Böbrek Sağlığı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır

Diüretik özelliklerinin yanı sıra patlıcan, serbest radikallerle mücadele etmeye, böbrek taşını önlemeye ve böbrek sağlığını güçlendirmeye de yardımcı olur.
Böbrek Sağlığı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrek sağlığı, genel sağlığınız için çok önemlidir. Böbrekler sadece idrar aracılığıyla vücudunuzdaki atıkları temizlemez. Aynı zamanda kanınızı da temizlerler ve bazı önemli hormonların üretiminde rol alırlar.

Böbreğin işlevleri hakkında herkesin bir fikri vardır, ancak unutmamak gerekir ki böbrekler olmadan vücudunuz zehirlenir ve kısa sürede vücudunuzdaki diğer organlar da bu durumdan etkilenir.

Bu nedenle, böbrek sağlığı için sağlıklı alışkanlıklara sahip olmak oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca toksinlerden uzak durun ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Antioksidanlar ve enzimler gibi lif kaynakları vücudun toksinlerden arınması için idealdir.

Bu nedenle, bugünkü yazımızda böbrek sağlığı için beslenme programınıza ekleyebileceğiniz 7 besinden bahsedeceğiz. Sizi daha sağlıklı yapacaklar! Bir göz atın!

1. Kırmızı biber

kırmızı biber

Kırmızı biberlerde diüretik ve antioksidan maddeler bulunur. Sindirildikten sonra, böbreklerin işlevlerini artırırlar. Bu, dokularınızda biriken sıvıların atılmasını hızlandırır.
 • Potasyum ve sodyum içermektedirler. Bunlar enflamatuvar süreçlerde dengeyi korumaya yardımcı olan iki maddedir.
 • Vitaminleri ve mineralleri hücresel rejenerasyonu destekler ve sağlıklı dokularınızdaki serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.
 • Enflamasyonla mücadele ettikleri için böbrek yetmezliği ve enfeksiyon hastalarına kırmızı biber tüketmek çok önerilir. Aynı zamanda, vücuttaki elektrolit seviyesini dengede tutarlar.

2. Soğan

Soğan, antioksidan özelliği ile bilinen sebzelerden bir tanesidir ve sağlıklı böbrekler için de çok önemlidir.

 • Soğanda çok miktarda keratin vardır. Keratin, kalp ve böbreklerinizin sağlıklı dokularındaki hücresel hasarı durduran bir maddedir.
 • Sülfürik bir madde olan allisin içermesi  enflamatuvar sorunları azaltır. Aynı zamanda toksinlerin aşırı birikmesini önler.

Bu da antibiyotik özellikleri sağlar. Bakteri ve virüsten kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadele etmek için idealdir.

3. Patlıcan

patlıcan dilimleri

Patlıcan yüksek vitamin ve mineral içeriği ile bilinir. Böbrek sağlığınızı geliştirmenin yanı sıra kardiyovasküler sisteminizin sağlığını da korur.

 • Diüretik ve detoks özelliği vardır. Bunlar, dokularınızın erken bozulmasını önlemek için fazla sıvı ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.
 • İçerdiği antioksidan bileşenleri, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarla savaşmaya yardımcı olur. Bu böbrek yetmezliği ve kanser gibi hastalıkları önler.
 • Patlıcan önemli bir lif kaynağıdır. Lif, kanınızı temizleyen ve kolesterol seviyenizi düzenleyen bir besindir.

4. Kuru yemiş

Temel yağ asitleri, amino asitler ve antioksidanlar açısından zengin olan kuru yemişler, böbrek sağlığını güçlendirebilecek sağlıklı besinlerdendir.

 • Önerilen miktarda kuru yemiş tüketmek enflamatuvar hastalıkları önler ve erken yaşlanma riskini azaltır.
 • Kuru yemişlerde organ temizleme işlemini destekleyen vitamin ve mineralleri vardır. Ayrıca iltihaplanmayı ve hastalıkları önlerler.
 • Tok tutarlar ve açlık ataklarını kontrol altına alırlar.

5. Yağlı balıklar

somon balık dilimleri

Yağlı balıklar en önemli omega 3 yağ asidi kaynaklarından biridir.

 • Bu yağ asidi, aminoasitler ve mineraller ile birlikte bir taraftan enflamatuvar hastalıkları azaltırken diğer taraftan da böbreklerinizdeki hücresel yenilenmeyi arttırır.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde, yüksek kolesterolü kontrol altına alır ve yüksek tansiyonu engeller.
 • İdrardaki tuz ve protein dengesizliklerini azaltır. Bu, böbrek taşı oluşmasını engeller.

6. Karpuz

Bu ferahlatıcı tropikal meyve, böbreklerdeki hastalıkları önlemek için atıkları temizlemeye yardımcı olan su ve antioksidan maddelere sahiptir.

 • Diüretik özellikleri dokularınızda kalan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Bu iltihaplanmayı ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Karpuz vücudun susuz kalmasını önler. Ayrıca, elektrolit seviyesindeki dengesizlikleri önleyerek hücresel aktivitenizi güçlendirir.

7. Ananas

ananas dilimleri

Farklı şekillerde tüketebileceğiniz bu tropikal meyve harikadır. Böbreklerinizin sağlığını korumak için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

 • Ananasta, bromelain olarak bilinen aktif madde vardır. Bu madde, böbreklerin işlevini yitirmesini önleyen antioksidan ve anti-enflamatuvar etkiler sağlar.
 • Diüretik özelliği sayesinde vücuttaki fazla sıvılar atılır ve bu sayede yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olur.
 • Kanı temizlemeye yardımcı olduğu bilinir. Ayrıca vücuttan toksinleri atar ve ciddi hastalıkların ortaya çıkmasını önler.

Böbreklerinize daha iyi bakmaya hazır mısınız? Bu gıdaları diyetinize ekleyin ve böbrek sağlığınıza dikkat edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
 • Center for Disease Control and Prevention. (2017). National Chronic Kidney Disease Fact Sheet, 2017. US Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention.
 • Finley, J. W. (2009). Functional foods. In Adequate Food for All: Culture, Science, and Technology of Food in the 21st Century. https://doi.org/10.1201/9781420077544

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.