Biberiye Yağı Ve Az Bilinen Kullanımları

Biberiye Yağı Ve Az Bilinen Kullanımları

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Biberiye yağı, çeşitli hastalıklara çok iyi gelir. Bu bitkiyi çay yapmak gibi çok çeşitli yollarla tüketebilirsiniz, ancak uçucu yağı inanılmaz estetik ve sağlık özelliklerine sahiptir.

Aşağıdaki makalede biberiye yağının farklı kullanımları hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Biberiye Yağı Hakkında Bilgiler

Bu bitki binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bunun Mısırlılar zamanında çeşitli amaçlar dahilinde kullanıldığını gösteren kanıtlar vardır. Bu bitki her zaman iyileştirici özelliklerinin yanı sıra estetik özellikleri için de takdir edilmiştir.

MS 500 yıllarında bunun Yunan ve Romalıların diyetinin bir parçası olduğu ve özellikle tıbbi özellikleri için kullanıldığı düşünülmekte.

Günümüzde biberiye yağının üretimi (yani bitkinin yağa dönüştürülmesi) genelde İspanya, Fransa ve Fas’ta gerçekleşmekte, ancak bitkinin kendisi ılıman iklime sahip herhangi bir yerde sorunsuz bir şekilde yetiştirilebilir.

Biberiye yağı şifalıdır ve tıbbi amaçlı kullanılabilir. Bu yağ, bitki yağlarının damıtılması yoluyla çıkarılır. Bu oldukça yoğun ve konsantredir ve asla saf biçimde kullanılmaz, mutlaka diğer bileşenlerde seyreltilir.

bir şişede biberiye yağı

Biberiye Yağının En İyi Kullanımları

Biberiye yağının başlıca kullanımlarından biri onun yaşlanmayı önleyici bir madde olarak kullanımıdır. Onu yeşil nane ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Bunun etkisini hemen görürsünüz ve bu satın alabileceğiniz herhangi bir kremden çok daha etkilidir.

Bu aynı zamanda derinin iç tabakasını da rahatlatır ve cilt hücrelerinizin nemlenmesini sağlar. Böylece görünümünüzde dakikalar içerisinde bir iyileşme olur.

Çoğu insan biberiye yağını kozmetik bir tedavi için kullanır, çünkü onun faydaları muazzamdır: İçerdiği yüksek miktardaki antioksidanlar sayesinde size tazelik, esneklik, parlaklık sağlar ve hücrelerinizi korur.

Biberiye yağı aynı zamanda sakinleştirici ve iltihaplanma önleyici özelliklere de sahiptir. Bu yağ bu nedenle kasları fazla çalışan veya sakatlanan atletlere masaj yapılırken de kullanılır.

Bu yağı dairesel hareketlerle uygulamanız ve bu şekilde gözenekler tarafından iyice absorbe edilmesini sağlamanız önerilir. Bu yağ artrit, romatoid ve hemoroidin neden olduğu iltihaplanmalar için de çok yararlıdır.

Biberiye yağı önemli bir antiseptik ve antibiyotik güce sahiptir. Bu, yüzeysel yaralar, dahili kesikler veya çiziklerin üzerinde kullanılabilir.

Bu yağ, yaranın içerisine bakterilerin veya kirin girmesini önleyecektir. Bu inanılmaz bir iyileştiricidir ve hiçbir iz bırakmadan mükemmel bir iyileşme sağlar.

biberiyeli yağ

Biberiye yağı ister yağlı saça, ister kuru saça sahip olun, saçlarınıza kalıcı iyileşme sağlayabilir. Bunu kendi başına şampuan yerine veya az bir miktar şampuanınıza katarak kullanabilirsiniz.

Günümüzde kozmetikler, kremler, losyonlar gitgide daha çok biberiye yağından faydalanmaktadır.

Bu yağdan ayrıca oldukça güçlü bir diş macunu da hazırlayabilirsiniz. Bu, aşırı miktarda ağız bakterisinin neden olduğu ağız kokusunu yok etmenize yardımcı olur. Ağzınızda bir tazelik ve çok lezzetli bir aroma hissetmenizi sağlayacaktır.

Biberiye yağı, burun deliklerinde tıkanma, soğuk algınlığı, grip veya alerjiden muzdarip kişiler tarafından soluma yoluyla solunum sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığı gidermek için burnunuzun iki deliğine de birer damla uygulayabilirsiniz.

Bu bitkinin yağının sahip olduğu bir diğer fayda, onun stres ve depresyonla mücadele etmesi, anksiyeteyi azaltması ve böylece zihin açıklığı sağlaması ve arttırmasıdır. Bu ruh halinizi iyileştirir ve enerji seviyenizi arttırır.

Uyarıcı ve canlandırıcı etkileri sayesinde kan dolaşımında iyileşme görürsünüz ve ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendir. Bu hem solunum, hem de sindirim sistemleri için hastalıkları önleme açısından birebirdir.

Bunu göbeğinize masaj yapmada kullanırsanız ishal ve kabızlık gibi durumları tedavi edebilirsiniz.

Sırtınıza uygulamanız durumunda bu yağ, vücudunuzdan sıvıların elimine edilmesine yardımcı olacaktır. Bu yağ diüretik özellikleri sayesinde sarılık tedavisinde de kullanılır.

biberiye ve yağ

Biberiye yağı, adet ağrıları olan kadınlara da çok iyi gelir. Sıcak bir bez parçasına birkaç damla uygulayabilir ve ilgili bölgede ısıyı arttırmak için bunu masaj yapmada kullanabilirsiniz. Bu yağ, şişmeleri tedavi etmede ve baş ağrılarını azaltmada oldukça etkilidir.

Biberiye yağını arzu etmeniz durumunda badem gibi diğer uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz. Bu tür bir karışım kelliği veya saç dökülmesini veya seboreik dermatiti tedavi etmek için idealdir.

Kafa derinize ufak dairesel masajlar uygulayın ve yıkamadan önce yağın birkaç dakika beklemesine izin verin.

Biberiye Yağıyla İlişkili Kontrendikasyonlar

Bu yağın sinir sistemini uyarması nedeniyle hipertansiyon veya epilepsiden muzdarip kişilerce kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamile kadınların da kullanmaması önerilir.

Bunun konsantre ve uyarıcı bir yağ olması nedeniyle hassas cilde sahip kişilerin kullanmamasını öneririz. Yeterince seyreltilmemesi durumunda bu ciltte tahrişe, kaşıntıya, yanmaya veya inflamasyona neden olabilir.

Bu yağı yemeyin ve bir uzmanın gözetimi dahilinde kullanın.

Resimler veganbaking.net, Karen, Jennifer C, The world through Athene’s, ve barockschloss izinleriyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.