Doğal Yollarla Kuru Saçlara Elveda

· 25 Temmuz, 2015

Kuru ve kırılgan saçlara mı sahipsiniz? Bu yazımızdaki doğal tedaviler ile kuru saçlara veda edin!

Yağlı saç sahibi olmak zordur, ama kuru saç sahibi olmak da kolay değildir. Kuru saç yaşlanır ve yıkandığında kötü görünür. Kuru saç kimyasallar gibi dış etkenlere bağlı olabilir; veya çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Ama şanslısınız, çünkü kuru saçlara bu doğal yöntemlerle veda edebilirsiniz!

Şampuan ile dikkatli olun

Şampuan kuru saçın en yaygın sebeplerinden biridir. Bir çok insan temiz saçın sağlıklı saç olduğunu düşünmektedir. Ama şampuanlar saçlarınıza faydalı olmayan  temizlik maddeleri içerir ve bunlar saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan yağlardan arındırır. Bir diğer yandan, doğru şampuan saçlarınızın yağ bezlerini uyarır, bu yüzden 3 günden fazla şampuansız devam etmemelisiniz. Kuru saçlar için ideal şampuanlar 4.5 ve 6.7 arasında pH değerlerine sahiptir.

sacsampuan

Saçlarınıza iyi bakın

Kuru saçlar en kırılgan saç tipidir, bu yüzden saçlarınıza çok iyi bakmalısınız. Yıkarken yavaş hareketlerle köpürtün. Saçlarınızı aşağı salmaktan kaçının, parmaklarınızla taramayın (saçları kırar) ve şampuanı köpürtmek için 2 parmağınızı kullanın (yağ bezlerini uyarır).

Saç kremi kullanın

Kuru saç yumuşatıcı krem ister. İçeriğinde çok az veya sıfır alkol bulunan ürünleri arayın, çünkü alkol saçları daha da kurutur. Kokusuz veya az kokulu saç kremleri genelde az alkol içerir. Eğer saçlarınız çok kuru ise kremi sabah akşam, yatmadan önce ve uyandıktan sonra uygulayın.

kuru3

Yağ tedavileri

Saç bakım uzmanları kuru veya zarar görmüş saçlar için yağ tedavisini öneriyorlar. Mesela ısıtarak saça 5-20 dakika uygulayabileceğiniz yağlar var (pakette yazan talimatlara göre). Yağ saça işlerken plastik poşet veya bone kullanın, ardından çok ağır olmayan bir şampuanla saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Daha az tarayın

Duyduklarınızın aksine, saçları aşırı taramak kırılmalarına ve dökülmelerine sebep olabilir. Kırılgan ve kuru saçlar taranmaya karşı hassastır. Her zaman narin ve yavaşça tarayın, ve hiç bir zaman saçınız kuruyken taramayın (ıslak veya nemli saçları dikkatlice tarayın). Elbette kullandığınız tarak da önemli. Sert veya geniş taraklar dışarıda kalan saçları kırmadığı için uygun bir seçimdir.

Sirke tedavisi

kuru4

Sirke ile saçlarınıza bakmanın bir çok yolur var. Sirke harika bir saç yumuşatıcıdır ve temizleme ile parlaklaştırmaya yardımcı olur. Durulamak için sadece 1 yemek kaşığı sirke ekleyin. Banyonuzda bir şişe sirke bulundurun. Sirke, aynı zamanda kepekleri azaltmaya da yardımcı olur. Haftada birkaç kez şampuandan önce saf sirke ile kafa derinize masaj yaparak yedirin.

Ayrıca küçük bir kaba 1/4 bardak elma sirkesi koyun ve saçınızı kaplayın. Alternatif olarak sprey şişesine koyup saçınıza sıkabilirsiniz. İki bardak su ve yarım bardak sirke ile hazırlayacağınız karışım kepek problemine yardımcı olabilir ve saçlarınıza sağlıklı bir parlaklık verebilir. Bu ev yapımı yumuşatıcıyı şampuandan sonra uygulayın ve bir kaç dakika sonra durulayın. Daha yoğun bir kepek tedavisine ihtiyacınız varsa, 1 saat boyunca bir boneyle kafanızda bekletin.