Karın Şişkinliği Problemini Çözmek İçin 8 Yöntem

Dengeli bir diyet uygulamanın yanı sıra, karın şişkinliğini ve onun neden olduğu rahatsızlığı azaltmak için bölgesel bazı masajlar uygulayabilirsiniz. Bu yazı aracılığıyla daha fazla bilgi edinin!
Karın Şişkinliği Problemini Çözmek İçin 8 Yöntem

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Karın şişkinliği probleminiz var ve bu sorundan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz? Bu makalede size bu sorunu hızlı ve kolay bir şekilde hafifletmek konusunda yardımcı olacak öneriler sunmak istiyoruz.

1. Gazı azaltmak için masaj

Bazen gaz birikimi nedeniyle karın şişkinliği yaşarsınız. Neyse ki, bu gibi durumlarda basit bir masaj ile sorunu önleyebilirsiniz.

Ne yapmalısınız?

  • Dört parmağınızı karnınızın ortasına yatay olarak yerleştirin. İşaret parmağınızın altındaki nokta tam olarak ne aradığınızı gösterir.
  • Alanı bulduktan sonra, bölgeye saat yönünde iki ila üç dakika arası yumuşak bir masaj uygulayın.
  • Tükürük üretiminiz artıyorsa, bilin ki doğru yapıyorsunuz.

 2. Sıvı tutulumuna karşı masaj

külotlu çorap giymek

Karnın şişkinliği ile ilgili olan dokulardaki sıvı miktarını azaltmaya çalışıyorsanız, basit bir masaj bu görevi kolaylaştıracaktır.

Ne yapmalısınız?

  • Bir kez daha göbeğinizi bu masaj için bir referans noktası olarak kullanın. Aradığınız nokta, göbeğin üstünde iki parmak genişliği uzaktadır.
  • Bu alana bir miktar baskı uygulamanız, saat yönünde iki ila üç dakika arası masaj yapmanız ve ardından ters yönde bu işlemi uygulamanız gerekir.

3. Bağırsak aktivitesini artırmak için masaj

Bir sonraki masaj, bağırsağınızın aktivitesini artırmanız ve kabızlıktan uzak durmanız konusunda size yardımcı olur; bu da karın şişkinliğinin nedenlerinden biri olabilir.

Ne yapmalısınız?

  • Bu sefer, göbeğin yaklaşık dört parmak genişliğinde alt kısmında bir noktaya odaklanmak ve iki ila üç dakika boyunca saat yönünde masaj yapmak, daha sonra ters yönde aynı işlemi uygulamak gerekir.
  • Bu basit hareket peristaltik kasılmaları artırmaya yardımcı olacaktır.
  • Kabızlığı gidermeye ek olarak, karın şişkinliğini de ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

4. Karın şişkinliği için limonlu su içmek

limonlu su

Kahvaltıdan  yaklaşık 15 ila 20 dakika önce bir bardak limonlu ılık su içmenin midenizin asit üretimini düzenlemesi konusunda size yardımcı olacağını ve mide ekşimesi semptomlarını hafiflettiğini biliyor muydunuz?

Bu çözüm, geğirmeyi ortadan kaldıracak ve bağırsaklarda gaz oluşumunu önleyecektir. Böylece karın şişkinliğiniz rahatlayacaktır. Buna ek olarak, mükemmel bir C vitaminini kaynağıdır.

5. Kahvaltıda latteyi es geçin

Sütlü kahve en yaygın kahvaltı içeceklerinden biridir. Ancak sindirim sistemi sağlığınızı korumaya çalışıyorsanız, bu içeceği unutmalı ve yerine daha sağlıklı bir alternatif sipariş etmelisiniz.

Sütün mide asitlerinin üretimini uyardığını unutmayın. Kahve, midede süt benzeri bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ikisinin birlikte yaptığı asit miktarındaki artış, durumu daha da kötü bir hale getirir.

Ne yapmalısınız?

  • Sabahları ufak da olsa bir süt ürünü tüketmek istiyorsanız, süt yerine yoğurt tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, yiyeceklerinizi sindirmek için sağlıklı bakteriler elde edersiniz.

6. Aç karnına alkol tüketmeyin

bir kadeh kırmızı şarap içen kadın

Unutmayın ki, alkollü içecekler aynı zamanda mide asidi üretimini de destekler. Mideniz boş olduğu zaman bu bir problemdir; çünkü alkol, midenin çalışma hızını yavaşlatır ve bu organın duvarlarına zarar verir.

Eğer düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkolün mide ve bağırsaklarda bulunan mikrofloraları öldürdüğünün farkında olmalısınız. Yapılması gereken en iyi şey, ölçülü bir şekilde alkol tüketmek ve bu sırada midenizde daima biraz yiyecek bulundurmaktır.

7. Diyetinizden yağlı gıdaları çıkarın

Yağlı gıdaları düzenli olarak tüketmek her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir alışkanlıktır. Hazır gıda ve şekerli tatlılar gibi yağlı gıdaların sindiriminizi yavaşlattığını unutmamaya çalışın.

Bir gıdanın sindirimi ne kadar güç ise, o kadar fazla gaz üretir. Bu tür yiyeceklerin neden olduğu ağırlığı ve rahatsızlığı önlemek isterseniz, bol miktarda meyve ve sebze içeren daha dengeli bir diyeti takip etmenizi öneririz. Vücudunuz kesinlikle değişikliği fark edecektir.

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz bunu da okuyunuz: Kilo Almaya Neden Olan 5 Sindirim Sistemi Rahatsızlığı

8. Lif içeren gıdalar tüketin

Yüksek lif içeren gıdalar mükemmel birer seçenektir; ancak aşırıya kaçmamak konusunda özen gösterin. Meyve, sebze, kabuksuz meyveler ve baklagiller için önerilen günlük dozu aldığınızdan emin olun; ancak aşırıya kaçmayın.

Çünkü çok fazla lif aslında daha fazla gaz üretimine ve karın şişkinliği yaşamanıza neden olabilir. Hatta bağırsaklarınızın işlevini bile yavaşlatabilir. Buna da dikkat etmeye özen gösterin.

İlginizi çekebilir ...
Aşırı Gaz ve Şişkinliğe Yol Açan 7 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşırı Gaz ve Şişkinliğe Yol Açan 7 Şey

Aşırı gaz, bağırsaklarda yaşayan bakterilerden kaynaklanır. Ancak bağırsak problemleri ve dış etkenlere tepki durumu daha da kötüleştirebilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.