyaç duyar. İçeriğinde çok az veya sıfır alkol bulunan saç kremlerini kullanmaya özen gösterin. Kokusuz veya az kokulu saç kremleri genelde az alkol içerir. Eğer saçlarınız çok kuru ise kremi sabah akşam, yatmadan önce ve uyandıktan sonra uygulayın.

kuru saçlar için doğal saç kremi

Yağ tedavisi kullanın

Saç bakım uzmanları, kuru veya zarar görmüş saçlar için yağ tedavisi önermektedir. Mesela, saçlarınızda 5-20 dakika boyunca bekletebileceğiniz özel yağlar satın alabilirsiniz. Yağ saça işlerken plastik poşet veya bone kullanın, ardından çok ağır olmayan bir şampuanla saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Daha az tarayın

Duyduklarınızın aksine, saçları aşırı taramak kırılmalarına ve dökülmelerine sebep olabilir. Kırılgan ve kuru saçlar taranmaya karşı hassastır. Her zaman narin ve yavaşça tarayın, ve hiç bir zaman saçınız kuruyken taramayın (ıslak veya nemli saçları dikkatlice tarayın). Elbette kullandığınız tarak da önemli bir faktör. Sert veya geniş taraklar dışarıda kalan saçları kırmadığı için uygun bir seçimdir.

Sirke tedavisi

saçlar için sirke

Sirke ile saçlarınıza bakmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Sirke harika bir saç nemlendiricisi olmasının yanı sıra saçın temizlemesini ve parlaklaşmasına da yardımcı olur. 

Yarım bardak sirke ile 4 bardak ılık suyu karıştırıp saçlarınızı bu sirkeli su ile durulayabilirsiniz. Sirke, aynı zamanda kepekleri azaltmaya da yardımcı olur. Sirkeli durulama suyunu haftada 1-2 kez uygulamak yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Saçlara İyi Gelen 9 Saç Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Saçlara İyi Gelen 9 Saç Maskesi

Kuruluk saçlarda görülen yaygın sorunlardan biridir.Nedeni zararlı ürünlerin kullanılması olabilir.Aşağıda kuru saçlar için en iyi maskeleri bulabi...  • Alonso L. The hair cycle. J Cell Sci. 2006.
  • Blume-Peytavi U, Tosti A, Whiting DA, Trüeb RM. Hair growth and disorders. Hair, Hair Growth and Hair Disorders. 2008.
  • Rele AS, Mohile RB. Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. j, Cosmet Sci. 2003;
  • Draelos ZD. Essentials of hair care often neglected: Hair cleansing. International Journal of Trichology. 2010.