Basur Tedavisi İçin Doğal Çözümler

24 Aralık, 2014

Basur çeşitli nedenlerden dolayı oluşur ve yaştan bağımsız olarak herkeste görülebilir. Bu duruma en sık uzun süre kabız olan kişilerde, obezlerde ve sık ishal olan kişilerde rastlanır.

Herhangi birisinin basur olmasının en sık rastlanan nedeni yeterli lif tüketilmemesidir; yağlı yiyeceklerin bol olduğu uygunsuz beslenme sonucunda hem iç hem de dış damarlarda iltihap oluşur ya da yanma olur ve bu da ağrılı ve rahatsız edici basurlara yol açar

Bu çok sık rastlanan bir durumdur ve bundan dolayı, basuru tedavi edebileceği gibi oluşmasını da önleyecek bazı doğal tedavilere göz atacağız.

Doğal basur tedavileri

Hemoroid, diğer adıyla basur anüsün çevresinde bulunan, kanamaya neden olan ve doğal yöntemlerle tedavisi zor olan varisli damarlardır. Hem iç hem de dış basur, hasta için çok ağrılı ve acılı olabilir.

Kuru incir

basur2-incir

İncir yıllardır basur tedavisi için kullanılan meyvelerden birisi olmuştur. Çekirdekleri basurun ana nedenlerinden biri olan kabızlığı önlediği ve bağırsak florasının iyileşmesini sağladığı için, incir çok önemlidir. Bu tedaviyi düzgün uygulayabilmek için, dört adet incir alın ve gece bir bardak soğuk suda bekletin. Sabah incirleri yiyin ve suyu için. En az 2-3 hafta bunu yapmaya devam edin.

Mango

basur3-mango

Mango çekirdekleri basurla baş etmek için birebirdir, özellikle de kanamalı basur ile. Çekirdekleri güneşte kurutun, ardından öğütün. Elde ettiğiniz tozun bir kaşığını bal ile karıştırarak bir macun elde edin. En az 6 ay boyunca, her gün, günde üç kez bu macundan birer çorba kaşığı yiyin.

Beyaz turp

basur4-beyaz-turp

Beyaz turp, ister iç olsun ister dış, basur tedavisinde çok faydalı bir doğal çözümdür. Beyaz turp çok iyi bir doğal iltihap söktürücüdür ve salatalarla yenebilir, suyu sıkılabilir ve balla tatlılaştırılabilir veya olduğu gibi yenebilir. Harici kullanım için, birkaç turpu ezip püre haline getirin ve basurdan doğal bir yolla kurtulmak için anüsün üzerine sürün.

Zencefil

basur5-zencefil

Zencefil hem etkili hem de kolay hazırlanan bir basur tedavisidir. Zencefil kökünden az bir miktar su çıkartın ve bu suyu aynı miktarda limon suyu ile karıştırarak günde iki veya üç defa için. Bu tedaviye basur sorunu çözülene kadar devam edilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir