Yeşil Çay ve Bu Çayın 10 Bilinmeyen Yararı

Diğer birçok özelliğinin yanı sıra, yeşil çay kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olduğundan diyabeti önlemeye de yarayabilmektedir.
Yeşil Çay ve Bu Çayın 10 Bilinmeyen Yararı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeşil çay yüzyıllar boyunca Asya kültürünün büyük bir parçası olmuştur. Bunun da bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu içecek vücudunuza sayısız yararı dokunan, doğal savunmaları güçlendiren ve hastalığı önleyen antioksidan ve besin maddeleri yönünden zengindir.

Tüm bunlara ek olarak, bu çay kilo vermenize ve kanser gibi kronik sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Yeşil çayın sizin için neler yapabileceğini biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda, sizi yeşil çayın 10 bilinmeyen faydasını ve düzenli olarak yeşil çay içmenin neden gerekli olduğunu keşfetmeye çağırıyoruz.

1. Yeşil çay antioksidan açısından zengindir

Antioksidanlar, serbest radikaller gibi zararlı moleküllerin etkisiyle savaşmaktan sorumlu kimyasal bileşiklerdir. Yeşil çay zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bu sayede belli kronik hastalıklara ve cildin erken yaşlanmasına karşı mücadelede en iyi dostlarınızdan biridir.

2. Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Bazı çalışmalar yeşil çayın çeşitli kanser tiplerinin azaltılması konusunda gelecek vaat ettiğini göstermiştir. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların prostat kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Diğer bir çalışmada ise, akciğer kanseri riskinin %18 azaldığı gözlemlenmiştir. Çin’de yapılan araştırma ise yeşil çay tüketimi ile mide, pankreas, yutak, prostat ve kolon kanseri riskinin azalması arasında bir bağlantı bulmuştur.

3. Daha sağlıklı bir kalp

kalp sağlığı
kötü kolesterol miktarını düzenlemeye ve kan damarlarında plak birikmesini önlemeye

Bu faydası sayesinde, düzenli yeşil çay tüketimininkalp sağlığı riski ilegenel olarak kalp damar sağlığı problemleri riskini azaltabileceğine inanılmaktadır.

 Bilmeniz Gereken 7 Kalp Hırıltısı Semptomu yazımızı da okumanızı öneririz.

4. Karaciğer sağlığınıza iyi gelir

Karaciğeriniz kanda biriken toksinleri atmaktan sorumludur ve bu da genel sağlık durumunuzu etkiler. Toksinler biriktiğinde diğer organlarınızın düzgün çalışmasını ciddi ölçüde etkileyebilirler.

Her gün bir bardak yeşil çay içmek karaciğerinizi arındırmak ve düzgün çalışmasını devam ettirmek için tam da gereken şey olabilir. Düzenli yeşil çay tüketimi alkol gibi toksinlerin sebep olduğu hasarı önlemeye yardımcı olur ve iltihabı önler.

5. Metabolizmanızı uyarır ve kilo vermeyi kolaylaştırır

Araştırma yeşil çay içmenin fazla kiloları önlediğini ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını göstermiştir. Bir çalışmaya göre bu içeceğin vücutta yağ oksidasyonunu önleme becerisinin, katılımcıların üç aylık bir zaman diliminde kilo vermesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

6. Sağlıklı sindirimi destekler

yeşil çay ve yaprakları
kabızlığı önleme veya tedavi etme

7. Diyabeti önler

Yeşil çayın bazı özellikleri kan şekeri seviyesini kontrol etmeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olur. Yakın zamanlı araştırmalar yeşil çayın tip 1 diyabet gelişimini dahi önleyebildiği ve hastaların tip 2 diyabeti idare etmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

8. Diş sağlığına iyi gelir

Geleneksel Çin tıbbı yeşil çayı diş sağlığını korumak, ağız enfeksiyonlarına karşı savaşmak ve ağız kokusunu kontrol etmek için kullanmıştır.

9. Eklem yangısını önler

Birkaç çalışma yeşil çayın güçlü bir ağrı kesici olduğunu ve iltihapla savaştığını göstermiş, bu da bu içeceği romatizmal eklem yangısı ile diğer iltihap hastalıklarının tedavisinde faydalı bir hale getirmiştir.

Yeşil çay içmek ayrıca vücudun iltihap oluşturma eylemini durdurmaya ve hatta bu hastalıklardan muzdarip insanlarda kıkırdak parçalanmasının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

10. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek antioksidan içeriği, vitamin ve mineraller yeşil çayı bağışıklık sisteminizin en iyi doğal dostlarından biri yapmaktadır. Yeşil çay çeşitli enfeksiyonların ve soğuk algınlığı ve nezle gibi yaygın solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

İlginizi çekebilir ...
Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı

Yeşil çay içmek zayıflatma özelliği nedeniyle tüm dünyada popüler hale gelmiştir. İçeriğinden dolayı belirli hastalıklara karşı tıbbi bir tamamlayı...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.