Saçlarınızın Doğal Olarak Güzel Kokmasını Sağlamak

Saçlarınızın Doğal Olarak Güzel Kokmasını Sağlamak
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Saçlarımız neredeyse her zaman açıktadır ve bu nedenle kokuları (duman, ter, vs.) kolayca emer. Bazen saçlarınızı her gün yıkama fırsatınız olmayabilir, belki de canınız saçlarınızı yıkamak istemez. Saçlarınızın güzel kokmasını sağlamak için birkaç öneriye ne dersiniz?

Günümüzde özel saç parfümleri daha olarak piyasada bulunabiliyor. Yine de, kendi saç parfümlerinizi hazırlarsanız saçlarınızın istediğiniz egzotik meyve veya çiçekler gibi güzel  kokmasını sağlamak için doğal alternatifleri kullanmış olursunuz.

Bu makaledeki alternatiflerin hiç biri alkol içermemektedir (alkolün saçları kurulaştırma özelliği vardır) ve her biri saçlarınız için faydalı olacak şifa sağlayıcı özelliklere sahiptir.

Tahiti Monoi Yağı

Manoi veya Tahiti yağı hem vücudunuzda, hem de saçlarınızda kullanılabilen mükemmel bir doğal üründür. Bu Tiare (Gardenia Tahitensis) çiçeklerinin ve Hindistan cevizinin öğütülmesiyle elde edilmektedir. Vanilyayı andıran oldukça egzotik bir aroması vardır.

Bu yağı özellikle yazın kullanmanızı öneririz, çünkü bahsettiğimiz yağ saçlarınızın güzel kokmasını sağlamak dışında, aynı zamanda onların yumuşak ve parlak olmasına da yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı güneş ışınlarından korur.

Bunlara ek olarak oldukça güçlü bir antioksidan olan ve derinlemesine nemlendirme ve onarma yeteneğine sahip E vitamini içerir. Sıkça kullanıldığında saçınızı yıkadıktan sonra maske uygulamanız gerekmez.

Ancak bunu yağlı saçlar için önermiyoruz.

tiare çiçeği

Çiçek suları (Hidrolatlar)

Hidrolatlar, bitkilerin içeriğindeki uçucu yağları çıkarma sürecinde damıtılmasıyla oluşturulur. Diğer bir deyişle hidrolat, bu yağın hazırlanmasında geriye kalan sudur ve bitkiye ait olan suda çözünebilen elementler, eser elementler ve ufak bir miktarda uçucu yağ ihtiva ederler.

Bu çiçeğin aromasını ve özelliklerinin bir kısmını korur. Bunlar günümüzde pek iyi bilinmezler, ancak eski çağlardan beri şifa sağlayıcı şekilde kullanılmıştırlar.

Özellikle önerdiğimiz hidrolatlar:

  • Portakal çiçeği hidrolatı: Portakal çiçeği çok özel ve baştan çıkarıcı bir aromaya sahiptir. Ferahlatıcı bir özelliğinin olmasının yanı sıra kafa derisindeki yağ salgılarını da düzenler.
  • Biberiye hidrolatı: Biberiye, kan dolaşımını iyileştirmesi, saç dökülmesini önlemesi ve kafa derisi sorunlarını düzene sokması nedeniyle uzun süredir saç sağlığı ve güzellik için kullanılmıştır. Bu aynı zamanda çok iyi bir temizleyicidir. Ferahlatıcı ve bitkisel bir aromaya sahiptir.
  • Nane hidrolatı: Bu, bilinen en ferahlatıcı hidrolattır. Kafa derinizin kolayca terlediği sıcak havalarda kullanmak için birebirdir. Bu aynı zamanda kepek oluşumunu da önler.

Hidrolatın kaliteli ve saf olduğundan emin olun, çünkü piyasada bol miktarda suni yağ satılmaktadır.

Gül suyu

Gülsuyu geleneksel olarak özellikle Hint kültüründe kullanılan mükemmel bir çiçek suyudur. Narin ve kadınsı ve aromaya sahiptir. Aynı zamanda bir dengeleyici, yeniden canlandırıcı ve antioksidan olarak da kullanılır. Afrodizyak özelliklere sahip olması nedeniyle samimi ve özel günlerde kullanmanızı öneririz.

gül suyu

Konsantre lavanta çayı

Lavanta güçlü bir temizleyicidir ve aynı zamanda ferahlatıcıdır. Aynı zaman çok hoş bir aromaya sahiptir bu nedenle çiçekleriyle konsantre bir dem hazırlayarak saçınızın güzel kokmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bu parfüm oldukça hafiftir ve çocuklara da uygulayabilirsiniz. Günde birkaç defa kullanabilirsiniz.

Uçucu yağlar

Kendi saç parfümünüzü hazırlamanın en kolay yolu şüphesiz olarak en beğendiğiniz uçucu yağlardan faydalanmaktır. Tek yapmanız gereken bir miktar suya bundan birkaç damla damlatmak, iyice çalkalamak ve püskürtmektir. Önerdiğimiz uçucu yağlar:

  • Ylang-ylang: Afrodizyak özelliklere sahip yoğun bir çiçek aroması.
  • Mandalina: Oldukça tatlı ve ferahlatıcıdır, aynı zamanda ruh halini iyileştiren ve insanı mutlu eden ferahlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Bergamot: Bergamot, siyah çaya karakteristik tadını veren başlıca bileşendir. Bu oldukça özel, depresyon önleyici özelliğe sahip bir aromadır.
  • Yasemin: Yumuşak, narin ve rahatlatıcıdır, diğer kokular ile çok iyi bir şekilde birleşir.
  • Limon: Limon bir temizlik ve tazelik hissi sağlar, diğer narenciye aromalarıyla mükemmel bir birleşim oluşturur.

Saçlarınızın güzel kokmasını sağlamak için ne yapmalısınız?

Parfümü bir sprey şişesinin içine boşaltın ve en az 20 santim uzaklıktan saçınıza sıkın. Bunu saçınıza eşit bir şekilde dağıttığınızdan emin olun, ancak saçlarınızı fazla ıslatmayın. Arzu etmeniz durumunda parfümü sıktıktan sonra ellerinizle masaj yapabilir veya bir tarakla yayabilirsiniz.

Parfümü çantanızda taşımanızı ve güçlü kokulara maruz kaldıkça saçınıza uygulamanızı öneririz. (Fotoğraflar, Ros in Wonderland ve petalouda62 izinleriyle kullanılmıştır.)


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.