Bedeninizi Mate ile Nasıl Arındırırsınız?

Bedeninizi Mate ile Nasıl Arındırırsınız?
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2023

Mate Arjantin ve Uruguay’a özgü bir çaydır ancak sağlığa olan faydalarından dolayı artık dünya çapında içilmektedir. Ezilmiş yerba mate yapraklarının bir kaba (orjinalinde su kabağından yapılmış bir kaseye) konması ve üzerine sıcak su dökülmesiyle hazırlanır.

Olduğu gibi, şekerli ya da limon veya portakal kabuğu ekleyerek içebilirsiniz. İşin özü, bu bitki bedeniniz için çok yararlı ve nedenlerini şimdi size anlatacağız.

 Matenin özellikleri

İlk olarak matenin iki özelliğinden bahsetmek istiyoruz: arındırıcı ve canlandırıcı oluşu. Bunun nedeni, bu çay ile birlikte içtiğiniz suya ek olarak, harika bir idrar söktürücü olmasıdır. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde LDL olarak bilinen kötü kolesterolü azaltıp, HDL olarak bilinen iyi kolesterolü de yükseltir.

Araştırmalar, matenin enzimlerin çalışmasını tetikleyerek bedeninizi kardiyovasküler ataklardan koruduğunu gösteriyor. Ayrıca genel sağlığınız için çok yararlı olan ksantin içerir. İçilecek temiz su bulunamayan yerlerde, suyu bakteri ve parazitlerden arındırmak için kullanılır.

mate içmek

Pek çok Güney Amerika ülkesinde içilen bu geleneksel içecek, dikkat süresini ve zihinsel aktifliği arttıtır. Antidepresan etkisi vardır, bağımlılık yapmaz, kahve, çay ve kakaodan daha az kafein içerir. İdrar üretimini hızlandırarak, vücudunuzdaki toksinleri daha hızlı atmanızı sağlar.

Uyku sorunu olanlar, akut böbrek bozukluğu olanlar veya endişe/gerginlik sorunu olan insanlar yerba mate içmemelidir. Ancak yapılan bir çalışma, boğaz sorunlarının mateden değil, suyun sıcaklığından kaynaklandığını gösteriyor. Ayrıca oruç tutarken mate içmenin mide asidini arttırdığı durumlar da görülmüştür.

Mate Çeşitleri Nelerdir?

Herkes geleneksel matenin acı bir tadı olduğu ve çayı hazırlamadan önce suyun kaynamış olması gerektiğini söylese de, mate çayı hazırlamanın pek çok farklı yöntemi var:

 • Acı: Demin de dediğimiz üzere bu en klasik içme şekli ve neredeyse Arjantin, Uruguay, Kuzey Brezilya, Bolivya ve Paraguay’ın tümü matesini bu şekilde içiyor. Ve bu çayı ilk içen atlı çobanların atları yüzünden “Cimarrón” veya “feral” olarak biliniyor.
 • Tatlı: Geleneklere bağlı olanlar bunun gerçek mate olmadığını söylüyorlar. Arpanın içerisine, şeker, stevia veya tatlandırıcı ekleniyor. Buenos Aires’teki pek çok kadın ve çocuk bu şekilde içiyor. Bu türün ortaya çıkışında göçmenliğin büyük payı var çünkü İspanyol ve İtalyan göçmenler yerel içeceğe kendi dokunuşlarını katmak istediler.
 • Sütlü: Su eklemek yerine süt ve şeker ekleniyor. Sütün ılık olması lazım.
 • Bitkilerle: Bunlara genelde “Yuyos” deniyor. Ya değişik bir tat vermeleri ya da şifalı özelliklerinden yararlanmak için demleme sırasında yerba mate çayının içine veya üstüne papatya, ökaliptus, nane, boldo, ıhlamur gibi bitkiler ekleniyor.
mate çayı
 • Çay olarak: Yerba mate klasik şeklinde değil çay poşeti ile hazırlanıyor. Gençler ve çocuklar arasında tercih ediliyor. İstenirse bardak da kullanılabilir.
 • Tereré: Paraguay ve Guarani’lerin yaşadığı, Arjantin’in Mezapotamya bölgesine özeldir. Su yerine üzüm suyu veya portakal suyu gibi meyve suları ayrıca çoğunlukla nane veya limon otu olmak üzere bitki ve hatta limon dilimleri ekliyorlar. Bir sürahide hazırlanıp matenin üstüne dökülüyor.
 • Kaynamış mate: Poşet çaylar gibi, çay poşetlerinin içerisine yerleştirilmiştir. Normal çay gibi hazırlanır ama mate tadındadır. Arjantin ve Uruguay’da yaygındır.

Mate İçerek Bedenimi Nasıl Arındırabilirim?

Size en uygun hazırlama şeklini seçip günlük olarak içmelisiniz. Uzmanlar, mateyi sabahları içerseniz, etkilerinin artacağını ve bedeniniz için daha faydalı olacağını söylüyor.

Pek çok kişi mateyi kahvaltıda kurabiye, ekmek veya keklerle birlikte içiyor. İlk öğünü sütlü kahve, çörek veya kurabiye olanlar ise matelerini kahvaltıdan sonra öğleden önce içiyorlar. Eğer matenin tadı hoşunuza gitmiyorsa, içine tatlandırıcı katabilir veya sıcak yaz günlerinde tereré gibi meyve suyu ile hazırlayabilirsiniz.

mate ezmek


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Botanical. (2017). Propiedades del mate.
 • Sociedad Latinoamericana de Nutrición, C., & Atalah Samur, E. (2011). Archivos latinoamericanos de nutrición. Archivos Latinoamericanos de Nutrición. https://doi.org/10.1002/ar.10171.
 • Galarza, V., & Cabrera, G. (2008). Hábitos alimentarios saludables. Nutrición, Salud y Alimentos ….
 • Nutrients. 2017 Aug; 9(8): 882. Published online 2017 Aug 15. Yerba Maté (Ilex paraguariensis) Metabolic, Satiety, and Mood State Effects at Rest and during Prolonged Exercise. doi: 10.3390/nu9080882
 • R: Concise Reviews in Food Science JFS R: Concise Reviews/Hypothesis in Food Science. Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1750-3841.2007.00535.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.