Yeşil Çay ve Bu Çayın 10 Bilinmeyen Yararı

24 Aralık, 2018
Diğer birçok özelliğinin yanı sıra, yeşil çay kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olduğundan diyabeti önlemeye de yarayabilmektedir.

Yeşil çay yüzyıllar boyunca Asya kültürünün büyük bir parçası olmuştur. Bunun da bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu içecek vücudunuza sayısız yararı dokunan, doğal savunmaları güçlendiren ve hastalığı önleyen antioksidan ve besin maddeleri yönünden zengindir.

Tüm bunlara ek olarak, bu çay kilo vermenize ve kanser gibi kronik sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Yeşil çayın sizin için neler yapabileceğini biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda, sizi yeşil çayın 10 bilinmeyen faydasını ve düzenli olarak yeşil çay içmenin neden gerekli olduğunu keşfetmeye çağırıyoruz.

1. Yeşil çay antioksidan açısından zengindir

Antioksidanlar, serbest radikaller gibi zararlı moleküllerin etkisiyle savaşmaktan sorumlu kimyasal bileşiklerdir. Yeşil çay zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bu sayede belli kronik hastalıklara ve cildin erken yaşlanmasına karşı mücadelede en iyi dostlarınızdan biridir.

2. Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Bazı çalışmalar yeşil çayın çeşitli kanser tiplerinin azaltılması konusunda gelecek vaat ettiğini göstermiştir. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların prostat kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Diğer bir çalışmada ise, akciğer kanseri riskinin %18 azaldığı gözlemlenmiştir. Çin’de yapılan araştırma ise yeşil çay tüketimi ile mide, pankreas, yutak, prostat ve kolon kanseri riskinin azalması arasında bir bağlantı bulmuştur.

3. Daha sağlıklı bir kalp

kalp sağlığı
Aynı antioksidan içeriği ayrıca yeşil çayın kan dolaşımınızda bulunan kötü kolesterol miktarını düzenlemeye ve kan damarlarında plak birikmesini önlemeye yardımcı olmasını sağlar.

Bu faydası sayesinde, düzenli yeşil çay tüketimininkalp sağlığı riski ilegenel olarak kalp damar sağlığı problemleri riskini azaltabileceğine inanılmaktadır.

 Bilmeniz Gereken 7 Kalp Hırıltısı Semptomu yazımızı da okumanızı öneririz.

4. Karaciğer sağlığınıza iyi gelir

Karaciğeriniz kanda biriken toksinleri atmaktan sorumludur ve bu da genel sağlık durumunuzu etkiler. Toksinler biriktiğinde diğer organlarınızın düzgün çalışmasını ciddi ölçüde etkileyebilirler.

Her gün bir bardak yeşil çay içmek karaciğerinizi arındırmak ve düzgün çalışmasını devam ettirmek için tam da gereken şey olabilir. Düzenli yeşil çay tüketimi alkol gibi toksinlerin sebep olduğu hasarı önlemeye yardımcı olur ve iltihabı önler.

5. Metabolizmanızı uyarır ve kilo vermeyi kolaylaştırır

Araştırma yeşil çay içmenin fazla kiloları önlediğini ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını göstermiştir. Bir çalışmaya göre bu içeceğin vücutta yağ oksidasyonunu önleme becerisinin, katılımcıların üç aylık bir zaman diliminde kilo vermesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

6. Sağlıklı sindirimi destekler

yeşil çay ve yaprakları
Yeşil çayın kabızlığı önleme veya tedavi etme gibi hafif bir laksatif etkisi ile beraber gaz ve şişkinliği alma, diğer sindirim sorunlarına iyi gelme gibi etkileri de vardır.

7. Diyabeti önler

Yeşil çayın bazı özellikleri kan şekeri seviyesini kontrol etmeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olur. Yakın zamanlı araştırmalar yeşil çayın tip 1 diyabet gelişimini dahi önleyebildiği ve hastaların tip 2 diyabeti idare etmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

8. Diş sağlığına iyi gelir

Geleneksel Çin tıbbı yeşil çayı diş sağlığını korumak, ağız enfeksiyonlarına karşı savaşmak ve ağız kokusunu kontrol etmek için kullanmıştır.

9. Eklem yangısını önler

Birkaç çalışma yeşil çayın güçlü bir ağrı kesici olduğunu ve iltihapla savaştığını göstermiş, bu da bu içeceği romatizmal eklem yangısı ile diğer iltihap hastalıklarının tedavisinde faydalı bir hale getirmiştir.

Yeşil çay içmek ayrıca vücudun iltihap oluşturma eylemini durdurmaya ve hatta bu hastalıklardan muzdarip insanlarda kıkırdak parçalanmasının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

10. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek antioksidan içeriği, vitamin ve mineraller yeşil çayı bağışıklık sisteminizin en iyi doğal dostlarından biri yapmaktadır. Yeşil çay çeşitli enfeksiyonların ve soğuk algınlığı ve nezle gibi yaygın solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

 • Am J Clin Nutr. 2011 Aug;94(2):601-10. Green Tea Intake Lowers Fasting Serum Total and LDL Cholesterol in Adults: A Meta-Analysis of 14 Randomized Controlled Trials. doi: 10.3945/ajcn.110.010926. Epub 2011 Jun 29.
 • Sociedad Española de Medicina Interna. Hipercolesterolemia. https://www.fesemi.org/informacion-pacientes/conozca-mejor-su-enfermedad/hipercolesterolemia
 • Physiology & Behavior. Volume 100, Issue 1, 26 April 2010, Pages 42-46. Green tea catechins, caffeine and body-weight regulation. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938410000703#!
 • BMC Pharmacology volume 4, Article number: 18 (2004). Effect of green tea on blood glucose levels and serum proteomic patterns in diabetic (db/db) mice and on glucose metabolism in healthy humans. https://bmcpharma.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2210-4-18
 • Green Tea in the Prevention of Dental Caries -A Systematic Review Section − Dentistry. February 2017. https://www.researchgate.net/publication/313995544_Green_Tea_in_the_Prevention_of_Dental_Caries_-A_Systematic_Review_Section_-_Dentistry
 • J Adv Pharm Technol Res. 2012 Apr-Jun; 3(2): 136–138. Evaluation of anti-inflammatory effects of green tea and black tea: A comparative in vitro study. doi: 10.4103/2231-4040.97298
 • Chin Med. 2010; 5: 13. Published online 2010 Apr 6. Beneficial effects of green tea: A literature review. doi: 10.1186/1749-8546-5-13
 • National Cancer Institute. Tea and cancer. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/tea-fact-sheet#q3
 • Am J Clin Nutr. 2000 Jun;71(6 Suppl):1698S-702S; discussion 1703S-4S.
  Tea Polyphenols: Prevention of Cancer and Optimizing Health . doi: 10.1093/ajcn/71.6.1698S.
 • Carcinogenesis. 2000 Jan;21(1):63-7. Comparative Chemopreventive Mechanisms of Green Tea, Black Tea and Selected Polyphenol Extracts Measured by in Vitro Bioassays. doi: 10.1093/carcin/21.1.63.