Deniz Tuzu Ve İnanılmaz 10 Faydası

Sofranızda kullandığınız tuzu deniz tuzu ile değiştirmenin sağlığınız için inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bu faydaların neler olduğunu bu yazıda keşfedin!
Deniz Tuzu Ve İnanılmaz 10 Faydası

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Deniz tuzu son yıllarda iyice popüler olan, doğal bir üründür. Bu tuz, rafine tuza karşı bir alternatif oluşturur. Kullanışlı bir ürün olarak genel sağlığınıza iyi geldiği için oldukça önemlidir. Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşmasıyla elde edilir. Bu durumun sonucunda endüstriyel işleme tabi tutulmamış olur ve deniz tuzu doğal haliyle kalır.

İçerisindeki temel minerallerin fazlalığı, bu mineraller vücut tarafından emildikten sonra geniş bir yelpazede fayda sağladığı için, öne çıkan özelliğidir. Elbette ki aşırı tüketimi söz konusu olduğunda, ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları olabileceği için yalnızca minimum dozlarda tüketilmesini tavsiye ederiz.

Bazı insanların hala deniz tuzunun bu harika özelliklerini bilmediğini göz önüne aldığımızda, bu tuzun en iyi 10 faydasını bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aşağıdaki bilgileri keşfedin!

1. Deniz tuzu bağışıklık sistemini güçlendirir

bağışıklık sistemi

Deniz tuzunda bulunan besin maddeleri, vücudun bağışıklık sisteminde görevli olan antikorların üremesine ve çoğalmasına yardımcı olur. Eğer deniz tuzunu az oranda tüketirseniz, soğuk algınlığından, gripten ve diğer virüs kaynaklı enfeksiyonlardan vücudunuz  kaçınmış olacaktır.

2. Vücudun alkalileşmesine yardımcı olur

Bu bileşen vücudun alkalileşmesi için harika bir destektir. Deniz tuzu çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmadığından dolayı bu durum gerçekleşmektedir. Aynı şekilde bu nedenle, besin değeri de azalmamış olur. Dahası, deniz tuzunun içerisinde bulunan temel mineraller kanın pH dengesini düzenler, asidik bileşiklerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3. Deniz tuzu astımla savaşır

Astım ilacını tutan kadın

Anti-emflamatuvar ve yatıştırıcı etkisi sayesinde bu tuz solunum rahatsızlıklarına karşı doğal bir çözümdür.

Deniz tuzunun, fazla balgam üretiminin azaltılmasına yardımcı olan hafif bir balgam söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Böylece solunum yollarınızın kapanmasını da önlemiş olursunuz. Açıkçası deniz tuzu, solunumla ilgili problemleri hafiflettiğinden dolayı astımı olan hastalar için oldukça faydalıdır.

4. Kalp damar sağlığınızı korur

Yarım yemek kaşığı deniz tuzunu ılık suda eritmek, size yüksek kolesterol ve kan basıncını kontrol etmek için doğal bir tedavi sağlar.

Unutmayınız ki, kan basıncı yüksek insanlar için bu tuz tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir zarar oluşturmuyorsa bile küçük dozlarda alınması tavsiye edilir. İçeriğinde yüksek oranda temel minerallerin bulunması, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

5. Deniz tuzu kas ağrılarını azaltır

kas ağrısı çeken kişi

Deniz tuzunun içinde yüksek oranda potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu iki hayati mineral türü kasların düzgün çalışması için gereklidir.

Bu bileşenler kaslarınızda meydana gelen gerginliği azaltır; çünkü bazı spor aktivitelerini yaptıktan veya yüksek miktarda fiziksel güç harcadığınız durumlarda kaslarınızda bir tür gerginlik ortaya çıkar. Dahası, sıvı kaybından dolayı dengesini yitirmeye meyilli olan elektrolitlerin seviyesini düzenler.

6. Depresyonla savaşır

Bazı özellikleri nedeniyle bu doğal bileşen, iyi hissetmenizle bağlantılı olan melatonin ve serotonin isimli iki kimyasalın vücuttaki seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.  Deniz tuzunu tüketmeniz, kortizol üretimini azaltacağından dolayı stres ve depresyondan kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

7. Deniz tuzu sindirime yardımcı olur

sindirim ve karın

Deniz tuzu içinde bulunan klorür sayesinde, karbonhidratların ve proteinlerin sindirim sürecini optimize etmek için gerekli olan doğal asitlerin üretilmesine yardımcı olur.

Deniz tuzunun vücut tarafından emilimi, sindirim enzimlerinin ve sağlıklı bakterilerin varlığını daha da arttırır; bu bakteriler atıkların atılmasında ve yararlı besin maddelerinin depolanmasında beraber görev alırlar.

8. İyi uyumanıza yardımcı olur

Vücutta melatonin üretimini uyarabilmesi sayesinde bu madde, uyku bozukluğu yaşayan hastalara yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce deniz tuzunu ılık su ile karıştırmak zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanıza yardımcı olacaktır. Böylece, derin ve kesintisiz bir uykuya kavuşabilirsiniz.

Bunun yanında, vücudun mukoza zarlarının temizlenmesine yardımcı olur. Buna bağlı olarak, solunum yollarının tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen horlamayı da azaltmaktadır.

9. Beyin fonksiyonlarını optimize eder

beyindeki sinirler

Bu maddenin içinde bulunan temel mineraller, beyin fonksiyonu için oldukça yararlıdır. Deniz tuzu vücut tarafından emildiğinde, odaklanma ve hafıza bölümlerinde görevli olan beyin hücrelerinin bilgi ve iletişim süreçlerini geliştirir. 

10. Erken yaşlanmayı önler

Bu organik ürünün antioksidan ve bazik özellikleri, hücrelerin erken yaşlanmasına karşı savaşta büyük bir destek sağlarBu demek oluyor ki, deniz tuzunu diyetinize eklediğinizde hem fiziksel hem de zihinsel anlamda meydana gelebilecek bir kronik hastalık riskini de azaltmış olacaksınız.

Tüm bunlara ek olarak, toksinlerden arınmanıza yardımcı olduğu için kırışıklıkların ve ciltte meydana gelen diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesi için de destek sağlamış olur.

Gördüğünüz gibi deniz tuzu rafine edilmiş sofra tuzuna oranla birçok sağlıklı özelliğe sahiptir. Deniz tuzunu sağlıklı gıdalar satan mağazalardan elde etmeye özen gösterin. Tüm özelliklerinden iyice yararlanmak için küçük dozlarda tüketmeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.