Saçlarınızın Doğal Olarak Güzel Kokmasını Sağlamak

Saçlarımız neredeyse her zaman açıktadır ve bu nedenle kokuları (duman, ter, vs.) kolayca emer. Bazen saçlarınızı her gün yıkama fırsatınız olmayabilir, belki de canınız saçlarınızı yıkamak istemez.

Günümüzde özel saç parfümleri daha yaygın olarak piyasada bulunabiliyor. Yine de, kendi saç parfümlerinizi hazırlarsanız istediğiniz egzotik meyve veya çiçek kokularına sahip daha doğal alternatiflerle saçlarınıza güzel koku kazandırabilirsiniz. Bu makaledeki alternatiflerin hiç biri alkol içermemektedir (alkolün saçları kurulaştırma özelliği vardır) ve her biri saçlarınız için faydalı olacak şifa sağlayıcı özelliklere sahiptir.

Tahiti Monoi Yağı

Manoi veya Tahiti yağı hem vücudun üzerinde, hem de saçlarınızda kullanılabilen mükemmel bir doğal üründür. Bu Tiare (Gardenia Tahitensis) çiçeklerinin ve Hindistan cevizinin öğütülmesiyle elde edilmektedir. Bu vanilyayı andıran oldukça egzotik bir aroma sağlar.

Bunu özellikle yazın kullanmanızı öneririz, çünkü bu saçınıza hoş bir koku sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onun yumuşak ve parlak olmasını sağlar, onu güneş ışınlarından korur. Bu aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan olan ve derinden nemlendirme ve onarma yeteneğine sahip E vitamini içerir. Sıkça kullanıldığında saçınızı yıkadıktan sonra maske uygulamanız gerekmez.

Ancak bunu yağlı saçlar için önermiyoruz.

tiare-çiçeği

Çiçek suları (Hidrolatlar)

Hidrolatlar, bitkilerin onların uçucu yağlarını çıkarma sürecinde damıtılmasıyla oluşturulur. Diğer bir deyişle, bu yağın hazırlanmasında geriye kalan sudur ve bitkiye ait olan suda çözünebilen elementler, eser elementlerine ve ufak bir miktarda uçucu yağa sahiptir. Bu çiçeğin aromasını ve özelliklerinin bir miktarını korur. Bunlar günümüzde pek iyi bilinmezler, ancak eski çağlardan beri şifa sağlayıcı şekilde kullanılmıştır.

Özellikle aşağıdakileri öneririz:

  • Portakal çiçeği hidrolatı: Portakal çiçeği çok özel ve baştan çıkarıcı bir aromaya sahiptir. Ferahlatıcı bir özelliğinin olmasının yanı sıra kafa derisindeki yağ salgılarını da düzenler.
  • Biberiye hidrolatı: Biberiye, kan dolaşımını iyileştirmesi, saç dökülmesini önlemesi ve kafa derisi sorunlarını düzene sokması nedeniyle uzun süredir saç sağlığı ve güzellik için kullanılmıştır. Bu aynı zamanda çok iyi bir temizleyicidir ve ferahlatıcı ve bitkisel bir aromaya sahiptir.
  • Nane hidrolatı: Bu, bilinen en ferahlatıcı hidrolattır. Kafa derinizin kolayca terlediği sıcak havalarda kullanmak için birebirdir. Bu aynı zamanda kepek oluşumunu da önler.

Hidrolatın kaliteli ve saf olduğundan emin olun, çünkü piyasada bol miktarda suni yağ satılmakta.

Gülsuyu

Gülsuyu geleneksel olarak özellikle Hint kültüründe kullanılan mükemmel bir çiçek suyudur. Bu narin ve kadınsı ve aromaya sahiptir. Bu aynı zamanda bir dengeleyici, yeniden canlandırıcı ve antioksidan olarak da kullanılır. Afrodizyak özelliklere sahip olması nedeniyle bunu samimi ve özel günlerde kullanmanızı öneririz.

gülsuyu

Konsantre lavanta çayı

Lavanta güçlü bir temizleyici ve ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bu aynı zaman çok hoş bir aromaya sahiptir ve çiçekleriyle konsantre bir dem hazırlayarak saçınıza hoş bir koku kazandırmak için kullanabilirsiniz.

Bu parfüm oldukça hafiftir ve çocuklara da uygulayabilirsiniz veya günden birkaç defa kullanabilirsiniz.

Uçucu yağlar

Kendi saç parfümünüzü hazırlamanın en kolay yolu şüphesiz olarak en beğendiğiniz uçucu yağlardan faydalanmaktır. Tek yapmanız gereken bir miktar suya bundan birkaç damla damlatmak, iyice çalkalamak ve püskürtmektir. Aşağıdakileri öneriyoruz:

  • Ylang-ylang: Afrodizyak özelliklere sahip yoğun bir çiçek aroması.
  • Mandalina: Oldukça tatlı ve ferahlatıcıdır, aynı zamanda ruh halini iyileştiren ve insanı mutlu eden ferahlatıcı özelliğe sahiptir.
  • Bergamot: Bergamot, siyah çaya karakteristik tadını veren başlıca bileşendir. Bu oldukça özel, depresyon önleyici özelliğe sahip bir aromadır.
  • Yasemin: Yumuşak, narin ve rahatlatıcıdır, diğer kokular ile çok iyi bir şekilde birleşir.
  • Limon: Limon bir temizlik ve tazelik hissi sağlar ve diğer narenciye aromalarıyla mükemmel bir birleşim sağlar.

Nasıl uygulamalı?

Parfümü bir sprey şişesinin içine boşaltın ve en az 20 santim uzaklıktan saçınıza sıkın. Bunu saçınıza eşit bir şekilde dağıttığınızdan emin olun, ancak saçlarınızı fazla ıslatmayın. Arzu etmeniz durumunda parfümü sıktıktan sonra ellerinizle masaj uygulayabilirsiniz veya bir tarakla yayabilirsiniz.

Parfümü çantanızda taşımanızı ve güçlü kokulara maruz kaldıkça saçınıza uygulamanızı öneririz.

Fotoğraflar, Ros in Wonderland ve petalouda62 izinleriyle kullanılmıştır.