Pancar ile Karaciğer Detoksu ve Damar Temizliği

Pancar A, B ve C vitaminleri içerir, ayrıca kan şekerini, kolesterol seviyesini ve bağırsak işlevlerini düzenleyen çözülebilir lifler içerir.
Pancar ile Karaciğer Detoksu ve Damar Temizliği

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Pancar sıradan bir sebze değildir. Mor kalbinin içinde inanılmaz miktarda antioksidan ve vitamin bulunur, bunlar vücut için çok yararlıdır. Bu yüzden karaciğer detoksu için bu sebzeyi tercih edebilirsiniz.

Lif, protein ve su açısından zengin olan bu şifalı sebze enerji sağlar ve bir çok sorun için kullanılabilir – özellikle de karaciğerle bağlantılı sorunlar için. Bugünkü makalemizde sizlere pancarın vücudunuz için yapabileceklerinden bahsedeceğiz.

Pancar, Karaciğerin En Büyük Dostu

Pancar sever misiniz? Tazeleyici ve doğal tadı haftalık öğünleriniz arasında mı? Çiğ, haşlanmış ve biraz tuzla süslenmiş olarak mı yersiniz? Eğer cevaplarınız evet ise okumaya devam edin!

Karaciğerinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda pancar, enfeksiyonu azaltmak ve toksinleri atmak için en iyi arkadaşınız olabilir. 

Pancarın özelliklerine bir göz atın.

Şu da ilginizi çekebilir: Karaciğer Arıtıcı Diyet

1. Antioksidan açısından çok zengindir

Pancar, beta-karoten, karotenoidler ve flavonoid açısından çok zengindir – bunların hepsi ona rengini veren olağanüstü antioksidanlardır. Antioksidan açısından zengin olan bütün sebzeler karaciğeri temizlemek için birebirdir – özellikle de yağlı karaciğer sorunu yaşıyorsanız. 

2012’de ilginç bir klinik deney yapıldı ve bu New England Journal of Medicine’da yayınlandı. Bu çalışmada yağlı karaciğer hastalığına sahip olan insanlarda antioksidanın büyük etkileri olduğu ortaya kondu.

Özellikle enflamasyon ve karaciğerdeki yağ oranlarında düşüş gözlendi. Bunun sebebi betalaine isimli çok güçlü olan bir antioksidandır. Ayrıca erken yaşlanmayı da önler. Yani, eğer antioksidan zengini bir sebze arıyorsanız, düzenli olarak pancar tüketin.

2. Metabolizmayı güçlendirir ve yağları yakar

Kilo vermek istiyorsanız pancar muhteşem bir seçim. Çok fazla enerji içerir, doygunluk hissi verir ve lif açısından zengindir. Yani eğer her öğünden önce pancar suyu içerseniz, bir çok besin değeri alırsınız ve aynı zamanda doymuş hissederek öğünlerde daha az yersiniz.

Ayrıca pancar tüketmek şu alanlarda da etkilidir:

 • İçeriğindeki lifler ile vücuda detoks yapar, toksin ve sıvı tutulumunu önler, ayrıca sindirimi güçlendirir ve kabızlığa iyi gelir. Bunların hepsi karaciğerin işlevlerini geliştirir, bu önemli organda yağ birikimini önler.
 • Pancar metabolizmayı güçlendirir ve karaciğeri daha iyi çalışması için uyarır, sindirimi arttırır.
 • Bir diğer yararı ise lenf sisteminin işleyişini güçlendirmesidir, ayrıca da toksinleri vücuttan atar.

Karaciğer yağlanmasının gerilemesi için içeriğinde vitaminlerin bulunduğu taze meyve ve sebzeler tüketmek çok iyidir. Bu yüzden pancar bu durumda harika bir seçimdir!

3. Pancar kan akışını temizler, kalbinizle ilgilenir

Bu sebze antik çağlardan beri kana “güç vermek” için nekahat dönemindeki insanlara verilir. Pancarın kan akışı üzerindeki etkilerini aşağıda açıklayacağız:

 • Pancar potasyum içerir, bu kan basıncını düzenler.
 • Kötü kolesterolü azaltır. 
 • Demir, magnezyum, fosfor, folik asit ve A, B, C vitaminleri içerir. Bunlar gerçek anlamda kan akışınızı güçlendirmek ve zararlı maddelerin atılımı için bu sebzede bir araya gelmiştir.

Karaciğer detoksu ve bakımı için pancarı nasıl kullanabilirsiniz?

pancar suyu

Karaciğer detoksu yapmak için pancarı kullanabileceğiniz en etkili yol çiğ tüketmektir. Böylece kan akışını da çok güzel güçlendirir. Pancarları rendeleyin ve bir salataya ekleyin. Biraz limon suyu ve zeytinyağı ile süslediğinizde sağlığınız için çok muhteşem bir şey yapmış olacaksınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karaciğer Büyümesinin 6 Belirtisi

Karaciğer detoksu için şifalı içecek

Malzemeler

 • 1 kap su (200 ml)
 • 1 orta boy pancar
 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy elma

Hazırlanışı

Malzemeleri iyice yıkayarak başlayın, sonra onları küçük küçük doğrayın, böylece mikserden geçirmesi daha kolay olur. Pancar ve havuç çiğ olmalı, çünkü bu şekilde besin değerleri en yüksek haldedir.

Malzemeleri beraber mikserden geçirin, iyice püre haline gelince biraz sulandırın. Eğer bir kaç buz kalıbı da eklerseniz son derece tazeleyici ve ferahlatıcı olacaktır.

Ne zaman içmelisiniz? Her gün ana öğünden önce bir bardak. Beş gün boyunca karaciğerinizi temizlemek için her gün bir bardak için. Sürece yeniden başlamadan önce 10 gün bekleyin. Sağlığınız için gerekli ve çok faydalı besleyici ögeler alacaksınız.

Bu fırsat kaçmaz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Clifford T, Howatson G, West DJ, Stevenson EJ. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. 2015 Apr 14;7(4):2801-22. doi: 10.3390/nu7042801. PMID: 25875121; PMCID: PMC4425174.
 • Khan, M. (2016). Plant Betalains: Safety, Antioxidant Activity, Clinical Efficacy, and Bioavailability. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 15(2), 316–330. https://doi.org/10.1111/1541-4337.12185

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.