Böbrek Problemlerinin Bu 7 İşaretine Dikkat Edin

Vücudunuza dikkatinizi verin ve size işaretler gönderdiğini görün. Bu bir anomaliyi tespit etmek için anahtardır ve zamanında tedavi için adımlar atmanızı sağlayacaktır.
Böbrek Problemlerinin Bu 7 İşaretine Dikkat Edin
Grecia Morillo

Yazan ve doğrulayan Doktor Grecia Morillo.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Bizi, böbrek problemlerinin bazı belirtileri, bizi vücudumuzda bir şeylerin doğru şekilde çalışmadığı konusunda uyarır. Şüphe edildiğinde, yapılacak en iyi şey bilgi sahibi olmak, sorunun kökenini zamanında tespit edebilmek ve bir doktora danışmaktır.

Böbreğin işinin vücuttaki tüm atıkları filtrelemek olduğunu unutmayın. Tüm bunların filtrelenmesi durumunda, idrarla dönüştürülür ve vücudu terk eder. Bu da çoğunlukla toksinlerden ve sudan oluşur.

En yaygın böbrek problemlerinden biri, yetersiz sıvıdan, özellikle de yetersiz sudan dolayı, böbrek kanı süzemediğinde ortaya çıkar. Yeterli su içilmediği zaman vücutta vücut atıkları ve toksinler tutulur. Daha sonra, üre ve kreatinin vücutta birikir ve bir bozukluk durumuna yol açar.

Böbrek problemlerinin ilk evreleri teşhis edilebilir mi?

belini tutan kadın

Bazı durumlarda, başlangıçta sorunlar konusunda sizi uyaran çeşitli işaretler vardır. Bunların her birine dikkat etmelisiniz. Durumun ilerlemesine izin vermekten ve ölümcül olabilen bir aşamaya ulaşmasından kaçınmak önerilir.

Her şeyden önce, aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz dikkatli olun:

  • Diyabet
  • Böbrek taşı
  • Yüksek tansiyon
  • Konjestif kalp yetmezliği

Yine de, böbrek yetmezliğinin derhal teşhis edilmesinde zorluk yaşanması çok yaygındır. Bunun nedeni, birçok bilim adamı için, bunun sessiz hastalıklardan biri olmasıdır.

Böbrek problemlerinin işaretleri

İdrar düzeninde değişiklikler

Böbrek hastalığının önemli işaretlerinden biri, idrarda görülen değişikliklerdir. Bu, spesifik olarak fiziksel özellikler değildir, daha çok, idrar miktarındaki ve zamanındaki değişikliklerdir.

Böbrek problemleri olduğunda, idrar miktarı ilk aşamada artma eğilimi gösterir. Daha sonra, azalmaya eğilimlidir. Bu idrara çıkma ihtiyacı duyumundaki artışa rağmen gerçekleşir.

Sıvı tutulumu

Sıvı tutulumu, böbrek problemlerinin en belirgin işaretlerinden biridir. Bunun kanıtı, herhangi bir fiziksel egzersiz yapmadan görülen şişmiş bacaklardır.

Daha gelişmiş durumlarda, ayak bileklerinde, ellerde ve hatta yüzlerde de az bir şişme görülür. Bu, sadece geçici olarak bile olsa, sıvı tutulumu ile mücadele etmek için çarelere başvurma ile sonuçlanır.

Böbrek problemlerinin 7 işareti

Aşırı yorgunluk

Kalıcı yorgunluk ve yorgun hissetmek, vücutta bir şeylerin iyi gitmediğine işarettir. Bu, böbrek problemlerinin bir işareti olabilir.

Sıvı tutulumu, toksinlerin ve atıkların filtrelenmesi gibi durumlar, böbrek sorunları olan insanlarda yorgunluğu kışkırtır.

Her şeyden önce, sizin durumunuzdaki kronik yorgunluğun tıbbi nedenlerini araştırmak için bir doktora danışmanız önemlidir. Böylelikle, sebep böbrek yetmezliğinizse veya başka bir nedeniniz varsa kesin olarak bilirsiniz.

tüpte anemi yazısı

Anemi, olası böbrek problemlerinin başka bir açık işaretidir. Bununla birlikte, anemi illa ki bir böbrek rahatsızlığınız olduğu anlamına gelmez. Bir doktorun yapacağı muayene, aneminin bir böbrek probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını size bildirecektir

Genel kaşınma

Genel kaşıntı veya kaşınan cilt, böbrek problemlerinin kesin işaretlerinden biridir. Bu kaşıntılı deri, böbreklerin kötü işleyişinden kaynaklanıyor olabilir. Toksinler birikir ve sağlığı tehlikeye sokar. Kaşıntı varsa dikkat edin ve bir doktora gidin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.