Badem Yağının Bilinmeyen Kullanımları

Badem yağının saçınızı parlatmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, kafatası sağlığına da iyi gelen badem yağı kepekleri yok eder.
Badem Yağının Bilinmeyen Kullanımları

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Badem yağı badem ağacının meyvesinden elde edilir. Soğuk sıkım yapıldığında bu meyveden badem yağı adı verilen sıvı elde edilir. Bu sıvı bize hem sağlık hem de güzelliğe ilişkin sayısız fayda sağlar. Badem yağının kullanım alanlarını öğrenmek için aşağıdaki yazıya siz de bir göz atın ve bir an önce kendinize bir badem yağı edinin.

Badem yağı mono doymamış yağlar, oleik asit ve linoleik asitten (omega 3 ve 6 gibi) meydana gelmektedir. Çok hafif sarı veya altın rengi görünümüyle neredeyse transparandır ve güçlü bir kokusu yoktur; tam tersine oldukça tatlıdır.

Masaj yağı olarak kullanılabilir ya da doğrudan cilde uygulanır, ancak bazı insanlar kabızlık sorunlarına yardım etmesi için badem yağını kullanıyor olsalar da biz içilmesini önermiyoruz.

Badem yağı nelere iyi gelir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, badem yağı aksi belirtilmedikçe içeriden değil dışarıdan kullanıma uygun  bir yağdır (yenilebilir bir yağ değildir). Bu sebeple satın aldığınız badem yağının çeşidine dikkat etmelisiniz.

Badem yağı çoğunlukla kozmetik, güzellik ve diğer estetik sebeplerle kullanılır, ayrıca egzema veya akne gibi belli cilt problemlerine karşı bir çözüm olarak da kullanılabilir. Başta losyon ve saç bakım ürünleri olmak üzere güzellik ürünlerinin büyük kısmı badem yağını malzemeler listesine dahil ederler.

saç için yağ

Siz de badem yağını masaj yaparken kullanıyorsanız, yağın aynı zamanda anksiyete, gerginlik ve stres gidermede etkili olduğunu farketmişsinizdir.

Nemlendirme özelliği için kullanıyorsanız, kuru cilt ya da uçuk gibi küçük cilt sorunları için de çok faydalı olacağını göreceksiniz.

Badem yağı cildi koruyarak ve yumuşatarak kaşınmayı azaltır. Aynı zamanda sedef hastalığı ve dermatitin tedavisinde de kullanılabilir, deri döküntüsü rahatsızlığında kaşınmayı azaltır, acıyı dindirmeye yardımcı olur, şiş bölgeleri yumuşatır ve tahrişi hafifletir.

Badem yağının diğer faydaları

Saçınıza iyi gelir

Kuru saçtan muzdarip olanlar için badem yağı harika bir çözümdür; çünkü saçı anında parlak ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşturabilir. Ayrıca içinde bulunan yüksek oleik yağ asiti ile kelleşmeyi önler. Bunların dışında, yüksek E vitamini içeriği sayesinde özellikle kepek ya da seboreik dermatit sorunları olmak üzere kafatası sağlığı için de son derece faydalıdır.

Badem yağından faydalanmak için, duştan çıktıktan sonra avcunuzun içine sadece birkaç damla yağ damlatın ve saçınızın uçlarından kafatasına doğru uygulayın. Diğer bir yöntem ise badem yağını saç kremi yerine kullanmaktır; birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla saçınızı yıkamanız yeterli.

Okumanızı öneririz: Doğal Yollarla Kuru Saçlara Elveda

Cildinize iyi gelir

Daha önce de söylediğimiz gibi, badem yağı başta kuru cilt, egzama ve akne olmak üzere farklı cilt problemlerinin tedavisi için mükemmel bir çözümdür. Badem yağı bütün söz ettiğimiz faydaları, içeriğinde bulunan ve cildi nemlendirmede son derecede işe yarayan tonlarca yağ asidi sayesinde sağlar.

Ayrıca deri damarlarına giden kan akışını da (dairesel hareketlerle uygulandığı takdirde) arttırıp cildinizin kusursuz bir forma, yumuşacık, diri ve taze bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ve bütün bunlar yetmezmiş gibi, badem yağı içeriğindeki E vitamini sayesinde cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yarayan büyük bir antioksidan deposudur.

Kusursuz bir cilt koruma maskesi için ihtiyacınız olanlar iki yemek kaşığı badem yağı, iki yemek kaşığı soya yağı, bir yemek kaşığı bira mayası, üç yemek kaşığı yulaf ezmesi ve sıcak sudur. 

Önce ilk üç malzemeyi karıştırdıktan sonra karışım hamur kıvamına gelene kadar biraz yulaf ezmesi ekleyin. Ardından, sıcak su ekleyip yüzünüze maskenizi uygulayın ve 30 dakika boyunca yüzünüzde bırakın. Sonra, ılık suyla maskeyi yıkayın.

kasede badem

Sizi çatlaklardan kurtarır

Kadınların en sık yaşadığı cilt sorunlarından bir tanesi de doğum yaptıktan ya da çok kilo verdikten sonra ortaya çıkan çatlak lekeleridir. Badem yağı cildin yenilenmesine yardımcı olarak, cildin daha yumuşak ve nemli kalmasını sağladığı için çatlak lekelerine karşı ev yapımı harika bir reçetedir.

Bunun sebebi de içeriğindeki yüksek miktar yağ asidi ve E vitaminidir. Ayrıca bu yağ yüzünüzde ve boynunuzdaki kırışıklıkların ve erken uygulanmaya başlandığı zaman da ifade çizgilerinin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı olur.

Bu yağın etkinliğini maksimuma çıkarmak için, bir yemek kaşığı badem yağını (doğal ürün mağazalarında satılan) E vitamini kapsülüyle karıştırabilir ve günde bir defa dairesel hareketlerle kuru, temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Kırışıklıklar için mükemmel başka bir seçenek de  sabah ve gece olmak üzere günde iki defa, bir damla badem yağını göz çevrenize, alnınıza ya da cildinize uygulayıp yavaşça masaj yapmaktır.

Akneleri tedavi eder

Akne, siyah nokta ya da yağlı cilt sorunu yaşayanlar da durumlarına badem yağı ile çare bulabilirler. Bu yağın içeriğinde bol miktarda yağ asidi olmasına karşın, aynı zaman da yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgesi cildine çok iyi gelen başka bileşenler ve besleyici maddeler de mevcuttur. 30 ml badem yağı, bir yumurta ve bir elma ile siz de kendinize bir maske yapabilirsiniz.

Bu maskenin yapımı gerçekten çok kolay: elmayı soyun, çekirdeğini çıkarıp posasını ezin. Yumurta sarısını ve badem yağını ekleyin. Hamur kıvamı elde edene kadar iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze ya da aknelerin bulunduğu bölgeye sürün ve 30 dakika boyunca bekleyin. 30 dakika sonunda soğuk su ile cildi temizleyin ve yağsız bir nemlendirici ile bakım işleminizi bitirin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.