Ev Yapımı Organik Deterjan Tarifi

Bunu hepimiz biliriz: çamaşır deterjanları ve yumuşatıcılarındaki kimyasallar çevre için en zararlı maddeler arasında yer alır. Televizyon reklamları bize onların leke çözücü ve güzel koku özelliklerinden bahsederler, ama bu kötü yönlerine elbette değinmezler. Peki, aynı etkileri sağlayabilen ve çevreye zarar vermeyen alternatiflerin olduğunu biliyor muydunuz? Size bu makalede  ev yapımı bir organik deterjan hazırlamanın yöntemini açıklayacağız.

Kendi Organik Deterjanınızı Hazırlamanın Faydaları

organik

Bu sırf daha ucuz olan bir alternatif bulmakla alakalı değildir. Burada hipi tarzı bir yaşama geçişinizden de söz etmiyoruz. Burada bahsettiğimiz çevrenizi daha sağlıklı maddelerle sarmak ve sağlığınıza özen göstermek.

Unutmayın ki bu deterjanlarda ve sabunlarda kıyafetlerinizin içerisine işleyen pek çok zehirli madde bulunmakta. Bunlar sırf sizin ve çocuklarınızın cildine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yavaş yavaş farkında olmadığınız diğer hastalıklara yakalanmanıza da neden olur. Doğal deterjanlar kullanarak sırf gezegene yardım etmekle kalmazsınız, aynı zamanda kendi sağlığınıza da daha iyi bakmış olursunuz.

Bu makaledeki deterjanın %100 biyolojik olarak çözünür olduğunu da not etmekte yarar var. Bu kıyafetlerinizi temiz ve yumuşak kılacaktır. Kıyafetlerinizi çamaşır makinesinden boşalttığınızda piyasadaki deterjanların kullanımında olduğu gibi o karakteristik parfümü de hissetmeyeceksiniz, çünkü bu daha doğal ve sağlıklı bir deterjandır.

Ev Yapımı Organik Deterjan Nasıl Hazırlanır?

çamaşırlar

Nelere ihtiyacınız olacak?

 • Bir rende veya mutfak robotu
 • Miktarları ölçmek için tartı veya terazi
 • 75 gram doğal sabun
 • 1 bardak kabartma tozu
 • 1,5 litre su
 • Ev yapımı deterjanı hazır olduğunda içerisine koymak için 2 litrelik bir şişe
 • 20 damla uçucu yağ. Bunun hangi bitkinin yağı olacağı size kalmış. Örneğin lavanta veya kuşburnu gibi kokulu bir yağı tercih edebilirsiniz.

Ev Yapımı Organik Deterjan Nasıl Hazırlanır?

 • Bunu hazırlaması kolaydır ve en fazla 15 dakikanızı alacaktır. Yapmanız gereken ilk şey bir doğal sabunu rendelemek. Eğer bunu elle yaparsanız bu daha zor olacaktır, bu nedenle ellerinizi de yormamak için mutfak robotu gibi bir alet kullanmanızı öneririz.
 • Bir sonraki adım da gayet kolay. Sabun rendelendikten sonra bunu kullandığınız kabın içerisine boşaltın. Ardından bardağa kabartma tozunu katın.
 • Ardından bir buçuk litre suyu ısıtın. Bunun kaynar olması gerekir. Bu nedenle bunu kullandığınız kabın veya şişenin içerisine boşaltırken kendinizi yakmamaya dikkat edin.
 • Bunu yavaşça yapın ve tüm malzemeleri şişeye koyunca karıştırın. Arından buna 20 damla uçucu yağı da ekleyin. İster inanın, ister inanmayın, ama organik ve doğal deterjanınız hazır bile!
 • Bu deterjanı bir hafta süreyle kullandığınıza çamaşırlarınızın dokusunda bazı değişikliklere rastlarsınız. Ancak endişelenmeyin, bu sadece doğal deterjanın piyasadaki deterjanlara göre farklı etkilere sahip olmasından kaynaklanıyor. Her yıkmada kullanacağız doğal deterjan miktarı normal deterjan miktarıyla aynı olacaktır. Bu doğal ve sağlıklı deterjanın sağlığınızın üzerindeki etkilerini hemen hissetmeye başlayacaksınız!
Kategoriler: Tarifler Etiketler:
Bunlar da ilginizi çekebilir