Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 8 Yiyecek

Sisteminizi toksinlerden arındırmaya yardım edecek yiyecekleri tüketmeye başlarsanız hem bağışıklık sisteminizi destekleyeceksiniz hem de vücudunuzun birçok işlevini en iyi şekilde çalışır hale getireceksiniz.
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 8 Yiyecek

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2019

Bağışıklık sisteminiz vücudunuz için bir savunma mekanizması görevi görür. Sağlıklı olabilmeniz için bağışıklık sistemnizin güçlü olması gerekir. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Vücudunuz devamlı olarak kanınızı temizler ve sağlığınız üzerinde belli etkilere sahip bütün toksinleri giderir. Bununla birlikte, bazen ana vücut sistemlerimiz birtakım zorluklar yaşayabilir. Sonuç olarak atıklar vücudunuzda birikebilir ve bu sistemlerin çalışmasını bozabilir.

İlk başta bariz belirtileri fark etmeyebilirsiniz. Bu yüzden, bu sorunun daha ciddi sonuçlara yol açmasının önüne geçmeye yönelik bir tedavi izlemek daha zordur. Sonuç olarak bağışıklık sisteminiz güçsüzleşir. Bu sırada, yaşam kalitenizi ciddi anlamda etkileyecek birçok çeşit hastalığa yakalanma riskiniz artar.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 8 Yiyecek

Genel olarak alışkanlıklarınızı geliştirmek ve sağlığa faydalı bazı yiyecekleri daha fazla tüketmek vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur.

Bugün sizlerle bağışıklık sisteminizi güçlendiren 8 yiyeceği paylaşmak istiyoruz. Böylece beslenme alışkanlığınıza bu yiyecekleri düzenli olarak eklemeyi düşünebilirsiniz.

1. Sarımsak

sarımsak dişleri

Sarımsağı genellikle harika tadı ve aroması için yemeklerde kullanırız. Fakat aynı zamanda da beslenmenizden asla çıkarmamanız gereken bir ilaçtır.

Öncelikle bu harika malzeme antioksidanlar ve anti-enflamatuvar yapı maddeleri bakımından zengindir. Bunlar karaciğerinizi ve kanınızı temizlemeye yardımcı olduğu için hastalıklardan da korur. Ayrıca sarımsaktaki sülfür bileşenleri toksinlerden arındırır. İdrar söktürücü özelliği de ödemden kaynaklanan enflamasyonu azaltır. 

Son olarak, sarımsak önemli vitamin ve mineraller de içerir. Bunlar vücudunuzun ve bağışıklık sisteminizin birçok hastalıktan daha az etkilenmesini sağlar.

2. Zerdeçal

Zerdeçal, besleyici değeri ve iyileştirici özellikleriyle ün salmış bir baharattır. Antioksidanlar, anti-enflamatuvar maddeler ve önemli besin değerleri bakımından çok zengindir. Genel anlamda zerdeçal, vücudunuzdaki toksinleri atmanın en etkili yollarından biridir. Buna ek olarak, aktif bileşeni kurkumin ile kan dolaşımı, karaciğer ve böbrek sağlığınız için muhteşem faydalara sahiptir.

Az miktarda zerdeçal tüketmek, içeriğindeki kurkumin sayesinde vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur.

3. Pancar

pancarlar

Pancar, besin değeri açısından en eksiksiz sebzelerden biridir. Ne de olsa içeriğindeki lif, antioksidan ve diğer besin maddeleri karaciğerinizi ve kanınızı temizlemek için birebirdir. Bunun yanı sıra vücudunuzun pH değerini de dengeler. Bu da enflamatuvar süreçleri düzenlemek ve atıklardan arındırmaya yardım etmek için çok önemlidir.

Pancar aynı zamanda betain ve pektin de sağlar. Bu iki bileşenin sindirimimizi kolaylaştırmasıyla da toksinlerden arındıran gücünü alır.

4. Avokado

Her gün bir parça avokado yemenin kilo vermenize yardımcı olduğunu ve kalple ilgili hastalıkların riskini azalttığını biliyor muydunuz?

Bu leziz meyve vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Kanınızdaki toksinlerin atılmasına yardım eder ve hücresel oksijenasyonu destekler. Buna ek olarak avokado önemli yağ asitleri içerir. Bunlar kötü kolesterolün (LDL) temizlenmesine ve vücudun enflamatuvar mekanizmalarını düzenlemeye yardımcı olur.

Son olarak, avokado glutatyon içerir. Bu, atıkların birikmesini önleyen ve aynı zamanda kanser karşıtı bir maddedir.

5. Lahana

ince doğranmış lahana

Sırada lahana ve yapraklı yeşil sebzeler; atıkların giderilmesini destekleyerek beslenmenize harika bir katkısı olacaktır.

Öncelikle, içeriğindeki antioksidanlar kanınızda biriken zararlı maddeleri yok etmeye yarar. Buna kullandığınız ilaçlar ve böcek zehirleri de dahildir. Ek olarak, lahanada bulunan doğal lif, bağırsaklarınızın çalışmasına ve karaciğerinizin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

6. Salatalık

ince doğranmış salatalık

İçeriğindeki yüksek su seviyesi ile düşük kalorili olan salatalık, vücudunuzun salgı üreten organlarının kusursuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, içeriğindeki besin maddeleri vücudunuzun alkalin hale gelmesine yardım etmesinin yanı sıra asit değerini düşürür ve böylece toksinlerden arınma kabiliyetini artırır. Son olarak salatalık, kan dolaşımınızı geliştirmekte ve zihinsel fonksiyonlarınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlamakta oldukça başarılıdır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Limon, Zencefil ve Salatalık ile Detoks

7. Patlıcan

Son olarak patlıcan, bu mucizevi sebze, antosiyanin bakımından çok zengindir. Bu da ona kendine has rengini veren maddedir ve vücudunuzu temizlemeye yardımcı o muazzam antioksidan etkisinin kaynağıdır. Buna ek olarak, düzenli olarak tüketildiğinde yağların sindirimini destekler ve kandaki fazla asitlenmeyi azaltır.

Bu yiyecekleri beslenme düzeninize sokmaya hazır mısınız? Biraz önce de okuduğunuz gibi, bunlar hafta boyunca vücudunuza iyi bakmak için tüketebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerdir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bu yiyecekleri düzenli olarak ve bol miktarda suyla beraber tüketerek arındırıcı etkilerinden tam anlamıyla fayda sağlayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.