Hindistan Cevizinin Bilmediğiniz Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğiniz Faydaları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Hindistan cevizi farklı şekillerde yenebilen bir meyvedir. Ferahlatıcı suyu ve meyvesi değişik şekillerde kullanılabilir. Eğer isterseniz tatlılarınızda kullanmak üzere rendelenmiş hindistancevizi de alabilirsiniz.

Bu meyveyi ister diyetiniz için, ister el işlerinizde, isterseniz de ilaç olarak kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Hindistan Cevizinin Özellikleri

Hindistan cevizi, tropikal ülkelerde antibakteriyel, antioksidan, hipoglisemik, karaciğer koruyucu ve bağışıklık sistemi tetikleyici özellikleri için kullanılır.

Bu meyvenin esas faydaları, insanlar için çok faydalı çeşitli vitaminlerin ve minerallerin bulunduğu çekirdeğinde gizlidir. Bu çekirdek kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum, selenyum, çinko, iyot, florür, manganez ve diğer elementleri de içerir.

Hindistan cevizi  esasında bir yemiştir. Biz bu yemişin büyük ve içinde su veya süt bulunan çekirdeğini tüketiriz. Hindistan cevizinin içi beyaz ve dışı kahverengi renklidir.

Stres, kilo alımı, kemik erimesi, ödem birikmesi gibi rahatsızlıkları önlemek için kullanılan bir besindir. Bunun yanı sıra, kalp ve damar sağlığı için de faydalıdır.

tropikal ada hindistan cevizi

Hindistan Cevizi: Sporcuların Meyvesi

Her gün spor yapanlara Hindistan cevizi suyu veya sütü içmelerini öneriyoruz:

 • Su takviyesi: yüksek miktarda su ve susuzluğu önlemeye yarayan mineral içerir. Yağ ve şeker oranı düşük olduğu için düşük kalorilidir. Çok sıcak bölgelerde, susuzluğu anında giderdiği için en sevilen içecekler arasındadır.
 • Mineral takviyesi: Kalbin çalışmasını geliştirir ve kasları dengeler.
 • Antioksidan: Hindistan cevizinin içinde bulunan minerallerden selenyum ve çinkonun antioksidan özellikleri vardır. Bu nedenle sıkça güzellik ürünlerinde, kremlerde ve güneş kremlerinde kullanılır.
 • Enerji verir: Çok yoğun bir günün ardından veya çok fiziksel aktivite yaptığınız bir günün sonunda ya da çok sıcak yerlerde özellikle tüketilmesi önerilir. Hindistan cevizini isterseniz smoothielere veya meyve sularına (portakal, greyfurt, muz vb…) da ekleyebilirsiniz.
 • Tansiyonu dengeler: Çünkü içerdiği doymuş yağlar, vücut için harika bir enerji kaynağıdır. Bu yağlar Hindistan cevizinin etli kısmında ve sütünde bulunur.

Kalbiniz İçin Yararlıdır

Hindistan cevizi daha tam olgunlaşmamışken, içindeki suda az miktarda şeker ve yağ, ama çok miktarda mineral ve besleyici öğe vardır. Hindistan cevizi ağaçlarının bol bulunduğu tropik ülkelerde, meyveyı ağaçtan toplayıp suyunu içmenin yanı sıra, şişelenmiş olarak satan yerler de vardır.

Hindistan cevizi suyu içmek, yüksek kolesterolü olan hastalarda trigliseridleri düşürerek tansiyonun da azaltılmasını sağlar. Ayrıca diyabetik ve hipoglisemik özellikleri vardır.

Hindistan cevizi sütü içen kız çocuğu

Hindistan Cevizi Yağı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hindistan cevizi tüketmenin bir başka yöntemi de esans yağlarıdır. Bu meyvenin yağı, anne sütünden sonra en yüksek yağ asidi miktarına sahiptir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücudunuzun bakteriler, hastalıklar, enfeksiyonlar ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ile ilgili elimizde hala çok fazla bilgi olmadığı için, günümüzde çok yaygın kullanılmamaktadır.

Eğer bu yağın hidrojenize edilmemiş, doğal ve işlenmemiş halini kullanırsanız, sağlığınıza iyi gelir ve kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur.

Ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur ve tiroid sorunlarından korunmanızı sağlar. Ayrıca kalp hücrelerinizi korur, menopoz belirtilerine ve adet dönemi sancılarına da iyi gelir.

Hindistan Cevizi Suyunun Diğer Özellikleri

 • Kalp ve damar sağlığı için çok yararlı olmasının yanı sıra, neredeyse anne sütü ile aynı seviyede detoks gücüne sahiptir ve böbreklerdeki zararlı kalıntıları temizler.
 • C vitamini, doğal şekerler ve pek çok mineral içerdiği için çocuklara da önerilir.
 • Mide bulantısı, gaz ve idrar yolu sorunlarına iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrekleri arındırmak için de kullanılır.
kesilmiş hindistan cevizi
 • Böbrek, sindirim ve karaciğer fonksiyonlarına yardım eder.
 • Enfeksiyonları önler, diyabetin kontrol edilmesine yardımcı olur, bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Pankreas ve enzim sistemindeki gerginliği alır.
 • Mesane hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Cildinizi nemlendirir, yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Hamilelik Sırasında Hindistan Cevizinin Faydaları

Gebelik dönemindeki kadınlara Hindistan cevizinin etli ya da sütlü kısmını tüketmeleri önerilir. Bu meyve, hem anne hem de bebek için çok faydalıdır. Enerji ve vitamin takviyesi yaparak gebeliğin çok daha iyi geçmesini sağlayan pek çok besin içerir.

 • Doğal bir izotonik içecek olduğu için, kaybedilen sıvıların yerini alır ve hamile kadınlarda çok sık görülen bilek şişmelerini önler.
 • Gebelik döneminde su eksikliğinizi gidermek için çok iyi bir seçenektir.
hamilelik döneminde hindistan cevizi
 • Kolesterol ve yağ içermez. Böylece, 9 ay içinde doktorların size önerdiğinden daha fazla kilo almanıza neden olmaz.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalanmanızı önler ve bebeğin savunma sistemini güçlendirir.
 • Gebeliğin ilk birkaç ayındaki mide asidi ve kusma sorunlarını da tedavi eder.
 • Ayrıca hamile kadınlarda sıkça görülen bir başka problem olan kabızlığa da iyi gelir.

Resimler  Chandrika Nair, Celine Nadeau, Jeffery Wong, John Revo Puno ve Montse PB’nin izni ile kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.