Duş Alırken Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

Çoğumuz köpük yapan ürünlerin duşta daha çok temizlik sağladığını düşünür. Ama aslında, durum tam tersidir. Bu ürünler cildi kurutur.
Duş Alırken Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğumuz günde en az bir kere duş almanın iyi bir şey olduğunu düşünür. Aslında bu düşünce bir dizi hijyen ve bakım hataları yapmamıza neden olur. Aşağıda duş alırken yaptığımız hatalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bunlardan elinizden geldiğince kaçınmaya çalışın.

1. Ortalama bir sıcaklık seçin

Duşun sıcaklığı 35 C’yi geçmemelidir. Bu sıcaklık yeterlidir. Genelde çok sıcak suyla duş alırız ve aşırı sıcak suyla yıkanmak, duş alırken yaptığımız hatalar arasında yerini alır.

Aşırı sıcak suyun vücut nemini azalttığını, kuruluğa ve cildin soyulmasına sebep olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca, çok sıcak su cildin doğal yağlarına zarar verir ve azalmasına sebep olur.

Bu, cildin bakterilere ve zararlı maddelere karşı savunmasız hale gelmesine neden olur. İşte bu da duş alırken düşmememiz gereken hatalardan biridir. Çok sıcak su, aynı zamanda kan dolaşımında aşırılığa neden olur. Bu da kızarıklığa, enflamasyona ve akneye neden olur.

2. Çok uzun süre duş almayın

duş başlığı

Çok uzun süreli duş almak da iyi bir fikir değildir. Çok sıcak suyla duş almak ile aynıdır; çünkü cildi kurutur. En fazla on dakika duş almaya çalışın. Aksi takdirde, çok uzun süre duş alarak, cildinizde sivilce ve tahriş gibi durumları tetiklersiniz.

3. Köpüklü ürünler düşündüğünüz kadar iyi değildir

Bazı sabunlar çok köpüklüdür; çünkü aktif maddeler içerirler. Fonksiyonları, yağ moleküllerini su moleküllerine bağlar. Kullandığınız duş jelinin çok köpüklü olduğunu görürseniz, bunun içinde bu tip maddenin fazla olduğunu anlayabilirsiniz.

  • Bir sabun ya da jelin aşırı köpük üretip üretmediğine dikkat edin; bunlar ciltteki doğal yağların azalmasına neden olur. Bu da kuru ve pürüzlü cilde neden olur.
  • Özellikle doktorunuz tarafından önerilmedikçe antibakteriyel sabunları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
  • Her zaman PH değeri 5.5 olan sabunlar almaya çalışın. Bu, cilt için güvenli bir alkalin seviyesidir.

4. Eski süngerleri kullanmayın

duşta keselenme

Eski süngerler daha yumuşak olabilir; ancak banyoda kullanılması tavsiye edilen ürünler değildir. Böyle düşünmeyebilirsiniz; ama aynı süngeri uzun süre kullanmak sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Süngerlerin zamanla bakteriler ve mantarlar için mükemmel bir yuvaya dönüştüğünü bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle, aynı süngeri bir haftada 4 kereden fazla kullanmayın. Uzmanlar, sünger yerine bir yıkama bezi ya da hijyenik malzemeler kullanmanızı öneriyor.

5. Doğru kurulanma

Duş aldıktan sonra havluyla kurunmak iyi olsa da, aşırı kurulanmak iyi bir fikir değildir. Duş alırken yaptığımız hatalardan kaçınmak için doğru bir şekilde kurulanmak, yıkanma süreçleri kadar önemlidir.

En iyi yol, vücudu biraz nemli bırakan sert havlular kullanmamaktır. Duş aldıktan sonra, cildi sağlıklı ve nemlendirilmiş halde tutmak için vücut losyonu uygulamanız iyi bir fikirdir. Özel dikkat gerektiren alanları aşağıda sıralıyoruz:

  • Koltuk altları
  • Ayaklar: Özellikle de ayak parmaklarının arası
  • Kasık bölgesi

Duş Alırken Yaptığımız Hatalar ile İlgili Bazı öneriler

Birçoğumuzun yaptığı ortak duş hatalarını bilmek önemlidir. Duş alırken ve sonrasında mümkün olan en iyi sonuç için ne yapılması gerektiğini bilmek de önemlidir. Aşağıda uygulayabileceğiniz bazı adımları paylaştık:

Kulaklarınıza ilgi gösterin

kulak için duşta dikkat edin
  • Yetişkinler de çocuklar da duş aldıktan sonra kulaklarının içini ve dışını temizlemeyi unutabilir. 
  • Önce sabunla ve su ile iyice yıkayın; ama iç kulağa su kaçmamasına özen gösterin. 
  • Bebekleri yıkarken sadece kulaklarının dışlarını yıkayın. Yıkadıktan sonra nemi almak için kulağın dışını hafifçe yumuşak bir bezle silin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.