Duş Alırken Yaptığımız 5 Hata

Bazen banyo yaparken farkına varmadan bazı şeyleri yanlış yaptığımızı biliyor muydunuz?

Güne sabah duşuyla başlamaktan veya rahatlamış bir şekilde günü sonlandırmak için esans yağlarıyla yapılan bir küvet banyosundan daha rahatlatıcı, hijyenik ve keyiflisi yoktur. İşte bu yüzden, bugünkü  yazımızın ilginizi çekeceğinizi düşünüyoruz.

Peki o zaman neleri yanlış yapıyor olabiliriz? Cevaplar aşağıda.

1. Çok sıcak suyla duş alırken veya banyo yaparken dikkat edin

rahatlatıcı-banyo

Evet, biliyoruz. Eve geldiğimizde rahatlamamızı sağlayan sıcak bir duş kadar yardımcı olan pek az şey bulunur. Ancak, sıcaklık çok yüksekse ve 15-20 dakikadır duştaysak ne olur?

  • Duştan çıkınca sıcaklık farkı nedeniyle bayılma riski yaşarsınız.
  • Çok sıcak su esans yağlarımızdan bir kısmını kaybetmemize sebep olabilir. Bu esans yağları cildin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olmaktadır. Sıcak cilt gözeneklerini açtığından bu sırada dolaşım sistemi başta olmak üzere vücudun düzgün çalışmaması durumu söz konusu olur.
  • En iyisi sıcak suda uzun süre durmamaktır. Beş altı dakika yeterlidir. Ardında, duşa veya banyonuza daha ılık suyla devam edebilirsiniz. Hiçbir zaman kendinizi haşlamayın!

2. Kurulanırken dikkatli olun

Duştan çıktıktan sonra havlularını alıp kendilerini çok hareketli ve sert bir şekilde kurulayanlar olabilir. Havlunun kendisi de şayet kuruysa, cildimize zarar vermiş oluruz; cilt tahriş olur ve yavaş yavaş daha da çok kurur.

En iyisi cildinizi yumuşak bir havluyla küçük dairesel hareketlerle kurutmak, fazla sudan cildi sertçe ovmadan kurtulmaktır.

Örneğin, bornozlar bizi sıcak bir şekilde sardıklarından farkında olmadan kurumamızı sağlarlar; bu sebeple son derece elverişli ve rahatlardır.

3. Havlularınıza iyi bakın!

havlular

Bazen havlular yalnızca sert olup cildi tahriş etmekle kalmaz aynı zamanda bakteri ve mikrop yuvası haline de dönüşebilirler. Neden mi? Çünkü iyice kurutulmadıklarında liflerinde genelde nem hapsolmuş olur.

Bazen havlunun güzel kokması yetmez. Havlular çok eskiyince içlerinde deterjanlardan kalan kimyasallar birikerek sonunda bizlerin küçük alerjik reaksiyonlar yaşamamıza sebep olurlar. Ayrıca, en iyi seçenek  bu tür sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak adına havlularımızı sık sık yıkamaktır.

4. Çok fazla sabun kullanmanın riski

portakal-sabunu

Antrenman sırasında çok terleyen sporcular ile gün boyunca birazcık terlediği için iş öncesi duş almak isteyenler arasında bir fark vardır. Bu fark da kişinin kendisine bağlıdır.

Ancak bazıları parfümlü ve hoş kokulu sabunlardan çok fazla kullanırlar ve aslında vücutlarına yüksek miktarda alkol ve kimyasal uyguladıklarını ve bunların cildin pH seviyesini değiştireceğini ve buna bağlı olarak vücudun akçe, bakteri veya diğer mikroorganizmalara karşı kendini doğal yollarla savunma kapasitesini azalttığını bilmezler.

Peki ne yapmalıyız? Sabun ve suyu doğru miktarlarda kullanmalıyız. Diğer bir nokta ise yukarıdaki resimdeki gibi doğal sabunları tercih etmeye çalışmaktır.

5. Süngerlere dikkat edin

sünger-havlu

Bu da ilginç bir noktadır ve mutlaka akılda tutulmalıdır. Dermatologlara göre, cildimiz için en uygun ve en sağlıklısı banyo yaparken haftada yalnızca iki kez sünger kullanmak ve kullandıktan sonra enfeksiyon, mantar veya saçkırana sebep olan küf kolonizasyonunu önlemek adına süngeri güneş ışığında kurutmaktır.

  • En iyisi yukarıda da belirttiğimiz gibi sabunu elle ve doğru miktarda uygulamaktır. Gliserin ve yulaflı doğal sabunları tercih edebilirsiniz, bunlar her gün cildinize bakacaktır. Bunu süngere ihtiyaç duymadan doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Haftada yalnızca iki defa banyo lifi yardımıyla cildinize peeling yapabilirsiniz (blogumuzda daha önce bu konuya değinmiştik).

Banyo yaparken veya duş alırken bu basit noktaları aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi harika hissedeceksiniz!