Saçlarınız için 4 Yağ Maskesi

Uzmanlar her geçen gün “organik kozmetik ürünlerini” daha da çok önermeye başladılar. Bu sayede kadınlar klasik makyaj ürünlerinin içerisine katılan malzemelerin barındırdığı tehlikeler hakkında hem daha bilgili hem de daha dikkatli hale geliyorlar. Bu ürünler diğer şeylerin yanı sıra paraben, parafin, zeno östrojen gibi petrol bazlı maddeler de içeriyorlar.

Bu maddeler hem bedenimiz için çok zararlı, hem de yarattıkları doymuşluk oranı yüzünden vücuttan atılmaları çok uzun sürüyor. Organik kozmetik ürünlerinin pek çok avantajı var, yıllardır marketlerde satılan bilinmiş markalardan daha iyi sonuçlar vermelerinin yanısıra organik ürünler hem daha ucuzlar hem de herkesin hazırlayabileceği kadar kolaylar.

Ayrıca, organik ürünlerde sıvı yağ gibi günlük yaşantınızda, yemek hazırlarken kullandığınız kolay ulaşılır malzemeler kullanılıyor. İçlerindeki etken maddeler sayesinde saçınız için de çok yararlılar.

Bu yazımızda 5 farklı yağın, saçımıza ve cildimize yardımcı olan harika faydalarından bahsedeceğiz. Markalı şampuan ve kremlere dünyanın parasını harcamadan nasıl sağlıklı bir saç ve parlayan bir cilt edinebileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca, ticari kozmetik ürünlerinin içerdiği, sağlığınız için zararlı olabilecek maddelerden de uzak durmayı başarabileceksiniz. Unutmamalısınız ki, cildinize sürdüğünüz her şey kılcal damarlar tarafından emilip doğrudan kan dolaşımınıza karışıyor.

Saç için Tatlı Badem yağı

badem

Tatlı badem yağı, saçın ucunda oluşan çatlakları önlediği için kuru saçlara çok iyi gelir. Tatlı badem yağını saç uçlarınıza yumuşakça masaj yaparak yedirebilirsiniz ama eğer isterseniz kafa derinize de uygulayabilirsiniz. Yağı sürdükten sonra nazikçe masaj yaparak kafa derinizin yağı emmesini sağlayın. Ardından bir bone takarak saçınızın ısısını koruyup yağın daha da etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Masajdan sonra yağı bir iki saat saçınızda dinlendirip, saçınızı her zaman kullandığınız şampuanınız ile yıkayın. Tabii eğer organik şampuan kullanırsanız bu saçınız için daha da iyi olur. Eğer saç kremi kullanıyorsanız, saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra onu da uygulayabilirsiniz.

Saç için Hindistan cevizi yağı

hindistancevizi-yagi

Doğal hindistan cevizi yağı saç sağlığı ve güzelliği için çok faydalı olan başka bir yağdır. Kepek tedavisi ve kuru saçlar için kullanılabilir.

Bu yağ saçınızı güçlendirip, daha hızlı, daha güçlü ve çok daha sağlıklı uzamasını sağlar. Ancak kullandığınız hindistan cevizi yağı doğal ve rafine edilmemiş olmalıdır. Bu yağı da tatlı badem yağı ile aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer saçınız çok kuruysa ve boyama gibi işlemler nedeniyle yıpranmışsa, biraz hindistan cevizi yağını biraz su ile karıştırıp avcunuza alın. Saçlarınızı kuruttuktan sonra, avcunuzdaki karışımı ovalayarak saça yedirin. Saçınız çok daha parlak ve yumuşak olacak.

Avokado yağı

Avokado

Avokado yağı özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Bu yağ çok güçlüdür ve saçı yenileme becerisi diğer yağlara göre hem çok daha fazla hem de daha etkilidir. Ancak eğer saçınız zaten yağlıysa, bu yağı kullanmamalısınız.

Avokado yağından bir maske hazırlayıp yaklaşık 20 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Daha iyi bir sonuç elde etmek için bunu 15 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Argan  yağı

Argania_spinosa

Bu yağ, nemlendirici ve canlandırıcı yağların en güçlüsüdür. Bu yağ pek çok besleyici öğe ve amino asit içerir. Bu yağ aktif maddesi nedeniyle, kozmetik uygulamalarda en sık kullanılan yağlardan birisidir.

Bu yağ hem kuru hem de yağlı saçlarda kullanılabilir. Ayrıca saçınızın kökünden itibaren ipeksi, yumuşak, parlak ve sağlıklı olması için kafa derinize de uygulamanız öneriliyor.

Diğer yağlar gibi argan yağı da biraz pahalı olduğu için, üreticiler bu yağı seyrelterek satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden aldığınız ürünün %100 doğal, soğuk preslenmiş argan yağı olduğundan emin olun.

Saç maskenizi her 15 günde bir yapıp en az bir saat saçınızda bekletmelisiniz. Yağın kokusu çok hoş olmadığı için, iyice durulayıp yıkayın. Endişelenmenize gerek yok, saçınızı yıkadıktan sonra bu koku gidecektir. Ayrıca argan yağını, nemlendirici ve canlandırıcı olarak yüzünüze de sürebilirsiniz.

Unutmayın…

Bu maskelerden birini uyguladığınızda, üzerine bone takarsanız yağın etkisini arttırıp, sunduğu faydalardan daha iyi yararlanabilirsiniz.

Eğer saçınız çok yağlıysa veya kepeğiniz varsa, seçtiğiniz yağın içine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Her 100 gram yağ için 5 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım saçınızı onarmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. 3 maske uygulamasından sonra, saçınız daha güzel ve yumuşak olmaya başlayacak. Maske uygulamalarına devam ettikçe saçınızın daha da canlı ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Bu listedeki hangi yağı seçerseniz seçin, istediğiniz sonucu elde edebileceğinizden emin olun. Tek yapmanız gereken, maske uygulamalarınızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde belirtilen sürelerde uygulamak.