Boğaz Ağrısı: Yemeniz Gereken 10 Gıda

Havuç; A, C ve K vitaminleri ile potasyum ve lif yönünden zengindir. Pişirilmiş şekilde yendiğinde boğaz ağrısına iyi gelir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Boğaz Ağrısı: Yemeniz Gereken 10 Gıda

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2018

Boğaz ağrısı; soğuk algınlığı, grip, streptokok boğaz ağrısı ve mononükleoza sebep olan bakteri veya virüs enfeksiyonlarının bir semptomu olarak her zaman karşınıza çıkabilir. Ayrıca sigara içmekten, uyurken çok fazla ağızdan nefes almaktan, kirli havayı solumaktan ve hatta çeşitli alerji tiplerinden de kaynaklanabilir.

Boğaz ağrısının sebebi ne olursa olsun, altında yatan enfeksiyonla mücadele etmeniz ve daha ciddi bir soruna dönüşmesini önlemeniz için doğru adımları atmanız son derece önemlidir.

Boğazınız ağrırken yemek yemek aklınıza gelen en son şey olsa da, gerçek şu ki; bazı gıdalar aslında iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Bugünkü yazımızda, vücudunuza boğaz ağrısını geçirmek için gereken besin maddelerini sağlarken, hissettiğiniz rahatsızlığı da hafifletmeye yarayan en iyi 10 gıdayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Tavsiyeler

Boğaz Ağrısı için Muz

dilimlenmiş muz ve kabuğu
Muzun içinde B6 vitamini, potasyum ve tabii ki C vitamini gibi besin maddeleri bulunur.

Bal ve limon

Bu ikili boğaz ağrılarını geçirmesi ve enfeksiyonlarla savaşmasıyla bilenen en eski tedavilerden biridir; öksürük ve tıkanıklık gibi diğer semptomlara dahi yardımcı olur. Hazırlarken, 2 yeme kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı balı karıştırmanız yeterlidir. Kendi başına tüketebilir veya bir bardak ılık suyun içinde de seyreltip içebilirsiniz.

Zencefil veya ballı çay

zencefilli çay
enfeksiyonla da savaşan doğal bir antibiyotiktir. 

Yulaf ezmesi

Bu yumuşak gıdanın faydalarından daha çok yararlanmak için bal veya muz ile birlikte tüketebilirsiniz. Yulafın içinde kolesterolün düşmesine yardımcı olan çözülebilir lif ile beraber fiziksel performansınızı artıracak ve bir sonraki öğüne kadar sizi tok tutacak kayda değer miktarda protein bulunur.

Tam buğdaylı makarna

Tam buğdaylı makarna lif, demir, çinko ve B1, B2, B3 ve E vitamini gibi besin maddeleri içerir. Yemesi kolay olduğundan boğaz ağrısına da iyi gelir. Ayrıca az yağlı krema sosuyla beraber ısıtarak da yiyebilirsiniz.

Pişmiş havuç

pişmiş havuç
Bu sebzenin içinde A, C ve K vitaminleri ile lif ve potasyum gibi besin maddeleri bulunur.

Tavuk çorbası

Bu klasik tarif vücudunuzun viral enfeksiyonlara karşı savunmasını güçlendirir ve boğaz ağrısı ve tıkanıklık gibi belirtilere karşı iyi gelir. İltihap sökücü özellikleri ise virüslerin mukoza zarınızla temas etmesini önler. İyi bir tavuk çorbası tarifinin içinde havuç, soğan, kereviz, patates, sarımsak ve turp bulunur.

Çırpılmış yumurta akı

Yumurta, sindirimi kolay bir gıda olup protein ve birçok önemli besin maddesi içerir. Baharat eklemediğiniz sürece; çırpılmış yumurta akları, iltihapla ve boğaz ağrısıyla savaşır.

Ada çayı

ada çayı

Soğan ve sarımsak

Hem soğan, hem sarımsağın içinde mukozayla savaşan ve mukozanın hava yollarından çıkmasına yardımcı olan sülfür bileşikleri bulunur. Soğan ve sarımsak en güçlü doğal antibiyotiklerden ikisi olarak kabul edilmekte ve hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlarla savaşıp boğaz ağrısı gibi belirtileri hafifletebilmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Boğaz Ağrısı İçin Bu 7 Çareyi Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Boğaz Ağrısı İçin Bu 7 Çareyi Deneyin

Boğaz ağrısı için doğal çareleri deneyebilirsiniz. Sonuçların etkili olduğunu göreceksiniz.Bu önerilerimizi not alıp dilediğinizde kullanabilirsini...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.