Kuru Cilt Tek Bir Seferde Nasıl Tedavi Edilir?

Kuru Cilt Tek Bir Seferde Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Vücudumuzdaki diğer organlarda olduğu gibi, cildimize de dikkat etmeliyiz. Bu sayede, günlük nemlendirici rutini kuruluk oluşmasını önler. İşte cilt kuruluğundan kurtulmamıza yardımcı olacak bazı fikirler.

Cilt insan vücudundaki en büyük organdır ve bizi her türlü dış etkenlerden korur.

Diğer organlarda olduğu gibi, düzgün çalışabilmesi için kuru cildi tedavi etmemiz gerekir. Güneşe maruz kalma, kimyasal ürünler ve sıcaklık değişimleri nedeniyle, cildimiz doku ve kompozisyon değişikliklerine maruz kalmaktadır.

Cilt kuruluğu da vücudumuzun susuz olduğunu gösteren bir uyarı işareti olabilir.

Her durumda, kuru, yeterli özen gösterilmemiş ve donuk bir cilt, rahatsız edici olup, estetik bir perspektiften uzaktır.

Hepimiz nemlendirilmiş cilt ve sağlıklı bir yüz isteriz. Bununla birlikte, cildinizin tamamen kuru olduğunu fark ederseniz, Adım Adım Sağlık sitesinde, kuru cildinizi tedavi etmek için uygulamanız gereken bazı harika fikirler sunmak için buradayız.

Kuru ciltler bazen genetik ve kalıtsal bir durum olsa da, bu durum, iklim, güneşe maruz kalma, nasıl bakım yaptığınız veya cilt rahatsızlıkları gibi faktörlerden de kaynaklanabilir. Pek çok durumda, zayıf beslenmeye bağlı vitaminler, A ve E vitamin eksikliği ya da vitamin açısından değil, yağ açısından zengin olması nedeniyle cilt kurur.

Ciddi kuru cilt vakası yaşanan durumlarda, insanlar kaşıntı ya da pul dökmesi yaşayabilir. Bunlar ağrıya neden olabilir ve bazı durumlarda ülserlere bile sebebiyet verebilir.

Çoğu kuru cilt vakası, düzgün bakımın olmamasından kaynaklanır. Yanlış sabunların kullanılması, nemlendiricilerin ya da güneşten korunmanın eksik olması ve benzeri durumlar, uygun olmayan cilt bakımı örnekleridir.

Cildinizin sağlığını yeniden canlandırmaya yardımcı olacak bazı adımları ve ipuçlarını takip ederek, yukarıda bahsedilen tüm sorunları çözebilirsiniz.

Kuru cilt tedavisi

cildi kurumuş kadın

Genel olarak konuşursak, cildimizi temel bir düzeyde ele almak için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Sıcak suyu fazla kullanmamak, nötr pH sabunlarını seçmek, duş aldıktan sonra cildinizi nemlendirmek ve güneş koruması kullanmak cildin sağlıklı kalması için günlük rutinler açısından önemlidir.

Ciddi kuru cilt sorunu yaşayan insanlar için, cilt dokusunu geliştirmek için günlük bir rutinin parçası olabilecek bazı hileler vardır:

Sağlıklı diyet

Daha önce de belirttiğimiz gibi, genel sağlık için dengeli bir diyet önemlidir ve cildimiz de bir istisna değildir. Meyve ve vitaminler açısından zengin olan sebzeler, cildinizi içten dışa doğru nemlendirerek cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

Bir günde ne kadar su içtiğiniz de önemli bir konudur.

Unutmayın ki, günde 2 litre su kuralını sıkı sıkıya takip etmenize gerek yokken, vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını içmeniz gerekir. Su, vücudu nemlendirmek için çok önemlidir, bu nedenle diyetinize dahil ettiğinizden emin olun.

Pul pul dökülme

kadının yüzünde maske var

Her ne kadar birçok insan peeling uygulamasının cildin daha fazla dökülmesine yol açacağına inanıyor olsa da, cildin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur, böylece ölü cilt hücreleri ortadan kalktığı için nemlenir.

Tuz, şeker veya kahve çekirdeği, en sevdiğiniz peeling uygulamasını kullanın. Cildiniz için çok aşındırıcı olmayan birini seçin ve tüm ölü cilt hücrelerini çıkarmak için dairesel hareketleri kullanarak cildinizi ovun.

Süt

İçilmesinin de ötesinde, sütün içerdiği özellikler, onu cilt için inanılmaz bir nemlendirici yapar.

Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da yaptığı gibi, süt banyosu kuru ciltli insanlar için harika bir seçenek. Sütün yüksek protein içeriği cildi yumuşatır ve nemlendirir, güzel ve sağlam bir görünüm kazanmasını sağlar.

  • Küvetinizi sütle doldurun ve 20 dakika boyunca bedeninizi (veya sadece kuru alanı) süt ile nemlendirin.
  • Sonra, vücudunuzdaki tüm sütü sabun yerine ılık su kullanarak durulayın.

Proteinler cildinize nüfuz ederek size sağlıklı bir parlaklık ve nem kazandırır.

Yağlar

yağ içeren camlar

Yağların, kuru ciltle savaşmak için harika vitaminler ve besin maddeleri içerdiği bilinir.

Günlük nemlendiricinize birkaç yemek kaşığı ekleyin. Bunu yapmak, cildiniz için harika bir işlev görecek ekstra nemlendirici etkiler sağlayacaktır. Cildinizin en kuru olduğu bölgeler için bu karşımı günde bir veya iki kez kullanın.

Tonikler

En sık kuruyan alanlardan biri olan yüzünüz için tonikler kullanabilirsiniz. Tonikler, cildinizi daha da nemlendirmeye ek olarak, temizleme ve makyajın çıkarılması hususlarında yardım sağlar.

Yağa dört yemek kaşığı süt ekleyip, iyice karıştırarak bir zeytinyağı ve süt toniği yapabilirsiniz. Bir kulak çöpü kullanarak, tonik içine daldırın ve yüzünüze sürün.

Sonuçları birkaç gün içinde göreceksiniz ve yüzünüz çok daha fazla nemlenecektir.

İlginizi çekebilir ...
Kuru ve Çatlak Ciltle Savaşmak İçin Meyveler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru ve Çatlak Ciltle Savaşmak İçin Meyveler

Meyve ve sebzeler sebzeler, besinlerin en büyük kısmını sağlayan gıdalardır. Meyveler kuru ve çatlak cilt ile savaşmanıza yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.