Soğuk Yerine Ilık Su İçmek İçin 4 Neden

Soğuk su, migren ataklarına sebep olurken ılık su sindiriminizi kolaylaştırıp toksinlerin atılmasını teşvik eder. Bunu deneyin!
Soğuk Yerine Ilık Su İçmek İçin 4 Neden
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İnsanlar özellikle sıcak aylarda genellikle soğuk su içerler. Bununla birlikte, su tüketme şeklinizi aşağıda sayacağımız güçlü nedenlerden ötürü değiştirmeye başlayabilirsiniz. Soğuk su yerine ılık su içmek çok büyük avantajlara sahiptir. Bu makalede onlara bir göz atacağız.

1. Sindirim sisteminiz için çok faydalıdır

sindirim sistemi şeması

Ilık su sindirim sisteminizin işleyişine yardımcı olur. Soğuk su yiyeceklerdeki yağın katılaşmasına neden olur. Ayrıca sindirimi yavaşlatır. Ancak, ılık su bu sorunları yaşatmaz.

Ilık su içmeyi seçerseniz, yiyeceklerinizi hızlı bir şekilde sindirmeniz çok daha kolay olacaktır. Böylece sindirim kolaylaşır ve kabızlık gibi başka problemlerden de kaçınmış olursunuz.

2. Solunum sisteminiz için idealdir

Ilık su içmek, solunum sisteminiz için soğuk sudan daha sağlıklı olabilir. Soğuk su mukozaya saldırabilir. Aynı zamanda, hem boğaz sorunları hem solunum sistemi enfeksiyonları yaşama riskinizi de arttırır.

Öte yandan ılık su, boğazınızı yatıştırır ve tahrişleri azaltır. Bu, solunum hastalıklarınız varsa yararlıdır. Genelde sadece sabahları meydana gelen ağız kuruluğundan kurtulmaya da yarar.

3. Bağışıklık sisteminizi düzgün çalışması için uyarır

damarda kırmızı kan hücreleri

Soğuk su içmek damarlarınızın daralmasına neden olur. Öte yandan, ılık veya sıcak su içmek kan damarlarınızın genişlemesini sağlar. Sonuç olarak, organlarınızda ve dokularda kan dolaşımını artırır. Sadece ılık su tüketmekle toksinlerden daha çabuk kurtulabilir ve vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

4. Ilık su ve sinir sisteminiz

Baş ağrıları bazen düşük sıcaklıklardan kaynaklanır ve soğuk su içmenin de benzer bir etkiye sahip olabileceği görülmüştür. Eğer migren hastalığından muzdaripseniz, soğuk su içerek vücudunuzda bir kriz yaratabilirsiniz. Öte yandan, sıcak veya ılık su ağrılarınızı hafifletmenize ve krampları azaltmanıza yardımcı olur.

Su hakkında bilmeniz gerekenler

magnezyum ve su

Günlük olarak 6 ila 8 bardak kadar su içmeniz gerektiğini unutmayın. Önerilen miktarı içmiyorsanız, farklı organların çalışmasını zorlaştırırsınız. Susuzluktan en fazla etkilenen noktalar; karaciğer, böbrekler, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemidir.

Su sayesinde eklemlerinizi yağlarsınız. Ayrıca bağlarınızın direncini arttırırsınız. Her gün önerilen miktarda su içtiğinizden emin olursanız böbrek taşlarından muzdarip olma olasılığını azaltırsınız. Aynı zamanda, idrar yolu enfeksiyonlarının riskini de azaltırsınız.

Su rejim yapan insanlar için büyük bir müttefiktir. Bunun nedeni suyun iştah azaltıcı özelliği olmasıdır. Aynı zamanda, vücudun yağları verimli bir şekilde yakmasına yardımcı olur. Yemekten 10 dakika önce bir bardak su içmek daha az iştahla yemek yemenizi sağlar. Ayrıca, sıvı tutmaya karşı en iyi müttefiktir.

Aynı zamanda, içme suyu birden fazla sorunu önlemenize yardımcı olabilir. Vücudunuzda yeterince su yoksa toksik ve kanserojen maddelerde artış yaşanır. Ancak uygun miktarda su içerseniz, bu maddeler idrarınız yoluyla dışarı atılır.

İçtiğiniz su miktarına dikkat etmek vücudunuzu korumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki asitleri uygun seviyede tutmaya yardım ederek vücudunuzdaki yaşlanma süreçlerini yavaşlatır.

Sağlık uzmanları günde 6 ila 8 bardak su içmeyi öneriyorlar. Vücudunuzu düzgün bir şekilde çalıştırmanın en iyi yolu budur. Tabii ılık su içerseniz çok daha iyi olur!

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Iglesias Rosado C., Villarino Marín A. L., Martínez J. A., Cabrerizo L., Gargallo M., Lorenzo H. et al . Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2011  Feb [citado  2018  Nov  06] ;  26( 1 ): 27-36. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112011000100003&lng=es.
  • Mattsson, P. (2001). Headache Caused by Drinking Cold Water is Common and Related to Active Migraine. Cephalalgia21(3), 230–235. https://doi.org/10.1046/j.1468-2982.2001.00211.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.