Banyoda Kullanmak İçin Yulaf Ezmesi Sabun Keseleri

Banyoda Kullanmak İçin Yulaf Ezmesi Sabun Keseleri

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Yulaf ezmesi son dönemlerde çok popülerleşti. Harika bir tadı var ve sağlık için çok yararlı. Günlük beslenme düzeninize mutlaka eklemeniz gereken mükemmel bir tahıldır yulaf. Peki yulaf ezmesinin cildiniz için de çok yararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Yulaf ezmesinin iyileştirici özellikleri çok eskilerden beri bilinmektedir, bu yazımızda size yulaf ezmesini hem basit hem de ekonomik yöntemlerle nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

İpeksi bir cilt için yulaf ezmesi: Yulaf ezmesinin harika özelliklerini keşfedin

1- Arındırıcı etki

 • Yulaf ezmesi cildinizi derinlemesine temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bir malzemedir. Yulaf ezmesi cildinizdeki kirleri ve gözenekleri tıkayan birikimleri emerek cildinizi derinlemesine temizleyip arındıracaktır. Ayrıca yulaf ezmesinin içerdiği proteinler sayesinde cildinizin pH dengesini koruyup yapısını dengeleyebileceksiniz.

2- Cilt kurumasını önler

yulaf sabunu
 • Yulaf ezmesinin içerdiği lipidler sayesinde cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilecek, kurumasını önleyebileceksiniz. Ayrıca cildinizin üzerinde, onu dış etkenlere karşı koruyacak bir bariyer oluşmasına da yardımcı olacaksınız.

3- Ölü deriden kurtulmak için yulaf ezmesi

 • Nemlendirici ve güçlü arındırıcı etkisi sayesinde, yulaf ezmesi cildinizi ölü deriden ve diğer kirlerden arındırmak için mükemmeldir. Sonuç olarak siyah noktalara, sivilcelere ve diğer kusurlara elveda diyebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesinin göz ardı etmemeniz gereken bir özelliği daha var! Akne oluşumunu azaltır, yağ üretimini ve cildin yağdan parlamasını kontrol altına alır. Yulaf ezmesinin bu özelliğinden de sonuna kadar faydalanmalısınız.

4- Tahriş olmuş ciltlere iyi gelir

 • Eğer cildiniz tahriş olduysa veya egzama, kaşıntı, dermatit, kızarıklık ve benzeri sorunlarınız varsa, yulaf ezmesinin rahatlatıcı etkisi çok işinize yarayacaktır. Rahatlatıcı ve iyileştirici etkisi, herkesin dönem dönem karşılaştığı bu rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

5- Yulaf ezmesinin rahatlatıcı etkisi

 • Yulaf ezmesinin kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisi yıllardır bilinmektedir. Rahatlatıcı bir banyo yaparken yulaf sabunu veya size yapımını öğreteceğimiz bu yulaf ezmesi keselerini kullanarak, kaslarınızı gevşetip, cildinize bakım uygulayabilirsiniz.

Kendi yulaf ezmesi sabun keselerinizi kendiniz hazırlayın

poşetlerde yulaf ezmesi

İhtiyacınız olanlar

İki adet yulaf ezmesi ve sabunlu banyo kesesi yapmak için ihtiyacınız olanlar:

 • 2 bardak yulaf ezmesi
 • 2 adet kese. Tülbent, şifon tül veya organze olmalılar. Size hediye gelmiş kumaş hediye keselerini de kullanabilirsiniz.  Keseleri bağlayabilmek için ipe veya kurdeleye ihtiyacınız olacak.
 • Yarım kalıp rendelenmiş sabun. En sevdiğiniz sabunu seçin. İsterseniz yulaf sabunu da kullanabilirsiniz ancak bizim önerimiz  harika kokusu nedeniyle yaban gülü sabunu. Yaban gülü sabununu doğal ürünler satan yerlerde veya aktarlarda bulabilirsiniz. Sadece yarım kalıba ihtiyacınız olacak.
 • Öz yağ. En sevdiğiniz esans yağı hangisiyse onu kullanabilirsiniz. Biz bunda da yaban gülünü öneriyoruz.

Yulaf ezmesi sabun keselerinin hazırlanışı

kasede yulaf
 • Aslında bu keseleri hazırlamak çok kolay! İlk yapmanız gereken şey kullanacağız kumaş keseleri seçmek. Kese, orta boyda olmalı ve avucunuza rahatça sığabilmeli. Bu keseyi banyoda sanki sabun kullanır gibi kullanacaksınız,  bu yüzden kese hem avucunuza rahatça sığabilmeli hem de bir bardak yulaf ezmesi alabilecek kadar geniş olmalıdır.
 • Keselerinizi seçtikten sonra kendinize geniş bir kase bulun. Kasenin içerisine iki bardak yulaf ezmesini koyun ve üzerine yarım kalıp sabunu rendeleyin. Sabunun ve rendenin kuru olduğundan emin olun.
 • Yulaf ezmesi ve rendelenmiş sabunun üzerine 10 damla seçtiğiniz esans yağından damlatın. Yağ seçimini yaparken, en sevdiğiniz yağı seçmeye çalışın. Kesenizin kokusunun dengeli olabilmesi için seçtiğiniz sabun ve yağın kokularının birbirlerine yakın veya uyumlu olmasına özen gösterin. Bazı kişiler bu karışıma lavanta, portakal yaprağı veya biberiye gibi kuru bitkilerden de eklemektedir. Siz de cildiniz için yararlı olduğu sürece bu tarz istediğiniz bitkiyi ekleyebilirsiniz.
 • Keseleriniz neredeyse hazır! Kasenin içindeki malzemeleri iyicene karıştırıp ikiye bölmeniz gerekiyor. Ardından eşit miktarda keselerin içerisine doldurun ve keselerin ağzını sıkıca bağlayın. Her kullanımdan sonra kesenizi kuruması için, güneş alabileceği ve hava akışı olan bir yere bırakmalı veya asmalısınız. Bir süre sonra artık keseniz etkisini kaybedecektir. Keseniz kokusunu yitirdiğinde veya içindeki yulaf artık una dönüşmeye başladığında, yeni keseler hazırlamalısınız. Cildinizin nasıl güzelleşmeye başladığını kısa sürede fark edeceksiniz!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.