Cilt Kaşıntısı Ne Anlama Gelir?

Neden çok fazla kaşındığımızı düşündünüz mü? Bu bir çok nedenden kaynaklanabilir. Eğer bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. 
Farkında olmadan ellerimiz ve tırnaklarımızla vücudun farklı yerlerini kaşırız. Şimdi bu satırları okurken kaşınmaya başlayabilir ve buna daha fazla dikkat edebilirsiniz. İlla ki kaşınan bir ciltten sıkıntı duymaya gerek yok, ve kaşınma hissi alt etmek için vücudun beyne gönderdiği sinyallerle ürettiği doğal bir reaksiyon.

Cilt neden kaşınır?

Ortalama 2 metrekare deriye sahibiz, bu da onu vücudun en geniş organı yapar. Bu organ çeşitli faktörlerden doğrudan etkilenir. Ama vücudun diğer organları gibi, cilt hastalıklardan ve ona tehdit oluşturan ögelerden korunmak için kendi mekanizmasına sahiptir.

Cilt normal olarak kaşındığında buna pruritus denir ve bu vücudun bize verdiği uyarıdan başka bir şey değildir. 

Cildi ne tehdit eder? Her tür uyarıcı, mesela havadaki toz, saç veya giysinin sürtünmesi, bir böcek, terleme, yapraklar veya çiçeklerden gelen koku ve benzerleri. Cilde dokunan her şey beyindeki reseptörleri uyandırır ve bunlar beyine alarm verir, böylece hepimizin bildiği bu his oluşur: kaşıntı.

parmakta kaşıntı

Kaşıntı onu kaşıdığımız zaman rahatlar, ama bir sorun vardır; parmak ve tırnaklarımızdaki kirler veya uyguladığımız baskı yüzünden durumu arttırabiliriz. Eğer kaşıntı çok fazlaysa ve acıyorsa alerjik reaksiyon sonucu oluşmuş olabilir. Bir diğer sebep ise sinirlilik, anksiyete, stres veya endişedir.

Cilt kaşıntısının ana nedenleri

 • Susuzluk
 • Dermatitis
 • Sedef hastalığı
 • Rosacea
 • Aşırı terleme
 • Hijyen eksikliği
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Alerjik reaksiyon
 • Kuvvetli kimyasal maddelerin kullanımı
 • Böcek sokması
 • Mayt veya diğer mikroorganizmalar
 • Stres
 • Gerginlik
 • Anksiyete
 • İlaçların yan etkileri
 • Düşük hava sıcaklıkları

Çeşitli çalışmalar beyinde özel işlevi olan nöronların olduğunu ortaya koydu: bunlar cilde bir şey değdiğinde ve problem yaratabileceği zaman beyni uyarır. 2007’de Washington Üniversitesinden (Amerika Birleşik Devletleri) bir bilim ekibi sadece kaşıntı hissini idare etmek için varolan sinir hücrelerini keşfetti. Biyolog, psikiyatrist ve anestolojistler tarafından yapılan araştırma Science dergisinde yayınlandı.

Kaşıntı ile oluşan uyarı sinir liflerince toplanır ve bunlar cildin altında tüm vücudumuzda bulunur. Bunlar beyne omurga aracılığıyla sinyaller gönderir. Burada nöronlar bizi kaşındıran bir şey olduğunu fark ederler. Bu sinir uçları ayrıca bizlere acı duyduğumuzda da haber verirler.

Kaşımak mı kaşımamak mı, bütün mesele bu

Kaşıdığımız zaman aslında bizi rahatsız eden bir şeye verilen uyarıya cevap veririz. Bu bilinçsiz sinyal bizi cildi kaşındıran bir şey olduğuna dair bilgilendirir. Böylece, kaşıdığımız zaman rahatsız eden faktörü ortadan kaldırmak için bu bölgeye rahatlama hissi veririz. Ama vücut uyarı halinden çıktığı zaman, daha fazla kaşıntı sinyali göndermez.

Kaşımanın bir diğer sonucu ise kaşıntı hissine karşı dikkatimizi dağıtmak. Ancak, kaşınandan daha geniş bir bölgeyi uyarmış oluruz ve böylece tehdidi yayıp kaşıntıyı arttırabiliriz.

boyunda kaşıntı

Kaşınmak öksürmek veya hapşırmak gibi kontrol edemediğimiz uyarılara verdiğimiz bir tepkidir. Ancak akılda tutmakta fayda var, en iyisi bize kaşıntı veren şeylerden kurtulmaya ve onları ortadan kaldırmaya çalışmak.

Wake Forest in Winston / Salem, Oregon (Amerika Birleşik Devletleri) Wake Forest Üniversitesinde yapılan bir araştırmada dermatologlar MRI kullanarak kaşındığımız zaman beyne neler olduğunu analiz ettiler. Katılımcılar cildi 30 saniye boyunca bir fırça ile kaşıdılar ve 30 saniye durdular.

Ekibi şaşırtacak bir sonuç elde edildi. Beyinde rahatsız edici anılar ve duyguların yer aldığı bölgeler kaşınma sırasında deaktive oluyordu. Belki de bunun sebebi kaşıdığımız zaman duyduğumuz rahatlama ve sakinlik hissidir.

Cilt kışın neden daha fazla kaşınır?

Bir çok insan yılın en soğuk aylarında kaşıntılarında artış görür. Bunun sebebi düşük hava sıcaklıkları, rüzgar veya kar yüzünden cildin kurumasıdır. Kaşıntı genelde özellikle ellerde ve yüzde veya soğuk hava ile en çok temas eden bölgelerde olur. Ayrıca yaza nazaran kışın daha çok sıcak su kullanıyor olmamız cildi kurutur ve sabun veya deterjan kullanma durumunda dermatitise sebep olabilir. Diğer bir olasılık ise kat kat giyinmektir. Giysiler cildin nefes almasını önler veya yünlü giyeceklerle kalın ipli giyecekler yüzünden kaşınırız.

Kaşınmaktan ve cildi zedelemekten kaçınmanın bir yolu da kaşınan bölgeye biraz buzla soğuk kompres yapmaktır. Ayrıca papatya çayına bandırılmış temiz bir kumaş parçası da kullanabilirsiniz. Son olarak aloe veranın cilt üzerindeki olağanüstü etkilerini unutmayın!