Kuru Öksürük İçin Evde Doğal Tedaviler

Kuru Öksürük İçin Evde Doğal Tedaviler
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Akciğerlerinizde enfeksiyon olduğunda öksürük nöbetlerine tutulabilirsiniz. Bu nöbetler, solunum yollarını tıkayabilecek olan mukusu uzaklaştırmak için vücudun verdiği cevaptır. Ancak eğer öksürük birkaç gün içinde kuru öksürük halini alırsa ve geçmek bilmezse, bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.

Bunlar ihmal etmemeniz ve aklınızda tutmanız gereken semptomlardır. Aksi takdirde sağlığınız tehlikeye girebilir. Eğer önerdiğimiz bu ev yapımı doğal ilaçları uyguladığınızda semptomlar devam ederse, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza görünmeniz çok önemlidir. 

Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru öksürüğe neden olabilecek pek çok şey vardır. Ağır bir soğuk algınlığı geçirmişsinizdir ve öksürük halen geçmemiştir ya da sigara gibi irritasyon yapan bir maddeye maruz kalmışsınızdır.

Diğer nedenleri arasında alerji, astım, tansiyon için kullanılan ilaçlar gibi bazı çeşit ilaçlar veya yatak odasında havanın çok kuru olması yer alır. Mide reflüsü de kuru öksürüğe yol açabilir.

Sıcak İçecekler İçin

Öksürüğün nedeni boğazınızın irrite olmasıdır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu sıcak şeyler içmektir. Çorba, zencefil, limon veya nane çayı, nefes yollarınızı açar ve mukusu uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu nedenle kuru öksürük için en etkili yollardan biridir.

Aynı zamanda bol miktarda oda sıcaklığında su içmelisiniz. Ayrıca, yatmadan önce sıcak duş almak da çok iyi bir fikirdir.  

Soğan

Bir soğanı ince ince doğrayın, iki çorba kaşığı bal ekleyin ve soğanın bütün özünün çıkması için yarım saat bekleyin. Bundan günde birkaç kez birer kaşık için. Pek lezzetli olmasa da hem kuru öksürükle, hem de gribin diğer semptomlarıyla savaşmak için oldukça etkilidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Öksürükle Olan Savaşınızda Soğan Kullanın

Tuz Gargarası

Yarım bardak ılık suya koyduğunuz bir çorba kaşığı tuzla yapacağınız gargara, kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Bu yöntem evde kolayca hazırlayabileceğiniz ucuz ve etkili bir reçetedir. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Üzüm

Üzüm, ciğerlerinizi güçlendirir ve çok etkili bir balgam sökücüdür. Birkaç gün üzüm yerseniz farkı göreceksiniz. Ayrıca üzümün suyunu çıkarıp balla tatlandırarak günde birkaç kez içebilirsiniz. Kuru öksürüğü kesmede oldukça etkili olmasının yanı sıra, oldukça lezzetli ve tazeleyicidir.

Badem

Badem, kötü kuru öksürükten kurtulmak için mükemmel bir ev yapımı ilaçtır. Bu basit ilacı hazırlamak son derece kolaydır.

  • Altı adet badem alın ve bir gece boyunca suda bekletin.
  • Ertesi gün kabuklarını soyun ve ezerek macun haline getirin.
  • Yirmi gram tereyağı ve yirmi gram şeker ekleyin.
  • İyice karıştırarak elde ettiğiniz karışımdan, öksürük devam ettiği sürece, en az üç gün boyunca günde iki kez birer çay kaşığı yiyin. 
kuru öksürük nezle

Unutmayın, bunların hepsini bir arada uygulamamalısınız. İçlerinden biriyle başlayın ve işe yaramadığı takdirde, sizi iyileştireni bulana dek, bir diğerini deneyin.

Aklınızda tutmanız gereken bir diğer noktayı yazımızın başında belirtmiştik: Bütün bu tedavileri evde denediğiniz halde kuru öksürük yakanızı bırakmıyorsa, mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü ortada çok daha ciddi bir problem olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.