Saçlarınız için 4 Yağ Maskesi

Saçlarınız için 4 Yağ Maskesi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Bu yazımızda sizlere dört farklı yağ maskesi önerip organik yağların saç ve cilde faydalarından bahsedeceğiz. Markalı şampuan ve kremlere dünyanın parasını harcamadan nasıl ışıldayan saçlar ve sağlıklı bir cilt edinebileceğinizi öğreneceksiniz.

Böylece ticari kozmetik ürünlerinin içerdiği, sağlığınız için zararlı olabilecek maddelerden de uzak durmuş olacaksınız. Unutmayın, cildinize sürdüğünüz her şey kılcal damarlar tarafından emilip doğrudan kan dolaşımınıza karışıyor.

İlginizi çekebilir: Ev Yapımı Güneş Kremi

Uzmanlar her fırsatta “organik kozmetik ürünlerini” kullanılmasının önemini dile getiriyor. Bu sayede kadınlar klasik makyaj ürünlerine katılan tehlikeli malzemeler hakkında hem daha bilgili hem de daha dikkatli hale geliyorlar.

Bu ürünler başka birçok sakıncalı maddenin yanı sıra paraben, parafin, zeno östrojen gibi petrol bazlı maddeler de içeriyorlar.Bu maddeler hem bedenimiz için çok zararlı hem de yarattıkları doymuşluk oranı yüzünden vücuttan atılmaları çok uzun sürüyor.

Organik kozmetik ürünlerinin ise pek çok avantajı var. Yıllardır marketlerde satılan tanıdık markalardan daha iyi sonuçlar vermelerinin yanı sıra organik ürünler hem daha ucuz hem de hazırlanmaları herkesin yapabileceği kadar kolay.

Ayrıca, organik ürünlerde sıvı yağ gibi günlük yaşantınızda, yemek hazırlarken kullandığınız kolay ulaşılır malzemeler kullanılıyor. İçlerindeki etken maddeler sayesinde saçlarınız için de çok faydalılar.

Saç İçin Tatlı Badem Yağı

badem

Tatlı badem yağı, saçın ucunda oluşan çatlakları önlediği için kuru saçlara çok iyi gelir. Tatlı badem yağını saç uçlarınıza yumuşakça masaj yaparak yedirebilirsiniz veya isterseniz kafa derinize de uygulayabilirsiniz.

Yağı sürdükten sonra nazikçe masaj yaparak kafa derinizin yağı emmesini sağlayın. Ardından bir bone takarak saçınızın ısısını koruyup yağın daha da etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Masajdan sonra yağı bir iki saat saçınızda dinlendirip, saçınızı her zaman kullandığınız şampuanınızla yıkayın. Organik şampuan kullanırsanız bu saçınız için daha da iyi olur. Eğer saç kremi kullanıyorsanız, saçınızı yıkadıktan sonra onu da uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı

yağ maskesi

Doğal hindistan cevizi yağı, saç sağlığı ve güzelliği için çok faydalı olan başka bir yağdır. Kepek tedavisi ve kuru saçlar için kullanılabilir.

Bu yağ saçlarınızı güçlendirip daha hızlı, güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlar. Ancak kullandığınız hindistan cevizi yağı rafine edilmemiş ve doğal olmalıdır. Bu yağı da tatlı badem yağı ile aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Saçınız çok kuruysa ve boyama gibi işlemler nedeniyle yıpranmışsa, biraz hindistan cevizi yağını suyla karıştırıp avcunuza alın. Saçlarınızı kuruttuktan sonra, avcunuzdaki karışımı ovalayarak saça yedirin. Saçınız çok daha parlak ve yumuşak olacak.

Avokado Yağı

avokado

Avokado yağı özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Bu yağ çok güçlüdür ve saçı yenileme becerisi diğer yağlara göre hem çok daha fazla hem de daha etkilidir. Ancak eğer saçınız zaten yağlıysa, bu yağı kullanmamalısınız.

Avokado yağından bir yağ maskesi hazırlayıp yaklaşık 20 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Daha iyi bir sonuç elde etmek için bunu 15 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Argan Yağı

argan ağacı

Bu yağ, nemlendirici ve canlandırıcı yağların en güçlüsüdür; pek çok besleyici öğe ve amino asit içerir. Aktif maddesi nedeniyle, kozmetik uygulamalarda en sık kullanılan yağlardan birisidir.

Hem kuru hem de yağlı saçlarda kullanılabilir. Ayrıca saçınızın kökünden itibaren ipeksi, yumuşak, parlak ve sağlıklı olması için kafa derinize de uygulamanız öneriliyor.

Diğer yağlar gibi argan yağı da biraz pahalı olduğu için üreticiler bu yağı seyrelterek satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden aldığınız ürünün %100 doğal, soğuk preslenmiş argan yağı olduğundan emin olun.

Saç maskenizi her 15 günde bir yapıp en az bir saat saçınızda bekletmelisiniz. Yağın kokusu çok hoş olmadığı için iyice durulayıp yıkayın.

Endişelenmenize gerek yok, saçınızı yıkadıktan sonra bu koku gidecektir. Ayrıca argan yağını, nemlendirici ve canlandırıcı olarak yüze de yağ maskesi şeklinde uygulanabilir.

Aklınızda bulunsun…

Yağ maskesi uyguladığınızda, üzerine bone takarsanız yağın etkisini arttırıp, sunduğu faydalardan daha iyi yararlanabilirsiniz.

Eğer saçınız çok yağlıysa veya kepeğiniz varsa, seçtiğiniz yağın içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Her 100 gram yağ için 5 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım saçınızı onarmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Maskeleri üç defa uygulamanızın ardından, saçlarınız daha güzel ve yumuşak olmaya başlayacak. Maske uygulamalarına devam ettikçe saçınızın daha da canlı ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Bu listedeki hangi yağı seçerseniz seçin, istediğiniz sonucu elde edebileceğinizden emin olun. Tek yapmanız gereken, maske uygulamalarınızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde belirtilen sürelerde uygulamak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kapoor, V. (2005). Herbal Cosmetics for Skin and Hair care. Indian Journal of Natural Products and Resources (IJNPR).
  • Howard, G. M., & Howard, G. M. (2013). Hair Preparations. In Perfumes, Cosmetics and Soaps. https://doi.org/10.1007/978-1-4899-3055-2_6
  • Krishna, A. G. G., Raj, G., Singh, B. A., Kumar, P. K. P., & Chandrashekar, P. (2010). Coconut oil: chemistry, production and its applications – a review. Indian Coconut Journal.
  • Freitas, S. P., Arruda, N. P., Gobbi, C. N., & De Resende, C. U. M. (2010). Avocado (Persea Americana mill.) Oil. In Handbook of Fruit and Vegetable Flavors. https://doi.org/10.1002/9780470622834.ch38
  • Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2009.06.015
  • Anonymous. (2013). Argan oil benefits consumers, producers, environment. INFORM.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.