Yemek Sırasında Su İçmek Sağlıklı mıdır?

Yemek sırasında su içmek sindirimi yavaşlatabilir. Yemekten önce su içmek daha sağlıklıdır, çünkü mide duvarının korunmasına yardımcı olmanın yanında tok hissetmenizi sağlayarak aşırı yemek yemenizi engelleyebilir.

Yemek yerken su içmenin sağlıklı olup olmadığı konusunda iki karşıt görüş mevcut. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluştuğu ve bu sıvı olmadan yaşayamayacağımız gerçeğine rağmen yemek sırasında su içmenin sindirim sürecini sekteye uğrattığı düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili cevaplara gelin aşağıda birlikte bakalım.

Temel Sıvı, Su

Suyun, vücuttaki toksinleri atması, organları sulandırması, mineralleri hücrelere taşıması gibi bütün metabolik süreçlere katkıda bulunduğu herkes tarafından bilinir. Bu nedenle günde iki ile iki buçuk litre arası su içilmesini tavsiye ediyoruz.

Bu arada, yemek sırasında su içmeyle alakalı olarak bir başka tartışma daha var. Acaba bu durum kilo vermenize yardımcı olabilir mi? Sindirim sürecinizi değiştirebilir mi? Sıvı kaybınızı engelleyebilir mi? Bu konuda birçok mit ve önyargılı düşünce mevcut.

su-10

Öncelikle, su tek başına içildiğinde kalori barındırmaz. Yemeklerden önce su içerseniz mideniz suyla dolacak, bu da daha az yemenize sebep olacaktır. Fakat bu nedenle kilo vermezsiniz.

Boston Amerikan Kimya Topluluğu tarafından yapılan bir çalışmaya göre yemekten önce 2 bardak su içen insanların 75’le 90 kalori arası daha az yemek yedikleri tespit edilmiştir. Bunun nedeni suyun açlığı bastırması ya da bazen susadığımızda kendimizi aç hissetmemiz olabilir.

Bir diğer inanışsa, yemek sırasında su içilmesinin sıvı kaybını azalttığıdır. Uzmanlar bunun yanlış olduğunu söylüyor çünkü tam tersi bir durum oluşmaktadır. Saat kaç olursa olsun veya her ne yapıyorsanız yapın, su içmek böbrek faaliyetlerini harekete geçirerek vücuttaki su seviyesinin dengelenmesini sağlar.

su içen çocuk

Bazı diyetlerin karbonhidrat yemenizi söyleyip su içmenizi yasaklamasının nedeni bu durumun sindirimi zorlaştırmasıdır. Bu yöntem patatesle ve patates, ekmek, pirinç içeren gıdalarla uygulanmalıdır. Bu yiyeceklerin suyla beraber şiştiği ve böylece karnınızı şişirdikleri, bu durumunda şişman görünmenize neden olduğu düşünülmektedir.

Su-Yemek İlişkisinde Sorular ve Cevaplar: Bir Diğer Bakış Açısı

Başta söylediğimiz gibi, yemek sırasında su içmenin hem karşıtları hem de savunucuları var. Yemekte su içilmesine karşı olanlara göre içilen soğuk su, yiyeceklerdeki yağı sertleştirerek ya sindirimi bir süre durduruyor ya da yavaşlatıyor.

Yemek Yerken Soğuk Su İçtiğinizde Vücutta Ne Olur

Su çözündüğünde ve bağırsaklar tarafından emildiğinde hızlıca yağ dokusuna dönüşür. Bu da yiyeceklerin yağa dönüşüp hızlıca atar damarlara karıştığı anlamına gelmektedir. Bu bir süre böyle devam ederse kolesterol ya da kalp problemlerine neden olabilir.

su-11

Bu Süreç Sırasında Hangi Reaksiyon Oluşur

Mide, yiyeceklerin kolayca sindirilmesine yardım edecek asitleri üretecek şekilde tasarlanmıştır. Tüm bu süreç kişinin sindirim sistemine bağlıdır.

Ancak, soğuk su içtiğinizde asitler yavaşlayıp güçsüzleşecek ve yiyecekleri sindirmek daha uzun zaman alacaktır.

Su Yemekten Önce mi, Yemekten Sonra mı içilmelidir?

Biz yemekten sonra içilmesini tavsiye ediyoruz. Böylece, sıvı mide duvarlarını koruyabilir. Ancak, şunu da aklınızda tutmalısınız ki, suyun oda sıcaklığında veya ılık olması dolaptan yeni çıkmış ya da buzlu olmasına kıyasla daha iyi olacaktır.

Soğuk su vücudun pH seviyesini yükselterek (daha bazik hale getirerek) midedeki sindirim sürecinin zorlaşmasına neden olur.

Su Yerine Meyve Suyu ya da Meşrubat İçersem Aynı Şey Olur Mu?

Bu durumda her iki içecek de midede daha sert fonksiyonlara neden olacaktır. Çünkü, meyve suyu midedeki asitleri seyreltecek ve ayrıca sindirimin durmasına neden olacaktır. Bu nedenle, marketten alınan meyve sularının veya meşrubatların, ne yemek sırasında ne yemekten önce ne de yemekten sonra içilmesini tavsiye etmiyoruz. Aslında, hiç sıvı tüketmeden yemeğimizi yemek en iyisi.limon

Su, Ne Zaman ve Nasıl İçilmeli

Tavsiye edilen miktar , üç ana öğün dışındaki zamanlarda (kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği) gün içinde en az sekiz bardak sudur. Akşamları, bir saat içinde iki veya üç bardak su içip, yemekten önce yarım saat beklenilmesi idealdir. Gün içinde, susasanız da susamasanız da, özellikle yaz aylarında her yarım saatte bir küçük bir bardak su içmenizi öneririz.

Yemek sırasında su içip içmeme konusunda tartışmalar devam etmekte. Çünkü, her iki teoriyi de destekleyecek yeterince çalışma mevcut değil. Yani, alışkanlıklarınıza göre her şey sizin vücudunuza ve nasıl hissettiğinize bağlı. Yemeğiniz sırasında su içip, hafif yemekler yemenize rağmen kendinizi şişkin hissediyorsanız, bu alışkanlığınızı değiştirmek sizin için iyi olabilir.

Yemek sırasında hiçbir şey içmiyorsanız ama sindiriminizin uzun sürdüğünü düşünüyorsanız, yemeklerden sonra bir bardak su içmeniz o kadar da kötü olmaz.

Bazı insanlar yemekten sonra tatlı yenilmesini tavsiye eder. Açıkçası, öğle ya da akşam yemeklerinden bir saat önce armut veya portakal gibi bir meyvenin yenmesi iştahınızı azaltabilir. Meyvedeki su sayesinde de vücudunuz susuz kalmaz.