Kokusuz ve Emici Havlular İçin Öneriler

· 17 Aralık, 2015
İhtiyacınız olan iki malzeme var, sirke ve sodyum bikarbonat. Sirke bakterileri yok eder ve malzemeyi yumuşatır, sodyum bikarbonat ise kokuları giderir ve dezenfekte eder.

Kesinlikle birden fazla kez aşadınız: banyodan sonra bir havlu aldınız ve kötü koktuğunu fark ettiniz, veya kendinizi kurutmaya çalışırken hiç bir şeyi emmediğini fark ettiniz. Yeni havlularda bile bu problem çok yaygındır.

Peki havlularınızın her zaman güzel kokmasını nasıl sağlayacaksınız? Yumuşak ve emici olmaları için ne uygulayabilirsiniz? Bugünün konusu sizlere anlatacağımız ve günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz bir teknik. Banyolarınız ve duşunuzun ardından çok daha huzurlu olacaksınız.

Yumuşak, kokusuz ve daha emici havlular için doğal çözüm

Çoğu zaman biraz sert olan havlular ve bornozlar alırsınız. Bu aslında üretim sırasında kullanılan boya yüzünden olur. Bu yüzden bir çok insan kullanmadan önce yumuşamaları için bunları bir kez yıkarlar.

İşi aslı, ne olursa olsun, Amerikan kotonu veya diğer türlü bir iplikten, her havlu bir şekilde nemlenir ve kötü kokar. Ama sadece bu da değil. Bu nem bakterilerin ortaya çıkışına da sebep olur. Ne yapabilirsiniz? Endişelenmeyin. Bu basit yaklaşımları not edin.

İhtiyacınız olanlar

  • 1 bardak (250ml) beyaz sirke.
  • 1/2 bardak (125g) sodyum bikarbonat
  • Sıcak su

Yapılışı

kabartmatozu

  • Çamaşır makinenizi kullanın. Yumuşamasını istediğiniz, bir süre kullanılmaktan kokan veya emiciliğini kaybetmiş havluları içine atın. Makinenizi sıcak su ayarına getirin ve biraz suda sulandırılmış bir bardak beyaz sirkeyi de ekleyin. Makine tam döngüsünü tamamlasın. İşte bu kadar!
  • İkinci adım da çok kolaydır: Bir diğeri gibi sıcak yıkamayı ayarlayın ve şimdi de sodyum bikarbonatı ekleyin. Bu iki malzemeyi karıştırmamak önemlidir. Makinenin tamamlanmasını bekleyin ve sonra kuruması için havlularınızı asın. Olumlu sonuçları göreceksiniz!

Bu yöntem havlularınızın daha emici olması ve daha iyi kokması için neden etkili?

sirke

Bilim bu basit yöntemi açıklayabilir. Çoğu zaman iyi sonuçlar vereceğini düşünerek deterjan ve yumuşatıcılar gibi ticari ürünlere güveniriz. Aslında gerçekte tam tersini elde ederiz. Aşırı kimyasallar ve kumaşa zararlı malzemeler hem emiciliği alır, hem de havluları daha çabuk aşındırır. 

  • Beyaz sirke: Asetik asit içerir, bakterileri ve havludaki nemi ortadan kaldırmak için birebirdir.
  • Sodyum bikarbonat: Bildiğiniz gibi, sodyum bikarbonat, nam-ı diğer karbonat gündelik temizlik malzemelerinde bulunan doğal bir malzemedir ve dezenfekte, yağ ve kir çıkartma ile kokuları ortadan kaldırmada işe yarar. Her şeyin ötesinde harika özellikleri alkalin sayesinde deterjandan da etkili olmasını sağlar.

Havlularınızı kuru ve kokusuz tutmak için öneriler

havlu

Bu önerilerin bazılarını önceden biliyor olabilirsiniz. Ama havlularımıza daha iyi bakabilmenin yollarını göz önünde bulundurmaktan zarar gelmez. İçlerinde birikebilecek nemi, dolayısıyla oluşacak bakterileri ve daha sonra da ortaya çıkabilecek alerjileri ve istenmeyen tepkileri düşünün. 

Biliyor muydunuz?

  • Bakteri nemi çok sever, dolayısıyla her banyo yaptığınızda kullandığınız havluyu tamamen kuruyabileceği bir yere asın. Her seferinde yıkamaya gerek yok ama nem oluşmaması için tamamen kuruması önemlidir. Eğer kurumazsa kötü kokular ve risklerle beraber bakteriler de oluşacaktır.
  • Yıkadığınızda fazla deterjan kullanmamaya özen gösterin. Deterjanlar aslında havlunun iplikleri arasında kimyasalların birikmesine yol açar ve bu da uzun sürede havluyu kabalaştırır ve emiciliğini azaltır. Unutmayın: İhtiyacınız kadar deterjan kullanın.
  • Yumuşatıcılar yerine beyaz sirke kullanmanızı öneriyoruz. Hem doğaldır hem de kumaşları olumsuz etkiler bırakmadan yumuşatır. Havlunun ömrü uzar ve dokusu daha güzel olur, ayrıca emiciliğini de korur. Unutmayın ki özellikle çocuklar ve bebekler için havlu temizliğine özen göstermelisiniz. Bu yüzden deterjan ve kimyasallar yerine doğal maddeler kullanmalısınız. Biliyorsunuz ki sodyum bikarbonat, sirke ve limon sağlıklı günlük ev temizliğinde en iyi dostlarınız.

Ayrıca çevreye daha az zarar veriyor olacaksınız. Uygulamaya hazır mısınız?