Karaciğer ve Böbrek Sağlığı İçin En İyi 5 Meyve

Karaciğer ve böbreklerinize nasıl daha iyi bakabileceğinizi bilmek ister misiniz? Öncelikle, yapacağınız en önemli şey sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Tuz ve yağ alımınızı sınırlayan akıllı bir beslenme de bunun temel bir parçasıdır.
Karaciğer ve Böbrek Sağlığı İçin En İyi 5 Meyve
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Karaciğer ve böbrek sağlığı için düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve duygularınızı yönetmek unutmamanız gereken diğer faktörlerdir. Ancak doğa her zaman karaciğer ve böbrek sağlığı için olmaz olmazsa küçük bir yardım sunar: meyveler.

Bugünkü yazımızda karaciğer ve böbrek sağlığı için etkili olan en iyi meyvelerin hangileri olduğunu öğreneceğiz. Okumaya devam edin!

1. Karpuz

karpuz

Karpuz… kim karpuz sevmez ki? Yaz aylarında içimizi serinleten o hafif ve leziz tadıyla herkesin favorisi karpuz genelde öğle ve akşam yemeklerinden sonra tercih edilir. Peki hiç ıspanak, peynir, fındık, karpuz ve naneyle salata yapmayı denediniz mi?

O zaman karpuzun neden özellikle karaciğer ve böbrek sağlığı için iyi olduğunu inceleyelim:

 • Karpuz, idrar söktürücü ve detoksa yardımcı özelliği sayesinde böbrekleri temizleyen ve karaciğerin düzgün çalışmasını teşvik eden en iyi meyvelerden biridir.
 • Karpuz suyu, karpuzu tüketmenin en sağlıklı yollarından biridir; çünkü bu şekilde dokulara ve kan dolaşımına çok daha kolay nüfuz eder ve bu da böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Daima taze karpuzları seçin. Meyveniz fazla olgunlaşmışsa, yarardan çok zararı dokunabilir.

Şu da ilginizi çekebilir: Karaciğer Arıtıcı Diyet

2. Yabanmersini

yabanmersini

Yabanmersini tüketmenin en iyi yolu suyunu sıkmaktır. Lezzetli olmasının yanı sıra yabanmersini suyu karaciğer, böbrek ve idrar fonksiyonlarını da düzenler. İşte yabanmersininin mükemmel faydalarından birkaçı:

 • Yabanmersini doğal bir antioksidandır ve doğal detoks için bulabileceğiniz en iyi meyvelerden biridir.
 • Toksinlerin atılmasına, vücudun ve kan dolaşımının arınmasına yardımcı olurlar ve sizi serbest radikallerin etkilerine karşı korurlar.
 • Yabanmersininin bilinen en önemli özelliklerinden biri de bakterilerin mesane duvarlarına tutunmasını engellemesidir. İster inanın ister inanmayın, bu da tüm mide bağırsak sisteminin bakımını gerçekleştirir.

3. Limon

limon

Limon ve limon suyu günlük olarak tüketebileceğiniz en iyi doğal ve şifalı gıdalardan biridir. Bu blog üzerinde aç karna limon suyu içmenin faydalarından sıklıkla konuşuyoruz, ancak aç karna limon suyu içmenin aynı zamanda karaciğer ve böbrek sağlığı için de son derece faydalı olduğunu bilmelisiniz. 

 • Limon karaciğer yağlanmasını tedavi etmeye yardımcı olan doğal bir detoks gıdasıdır.
 • Vitamin ve mineral deposu olan limon karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Limonun bir diğer faydası da mideye varan yemeklerin parçalanmasın yardımcı olmasıdır. Bu şekilde hazmı kolaylaştırır.

4. Elma

elma

Yeşil elma, kırmızı elma… istediğinizi seçin! En sevdiğiniz çeşidini ya da en güzel gözükeni seçin; çünkü hepsi bir yandan kalp sağlığınızı korurken diğer yandan karaciğer ve böbreklerinize etkili şekilde bakarlar.

Peki kahvaltınıza bugün neden birkaç dilim elma eklemiyorsunuz? Elmalar harika bir seçenektir, ancak kabuğuyla beraber yemeyi ihmal etmeyin. En iyi yerleri kabuklarıdır! 

 • Kan dolaşımındaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmanın yanı sıra aynı zamanda karaciğer detoksunu ve böbreklerin düzgün çalışmasını da teşvik ederler.
 • Maksimum fayda için ideal olarak günde bir elma tüketmelisiniz. Yalnızca iyi yıkmaya dikkat edin ve mutlaka kabuğuyla beraber tüketin.

5. Kırmızı üzüm

kırmızı üzüm

Her zaman en koyu renkli üzümleri seçin. Neden mi? Açık renklilere göre içlerinde daha fazla antioksidan ve diğer şifalı özellikler bulunur.

 • Kırmızı üzümler böbrekleri arındıran ve karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olan güçlü bir idrar sökücüdür.
 • Sizin de muhtemelen bildiğiniz üzere, vücuttan toksin ve diğer zararlı atık ürünleri uzaklaştırmaya yardımcı olmanın yanı sıra antioksidan, vitamin ve mineral depolarıdır.
 • Kırmızı üzümlerin neredeyse %80’e varan yüksek su içeriği bulunur. Bu özellikleri de onları günlük olarak tüketmemize uygun kılar ve tıpkı elmalar gibi kırmızı üzümleri de kabuklarıyla yemelisiniz; çünkü birçok faydası meyvenin bu kısmındadır.
 • Üzümleri farklı şekillerde tüketebilirsiniz: kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi veya sade yoğurt ile ya da ıspanak, fındık, peynir ve hatta isterseniz bir dilim karpuz salatasına ekleyebilirsiniz.
 • Günde bir kadeh kırmızı şarap içmenin de böbrek ve karaciğer sağlığı için iyi gelip gelmeyeceğini merak ediyorsanız, cevap evettir! Yapılan çeşitli çalışmalara göre bir kadeh şarap içmek karaciğer yağlanmasının tedavisi için oldukça idealdir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ministerio de Salud Pública del Ecuador. (2015). Salud renal. Ministerio de Salud Púbica Del Ecuador.
 • Ministerio de Salud Pública del Ecuador. (2015). Programa Nacional de Salud renal. Ministerio de Salud Púbica Del Ecuador. https://doi.org/10.1182/blood-2006-11-060707
 • Imss. (2009). Diagnóstico y Tratamiento de la Insuficiencia Hepática. Guía de Práctica Clínica. https://doi.org/IMSS-038-08
 • Perez, L. (2011). El hígado. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition.
 • Baur, J. A., & Sinclair, D. A. (2006). Therapeutic potential of resveratrol: The in vivo evidence. Nature Reviews Drug Discovery. https://doi.org/10.1038/nrd2060

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.