Pancarla Karaciğerinizi Temizleyin

Karaciğer vücut için harika bir temizleyicidir. Kanı temizleyip büyük oranda toksin ve atıklardan arınmayı sağlar.
Pancarla Karaciğerinizi Temizleyin

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Karaciğer 500’den fazla işlevi olan önemli bir organdır. Çalışmalar bu rakamın daha da fazla olabileceğini dile getiriyor. Yani, karaciğeri düzgün işleyebilmesi için sağlıklı tutmak çok önemlidir.

Karaciğerimize gerekli besinleri sağladığımızda dışarıdan yardıma ihtiyaç duymadan kendi kendini yenileyebilir. Ancak bazen ona fazla yükleme yapabiliriz ve düzenli işlemesine engel olabiliriz. Savurgan bir yaşam, zayıf beslenme, hava kirliliği, kimyasal kullanımı ve diğer bir çok faktör vücutta aşırı toksin birikimine yol açar ve karaciğeri düzenli işlemekten alıkoyar.

Şanslıyız ki karaciğer doğal yollarla, besleyici ögelerin zengin olduğu besinleri yiyerek, antioksidanlarla ve diğer maddelerle temizlenebilir. Sizlere evde hazırlayabileceğiniz ve karaciğeri temizlemek için kullanabileceğiniz mükemmel bir pancar tarifi vereceğiz. 

Karaciğeri temizlemek için pancar

karaciğer şeması

İnsanlar uzun zamandır karaciğeri temizlemek ve bir çok hastalıktan korunmak için pancarla tedaviler uyguluyor. Bu sebzeyi diyetinize eklemek çok kolay ve ayrıca bir çok tarifin içinde kullanıldığında çok lezzetli oluyor. Karaciğeri temizler ve detoks yapar çünkü içeriğindeki antioksidanlar uzun vadede hastalıklara yol açan vücuttaki serbest radikallerle savaşır.

Ayrıca betalen, lif, demir, betasiyanin ve folik asit içerir. Bunların hepsi güçlü ve sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Pancar içinde pektin isimli bir lif taşır, bu da toksinlerin karaciğerden atılmasını sağlar. Ayrıca işlevini de güçlendirir.

Bu güzel yararların yanı sıra, pancar yaralı karaciğerin iyileşmesine de yardımcı olur, mide asidi üretimini geliştirir, kötü kolesteroldeki serbest radikallere karşı koruma sağlar ve akciğer, karaciğer, dalak, cilt ve kolon kanserlerini önler. 

Karaciğeri temizlemek için pancar tedavisi

kavanozda pancar

Bu güçlü tarif yağlı karaciğer hastalığı yaşayan insanlar için önerilir, ya da sigara ve alkol yüzünden karaciğer problemleri yaşayanlar için. Bu organın işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi iyi bir sağlığa ve vücudun zararlı maddeleri atabilmesine bağlıdır. Eğer bunlar gerçekleşmezse uzun vadede ciddi problemler oluşabilir.

Malzemeler

 • 3 litrelik bir kavanoz
 • 700 gr pancar
 • 1 kap organik şeker
 • 1/2 kap kuru üzüm

Hazırlanışı

Pancarları küp küp doğrayın ve diğer malzemelerle kavanozun içine koyun. Kaynattığınız suyun soğumasını bekleyin ve kavanoza ekleyin. Sonra 6-7 gün içinde fermente olmasını bekleyin. Kavanozun üstünü bir bezle kapatın ki nefes alabilsin. Her gün iki kez karıştırın. 7 gün dolduktan sonra, başka bir kaba süzün. İlacınız içmeye hazır!

Öneriler

 • Günde 3 kez 3 yemek kaşığı almalısınız. 
 • Karışım buzdolabında saklanmalı.
 • 3 ay ara verdikten sonra tedaviyi tekrarlayın.

Yan etkileri

 • Bu pancar karışımını içtiğiniz süre boyunca idrarınız biraz pembeleşebilir. Panik olmanıza gerek yoktur. Bu yan etki pancarın renginden kaynaklanır ve sağlığa zararlı değildir. 
 • Pancar yemek bazı insanlarda cilt alerjilerine sebep olabilir. Durum buysa, tedaviyi uygulamayın.
 • Böbrek taşı veya diğer böbrek problemleri yaşayan insanlar bu tedaviyi uygulamamalıdır.
 • Bu tedavi diyabet sorunu olan insanların kesinlikle uygulamaması gereken bir tedavidir. Çünkü pancar diğer bütün sebzelere göre daha fazla şeker içerir. Ayrıca bu tarifin içerisinde ekstra şeker de bulunmaktadır. Diyabet hastasıysanız asla uygulamayın.
 • Pancar kabızlığa yardımcı olabilir, çünkü bağırsakları çalıştırır. Ancak, ishal problemleriniz varsa durumu kötüleştirebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.