Limonun Az Bilinen 12 Faydası

27 Mart, 2016

Limon; dünya üzerindeki çoğu evde bulunan asidik bir meyvedir. Bu turunçgil hem yemek ve içkilerle iyi giden kendine has aromasıyla damağınıza, hem de barındırdığı besin değeriyle sağlığınıza iyi gelir.

Limon çoğunlukla barındırdığı yüksek orandaki C, B kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lifle bilinir. Antik çağlardan beri tıptaki kullanımıyla bilinen limon, günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla da faydalı olduğunu ispatlamıştır. Aşağıda şu ana kadar limonun bilmiyor olabileceğiniz 12 faydasından bahsedeceğiz.

Limonun en temel özelliklerinden biri vücudu alkali hale getirmesi ve pH seviyesini düzenlemesidir. Günümüzde birçok insan asidik diyetler yapıyor ve limonlar bu noktada asiditiye (ekşilik) karşı vücudun savaşması için tavsiye ediliyor. Bu sarı turunçgilin faydalarının farkında mısınız?

İdrar söktürmek için

yesil limon

Yüksek oranda antioksidan, vitamin ve mineral içerdiğinden limon vücuttaki zehirli maddenin atımı için idrar söktürücü özellik gösterir. Bu sayede vücudunuzu arındırarak, birçok hastalığı da önlersiniz.

Kanın arınması için

Limondaki antioksidanlar kanın ve atardamarın temizlenmesine yardım eder. Bu sayede vücut kandaki atık maddeleri filtrelemiş olur. Ayrıca kalp damar ve dolaşıma bağlı diğer hastalıkları engeller, kolera ve sıtma gibi hastalıklarının riskini de azaltır.

Ateş düşürücü

Soğuk algınlığına bağlı ateşin kontrol altına alınabilmesi için sıcak suya sıkılmış limon harika bir çözümdür. Bu ev yapımı karışım, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir ve terlemeye neden olduğundan ateşi de düşürür.

Yüksek tansiyonla savaşta

kan basinci

Yüksek tansiyondan muzdarip kişiler için sıklıkla alınan su ve limon karışımı bu sorunun çözümünde gözle görünür bir ilerleme sağlar. İçerdiği potasyum sayesinde ödem atımına yardımcı olurken, tansiyonu da düşürür.

Boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder

Limon, birçok farklı enfeksiyon türüyle savaşta yardımıyla bilinen içerdiği antibiyotik ve virüs önleyici maddelerle bilinir. Limonun boğaz enfeksiyonlarında sağladığı birden çok, farklı tedavi yöntemi vardır. İlk yöntem olarak sıcak suyla hazırlayacağınız limon suyundan yapılmış bir çayı önerebiliriz. İkinci yöntem ise limon suyuyla yapacağınız gargara. Bu tarifler gün içinde birden çok defa tekrarlanarak enfeksiyonla etkili bir savaş için kullanılabilir.

Solunum problemleri

Yüksek oranda içerdiği C vitamini, antibiyotik ve virüs önleyici maddeler sayesinde, solunum yollarıyla ilgili hastalıklarda limon en yakın dostunuzdur. Solunum yollarını temizlemeye yardım ederek, astım bronşit ve diğer solunum yolları hastalıklarına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Antioksidan bakımından zengin oluşu

limon cayi

Yüksek miktarda içerdiği C vitamin ve önemli orandaki antioksidan seviyesiyle serbest radikallerle savaşır, hatta kanser gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardım eder. Aynı zamanda erken yaşlanmayı önleyici özellikler de barındırır.

Mide problemleri

Limon vücudun pH seviyesini düzenler ve bu sayede buna bağlı gelişen çeşitli mide hastalıklarını da önlemeye yardım etmiş olur. Mesela:

  • Yemek sonrası şişkinlik
  • Kabızlık
  • Sindirim güçlüğü (hazımsızlık)
  • Parazitler
  • Mide bulantısı
  • Asitlik, mide ekşimesi

Kilo vermek için

tarti

Kilo vermek için sağlıklı alışkanlıklar edinenlerin diyetinde limon mutlaka yer almalı. Bu meyve vücuttaki yağın ve toksinlerin atılmasına yardım eder ve doygunluk hissine neden olur. Boş mideyle sıcak su ve limon içmenizi tavsiye ederiz.

Diş sağlığı

Limon suyu belirli bölgeye doğrudan uygulandığında diş ağrısını azaltır. Aynı zamanda diş eti kanamasını ve ağız kokusunu önleyerek, dişlerin beyazlamasına da yardımcı olur.

Sağlıklı bir cilt için

Günlük limon tüketimi sağlıklı, genç ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Limon suyu bunların yanında ciltte bölgesel enfeksiyon tedavilerinde, sivilce, aşırı yağlanma, yara ve yaşlılık lekelerinde de uygulanır. Güneş ışığının yan etkileri olacağından bu yöntemin gece uygulanması tavsiye edilir.

Parlak saçlar

saç

Limon saç ve saç derisi için oldukça önemlidir. Limon saç derisini arındırarak kepeği önler. Doğal arındırıcı madde olmasıyla saç dokusunu onarır ve saçın parlak kalmasını sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir