Limonun Faydaları: Sağlığımıza Az Bilinen 8 Yararı

Limonun Faydaları: Sağlığımıza Az Bilinen 8 Yararı

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Limon; dünya üzerindeki çoğu evde bulunan asidik bir meyvedir. Bu turunçgil hem yemek ve içkilerle iyi giden kendine has aromasıyla damağınıza, hem de barındırdığı besin değeriyle sağlığınıza iyi gelir. Limonun faydaları hakkında bilgi verdiğimiz bu makaleyi okumaya devam edin.

Limon çoğunlukla barındırdığı yüksek orandaki C ve B vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lifle bilinir. Antik çağlardan beri tıptaki kullanımıyla bilinen limon, günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla da faydalı olduğunu ispatlamıştır.

Limonun faydaları arasında en önemlilerinden biri vücudu alkali hale getirmesi ve pH seviyesini düzenlemesidir. Günümüzde birçok insan asidik diyetler yapıyor ve limon bu noktada asiditiye (ekşilik) karşı vücudun savaşması için tavsiye ediliyor. Bu sarı turunçgilin faydalarını biliyor musunuz?

Limonun Faydaları: İdrar Söktürür

yeşil limon dilimleri

Limon, yüksek oranda antioksidan, vitamin ve mineral içerdiği için vücuttaki zehirli maddenin atımında idrar söktürücü özellik gösterir. Bu sayede vücudunuzu arındırarak, birçok hastalığı da önlersiniz.

Limonun Faydaları: Kanı temizler

Limondaki antioksidanlar kanın ve atardamarın temizlenmesine yardım eder. Bu sayede vücut kandaki atık maddeleri filtrelemiş olur. Ayrıca kalp, damar ve dolaşıma bağlı diğer hastalıkları engeller, kolera ve sıtma gibi hastalıkların riskini de azaltır.

Ateş Düşürücü

Soğuk algınlığına bağlı ateşin kontrol altına alınabilmesi için sıcak suya sıkılmış limon harika bir çözümdür. Bu ev yapımı karışım, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir ve terlemeye neden olduğu için de ateşi düşürür.

Yüksek Tansiyonla Savaşır

tansiyon ölçme aleti

Yüksek tansiyondan muzdarip kişiler için sıklıkla alınan su ve limon karışımı bu sorunun çözümünde gözle görünür bir ilerleme sağlar. İçerdiği potasyum sayesinde ödem atımına yardımcı olurken, tansiyonu da düşürür.

Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Limon, birçok farklı enfeksiyon türüyle savaşmasıyla antibiyotik ve virüs önleyici maddeler içermesiyle bilinir. Limonun boğaz enfeksiyonlarında sağladığı birden çok tedavi yöntemi vardır.

İlk yöntem olarak sıcak suyla hazırlayacağınız limon suyundan yapılmış bir çayı önerebiliriz. İkinci yöntem ise limon suyuyla yapacağınız gargaradır. Bu tarifler gün içinde birden çok defa tekrarlanarak enfeksiyona karşı etkili bir mücadele için kullanılabilir.

Solunum Problemleri

Yüksek oranda içerdiği C vitamini, antibiyotik ve virüs önleyici maddeler sayesinde, solunum yollarıyla ilgili hastalıklarda limon en yakın dostunuzdur. Solunum yollarını temizlemeye yardım ederek, astım bronşit ve diğer solunum yolları hastalıklarına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Antioksidan Bakımından Zengindir

limon çayı

Yüksek miktarda içerdiği C vitamin ve önemli orandaki antioksidan seviyesi sayesinde serbest radikallerle savaşır; hatta kanser gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardım eder. Aynı zamanda erken yaşlanmayı önleyici özellikler de barındırır.

Mide Problemleri

Limon, vücudun pH seviyesini düzenler ve bu sayede buna bağlı gelişen çeşitli mide hastalıklarını da önlemeye yardım etmiş olur. Bu hastalıklara örnek olarak aşağıdakileri verebiliriz:

  • Yemek sonrası şişkinlik
  • Kabızlık
  • Sindirim güçlüğü (hazımsızlık)
  • Parazitler
  • Mide bulantısı
  • Asitlik, mide ekşimesi

Kilo Vermeye Yardımcıdır

kilo vermek

Kilo vermek için sağlıklı alışkanlıklar edinenlerin diyetinde limon mutlaka yer almalıdır. Bu meyve vücuttaki yağın ve toksinlerin atılmasına yardım eder ve doygunluk hissine neden olur. Aç karnına sıcak su ve limon içmenizi tavsiye ederiz.

Diş Sağlığı

Limon suyu belirli bölgeye doğrudan uygulandığında diş ağrısını azaltır. Aynı zamanda diş eti kanamasını ve ağız kokusunu önleyerek, dişlerin beyazlamasına da yardımcı olur.

Cilt Sağlığı

Günlük limon tüketimi sağlıklı, genç ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bunların yanı sıra, limon suyu ciltte bölgesel enfeksiyon tedavilerinde, sivilce, aşırı yağlanma, yara ve yaşlılık lekelerinde de uygulanır. Güneş ışığının yan etkileri olacağı için bu yöntemin gece uygulanması tavsiye edilir.

Parlak Saçlar

parlak saçlar

Limon saç ve saç derisi için oldukça önemlidir. Saç derisini arındırarak kepeği önler. Doğal arındırıcı madde olması nedeniyle saç dokusunu onarır ve saçın parlak kalmasını sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.