Diyetinize Neden Mandalina Dahil Etmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

· 18 Eylül, 2018
Mandalinaların C vitamini içerdiği bilinmesine rağmen, bizlere sağlıktan zevk almamızı sağlayan başka besinler de sağlıyorlar.

Diyetinize neden mandalina eklemelisiniz biliyor musunuz?

Mandalina, portakal ağacından daha küçük bir ağaçta yetişir. Özellikleri, posa, lif, aroma ve lezzetli meyve suyudur. Portakaldan farklı olarak, mandalina kabuğu daha kolay çıkar.

İnsanlar mandalinaları taze taze, meyve suyu ya da salata içerisinde tüketir. Ayrıca tatlılarda, reçellerde, smoothilerde ya da  karamel yapımında kullanılır.

Sağlıklı meyvelerdir ve çoğunlukla sudan oluşurlar.

Buna ek olarak, düşük şeker içeriği nedeniyle, dört 4 mandalina tanesinin içerisinde sadece 53 kalori var. bu meyve türü, potasyum, magnezyum, C vitamini, fosfor, E vitamini, A vitamini ve folat gibi lif ve besinler içerir.

Gördüğünüz gibi, mandalina vücut için önemli besinleri olan, çok sağlıklı bir meyvedir. Bu makalede, onları neden diyetinize dahil etmeniz gerektiğini size 6 neden ile açıklıyoruz.

1.Vitamin C içeriği

Portakaldan sonra mandalinalar, daha az şeker tüketmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, lezzeti ve aroması ile, C vitamini elde etmek için beslenme programınıza çeşitlilik sunar.

  • Askorbik asit, kardiyovasküler hastalıkları önlemek ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak için vücudun çeşitli işlevlerine etki eder.
  • Aynı zamanda, demir emilimiyle kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Ayrıca, bu vitamin kolajen ve karoten üretimine de yardımcı olur.

Karoten, yağ asitlerinin oksidasyon sürecini ve enerji üretimini hızlandıran kimyasal bir bileşiktir.

Bu fonksiyonlar, kimyasal düzeyde yağ yakmadan sorumlu olan yağ dokularının kontrol edilmesine yardımcı olur.

2. Kanserle mücadele

Oldukça reaktif moleküller olan serbest radikaller, diğer nedenlerinin yanı sıra, zayıf beslenmeye, aşırı egzersize, strese, tütüne, alkole ve ilaçlara bağlı olarak vücut hücrelerinde ölümcül bir düzensizlik meydana getirir.

Bu süreç sonucunda sinir ve kardiyovasküler sistemlerde yaşlanma ve bir dizi problem gelişir.

Mandalinalarda, C vitamini, E vitamini, karoten ve flavonoidleri vardır. Bu elementler, kanserojen hücrelere karşı savaşan oksidasyon işlemlerinin nötralizasyonunu sağlar.

Aslında yapılan farklı çalışmalar, bu vitaminlerin çeşitli kanser türleri için kemoterapi ve radyasyon tarafından üretilen yan etkileri engellediğini göstermektedir. (akciğer, mide ve prostat ve benzeri).

sağlıklı besinler bütünü

3. Anemi’yi azaltır

Anemi, dünyada en yaygın görülen beslenme sorunlarından biridir.

Bu, kandaki hemoglobin üretiminin düşük olmasından kaynaklanır. Hemoglobin, kanın oksijen iletmesinden sorumlu bir maddedir.

Bu işlem demir gibi besin maddelerini gerektirir.

  • Mandalinada bulunanC vitamini, gastrointestinal sistem yoluyla demirin emilimini kolaylaştırır ve mobilizasyonunu destekler.
  • Farklı bilimsel çalışmalara göre, 25 ila 75 mg. C vitamini, bir yemekte demir asimilasyonu iki veya üç katına çıkarır.
  • Bu madde fitatlar, besin inhibitörleri ile etkileşir, daha az karmaşık çözünmezler üretir. Aynı zamanda demirin emilimini arttırır ve anemiyi iyileştirir.

4. Mandalina: Hamilelik sırasında iyi gelir

Mandalinalar, folik asit veya B9 vitamini sağlar. Bu besin, dokuları geliştirmek için hücresel düzeyde yardımcı olur. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu da hızlandırır.

Ayrıca nükleik asitlerin üretimine katılır ve sinir sisteminin gelişmesine temel hazırlar.

  • Yukarıdaki maddeler özellikle hamilelik ve bebeklik döneminde önemlidir. Bu yüzden bu vitamin sağlıklı ve dengeli bir diyetin dışında bırakılmamalıdır.

5. Tatlı bir potasyum kaynağı

Potasyum, vücuttaki suyun düzenlemesi işlevini yerine getiren önemli bir makro mineraldir. Buna kaslar, sinir sistemi ve böbrekler de dahildir.

Aslında, potasyum bazı kan basıncı faktörlerini normalleştirmeye yardımcı olur.

Spor yaparken, potasyum tüketimi hayati önem arz eder çünkü hidrasyon ortaya çıkar. Ayrıca spor sonrası kayıp minerallerin yerini alır. Aynı zamanda yaralanma riskini de azaltır.

Mandalinalardan alınan su ve potasyum içeriği, bu meyveyi glikoz ve elektrolitleri yenilemek için gerekli bir meyveye dönüştürür ve sonuç olarak en iyi fiziksel performansa sahip olunur.

6. Ürik asit ve enfeksiyonları ile mücadele

bir sürü mandalina

Su içeriği, sitrik asit ve potasyum sayesinde, mandalina idrar söktürücü bir etkiye sahiptir ve idrarda enfeksiyonlarla savaşmaya ve pürinlerin yok edilmesine yardımcı olan alkalin oluştururlar.

Aynı zamanda purinler de, aşırı üretim durumunda hiperürisemi ve gut üretebilen organik bileşiklerdir. Bunlar eklemlerdeki ürik asit birikimlerinden kaynaklanır ve ağrıya neden olur.

Gördüğünüz gibi, besin maddelerinin sağlığa faydalı birçok olağan dışı özelliği vardır. Peki şimdi diyetinize mandalina da ekleyecek misiniz?