Daha Sağlıklı ve Parlak Saçlar için İpuçları

· 2 Şubat, 2016
Eğer kıvırcık saçlıysanız, avokado ve sinir otu nemlendirme, onarma ve parlaklığını korumada en iyi arkadaşlarınız olacak. Unutmayın: saç kurutma makinesi kullanıp da saçınıza zarar vermeyin.

Saç, fiziksel görünüşümüz için çok önemlidir ve vazgeçilmez bir parçamızdır. Kurutmak, düzleştirmek, az nemlendirmek, güneşe maruz bırakmak ve sık sık rengini değiştirmek, saçınızın parlaklığını kaybetmesine, kırılmasına, yıpranmasına ve kuru, kırılgan ve güçsüz görünmesine neden olur. Ama hemen endişelenmeyin, doğal tedavi yöntemleriyle bu hasarlı görüntüyü azaltmak mümkün, ayrıca doğal tedaviler hem ucuz hem de harika sonuçlar almanızı sağlayacak kadar güçlü. Peki daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

Avokado Maskesi

Bu maske, kırılmış ve yüksek sıcaklıktan kaynaklanan elektriklenmiş saçlarla başı dertte olanlar için idealdir.

Özellikleri

Avokado maskesi, avokadonun içindeki vitaminler saçın yenilenmesine, derinlemesine nemlenmesine ve eski parlaklığına dönmesine yardımcı olduğundan çok etkili bir doğal yöntemdir.

Malzemeler

 • 1 avokado
 • 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı
 • 1 olgun sinir otu

Nasıl Kullanırız?

Bu saç maskesini hazırlamak için, avokadonun içini, olgun sinir otunu ve buğday tohumu yağını bir arada kullanmalısınız. Bütün bunları homojen bir kıvam alıncaya kadar blenderden geçirin, ıslak saça uygulayın ve 1 saat bekletin. Mükemmel sonuçları almak için haftada 2 kez tekrar edin.

Elma Sirkesi ile Saç Yıkama Suyu

elma sirkesi

Elma sirkesi saçın parlaklığını geri kazandırır ve saçın pH seviyesini dengeleyerek kepeği önler.

Özellikleri

Elma şekerinin fermantasyonu saç derisindeki kurumuş derileri yenileme özelliğine sahip olan vitaminleri içerir.

Malzemeler

 • Elma sirkesi
 • Su

Nasıl Kullanırız?

Bu doğal yıkama suyunu yapmak için, biraz elma sirkesini suda çözerek karıştırın daha sonra bir sprey şişesine koyun. Bu karışımı saçınıza püskürtün ve 30 dakika bekletin. İstediğiniz sonuçları alıncaya kadar her gün uygulamanız öneriliyor.

Badem Yağı

saç için yağ

Badem yağının saç için güçlendirici etkisi vardır ayrıca saçı kökten uca kadar nemlendirerek dökülmesini de önlediği bilinmektedir.

Özellikleri

Badem yağının içeriğindeki maddeler su dengesini sağlamakta harika bir görev görürler.

Malzemeler

Nasıl Kullanırız?

Bu doğal tedavinin hem hazırlanması hem de uygulaması kolaydır, tek yapmanız gereken şey badem yağını ve balı karıştırmaktır. Bütün saç derisine uygulayarak kökten uca kadar yayılmasını sağlayın, ardından 1 saat boyunca bekletin. Saçınızın hasar seviyesine göre ihtiyacınız oldukça bu tedaviyi tekrarlayın.

Mayonez Tedavisi

mayonez

Mayonez saçı yeniden canlandırmaya, saçın parlaklığını geri kazanmasına ve doğal görünümüne kavuşmasına yardımcı olur.

Özellikleri

Mayonezin içindeki doğal yağlar saçın nemlenmesini sağlar ve ipeksi görünüm sağlar.

Malzemeler

 • Mayonez
 • Ilık su

Nasıl Kullanırız?

Bu doğal yöntemi uygulamak için mayonezi ıslak saça sürmeli ve 45 dakika boyunca bekletmelisiniz. Daha sonra temizlemek için ılık suyla durulamalısınız. Son olarak normalde nasıl yıkıyorsanız saçınızı o şekilde şampuanlamalısınız. En iyi sonucu görmek için bu tedavinin haftada 1 kez uygulanması öneriliyor.

Aloe Vera ve Bira Maskesi

aloe vera

Bu maske kuru, zarar görmüş veya parlaklığını yitirmiş saçlar, kırık uçlar ve yağlı saç derisi için idealdir.

Özellikleri

Aloe veranın bir çok faydalı özelliği vardır, içindeki doğal maddeler saçtaki keratinin doğal yoldan geri gelmesine yardımcı olur. Eğer saçınızı boyattıysanız, rengini açtırdıysanız veya diğer kimyasal maddeleri uyguladıysanız keratin saçınızdan muhtemelen kaybolmuştur.

Malzemeler

 • ½ bardak bira
 • 2 yaprak aloe vera
 • Zeytinyağı

Nasıl Kullanırız?

Bu saç maskesini hazırlamak için, aloe vera yapraklarındaki jeli güzelce çıkarın, bir blenderde bira ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile homojen bir kıvama gelecek kadar karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve 5 dakika boyunca masaj yapın, ardından 30 dakika saçınızda bekletin. Bu doğal tedavi, en iyi sonuçları görebilmeniz için haftada maksimum 2 kez yapılmalıdır.

Saçınızın Sağlıklı Olmasını Sağlamak

 • Saçınızı her gün yıkamaktan kaçının, fakat saçınızı yıkamak için çok fazla gün geçmesini de beklemeyin. İlk durum saçınızı kurutur, ikinci durum ise aşırı derecede yağlanmasına sebep olur.
 • Saçı çok sıcak suyla yıkamaktan kaçının, bu kuru saçın en büyük nedenlerinden birisidir.
 • Ekstra nemlendirme ve su dengesini sağlamak için şampuanınıza veya saç kreminize bir miktar bal ekleyin.
 • Islak saçta maşa, düzleştirici gibi sıcak aletleri kullanmayın.
 • Kırık uçlara ve yıpranmaya neden olmak istemiyorsanız, saçınızdaki düğümleri düzenli olarak çözün.
 • Her 6 ayda bir saçlarınızın uçlarını aldırın.
 • Saçınız ıslakken saçınızı fırçalamayın.
 • Dengeli ve düzenli bir beslenme şekline sahip olun.