Toksin İçermeyen Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Nasıl Yapılır?

Giysileriniz için üç farklı türde doğal yumuşatıcıyı nasıl yapacağınızı bu yazıda öğrenin. Bu tarifler, size çevre dostu, ucuz ve oldukça etkili bir alternatif sunuyor.
Toksin İçermeyen Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Nasıl Yapılır?

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günlük yaşamımızda her zaman için çevre dostu olan ürünler kullanmaya gayret ederiz. Gerçek şu ki, süpermarkette bulabileceğiniz ürünlerin çoğunu, evde sahip olduğunuz doğal malzemelerle kolayca yapabilirsiniz.

Bu yazıda sizinle çevre dostu çamaşır yumuşatıcıları hakkında konuşmak istiyoruz. Yani bahsettiğimiz ürün, çevreye zarar veren kimyasallarla dolu temizlik ürünlerine doğal bir alternatif olacak. Çünkü sıklıkla kullanılan bu kimyasal ürünler, sağlığınızı etkileyebilir, alerjiye veya ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Bu sorunlardan uzak durmak için doğal yumuşatıcıları nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Bu doğal ürünler, genellikle kimyasal market ürünlerinden çok daha iyi sonuçlar verir. Evde toksin içermeyen bir yumuşatıcı yapmanın ne kadar kolay olduğunu buyrun kendiniz bu yazıyla öğrenin.

Bu tür yumuşatıcıları, doğal ve ucuz malzemeler kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca bu doğal ürünler çok yönlüdür; çünkü her türlü giysi ve çamaşır makinesi için uygundur. Bunlara ek olarak, elde çamaşır yıkamak istediğinizde de bu ürünleri kullanabilirsiniz. 

Toksin içermeyen çamaşır yumuşatıcısı nasıl yapılır

Bu tür ürünleri evde yapmanın çeşitli yolları vardır. Muhtemelen gerekli olan tüm malzemelere kilerinizde sahipsinizdir. 

Size farklı malzemelerle yapabileceğiniz birden çok seçenek göstereceğiz. Bunların hepsini sıra sıra deneyerek sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. Mutlaka iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

İlk önce hazırlayacağınız yumuşatıcıyı koymak için sızdırmayan bir kaba ihtiyacınız vardır. Eski yumuşatıcı veya deterjan şişelerini kullanabileceğiniz gibi boş su şişeleri de işinizi kolaylıkla görebilir.

Ancak hatırlatmak isteriz, bu doğal ürünleri yıkama işleminin başlangıcında değil, durulama döngüsünden hemen önce çamaşır makinesine eklemeniz tavsiye edilmektedir.

1. Beyaz sirke ile ev yapımı yumuşatıcı

Bu yumuşatıcıyı yapmak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır:

 • 1/2 litre beyaz sirke
 • 1 litre maden suyu
 • 2 yemek kaşığı karbonat

Hazırlanışı

 • Öncelikle suyu sirke ile karıştırın.
 • İçine biraz karbonat ekleyin. Oluşan köpüğün çözünmesine ve iyice kaybolmasına izin verin.
 • Bu üç bileşen iyice karıştıktan sonra kullanıma hazırdır.

Sirke, aynı zamanda güçlü bir leke çıkarıcıdır ve kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sayede kahve, şarap veya ter lekeleri kıyafetlerinizden gitmiş olur. Çamaşır makinesinde normal olarak yıkamadan önce bu lekeli çamaşırlarınızı sirkeli suyun içinde yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin.

2. Beyaz sirke ve uçucu yağlardan oluşan yumuşatıcı

Bu tarif için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • 1 litre beyaz sirke
 • Kokusunu çok sevdiğiniz herhangi bir uçucu yağdan 10 damla

Bu çamaşır suyunun hazırlanışı çok basittir.  Tek yapmanız gereken, bu iki malzemeyi karıştırmak. İyice karıştırdıktan sonra kullanabilirsiniz.

beyaz sirke şişesi

3. Karbonat, deniz tuzu ve uçucu yağlardan oluşan yumuşatıcı

Bu üçüncü seçenek için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

Hazırlanışı

 • İlk olarak 15 damla yağı deniz tuzunun içine ekleyin.
 • Yağ, tuz tarafından iyice emilene kadar karıştırın.
 • Daha sonra ise bu karışımın içine karbonatı ekleyin. Düzgün bir karışım elde edene kadar karıştırın.

Tüm bileşenler iyice karıştığında yumuşatıcınız hazır bir hale gelecek. Durulamadan hemen önce, her yıkamaya 2 veya 3 yemek kaşığı bu yumuşatıcıdan ekleyin.

Bu üç toksin içermeyen çamaşır yumuşatıcısı, bebek giysileri için de idealdir. Diğer kimyasal maddelerin aksine, bu doğal maddeler bebeklere hiçbir zarar vermez.

Öte yandan, cilt alerjileriniz varsa eğer, cilt reaksiyonlarınızı en aza indirmek için bu doğal maddeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu malzemeleri bulmak çok kolaydır ve size pahalıya mal olmaz.

Son olarak bu yumuşatıcıların diğer bir avantajı da çamaşır makinenizi temizlemesidir. Çamaşır makinalarının içinde bazı bakteriler birikebilmektedir. Bu doğal maddeler bu bakterilerden kurtulmanızı sağlar. Bu nedenle sadece kıyafetlerinizi değil, çamaşır makinenizi de daha iyi bir hale getireceksiniz.

Bu tarifleri deneyin ve en sevdiğiniz tarifi düzenli olarak kullanmaya başlayın. Bu doğal çamaşır yumuşatıcıları etkili, hızlı ve oldukça basittir. Tüm avantajlarından yararlanmak için kullanmaya hemen başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.