Limon ile Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar

Limon ile Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

İnanılmaz bir iyileştirici gücü ve harika bir tadı olan bu meyvenin sağlığa birçok faydası vardır. Limon, sayısız çeşitteki yiyeceğin tadını tamamlayan ekşi ve ferahlatıcı bir aromaya sahiptir. Bugün sizlere limon ile hazırlanan yapımı ilaçlardan bahsedeceğiz.

Limon, az önce saydığımız sebeplerden dolayı çok eski zamanlardan beri beğenilerek kullanılmaktadır. 17. yüzyıla kadar İngiliz denizciler, şiddetli C vitamini eksikliğinin yol açtığı iskorbüt hastalığından kaçınmak için gemilerini limonla doldurmaktaydı.

Limon, vücudumuzu temizlemek için mükemmeldir, toksinleri vücudumuzdan atar, vücudumuzu arındırır ve kesinlikle sağlığımızın en iyi dostlarından biridir. Bahçe ve balkonlarımıza limon ağacı dikmeyi bile düşünebilirsiniz.

Limonun bizlere basit ve ekonomik bir şekilde sağladığı faydalar hakkında sizlere biraz bilgi vermemizi ister misiniz? Limon ile hazırlanan ev yapımı ilaçlara gelin birlikte bir göz bakalım.

Limon Tüketmenin Faydaları

Kardiyovasküler Sistem

  • Damar sertleşmesi ve arteriyel hipertansiyon için limon çok faydalıdır; çünkü yağları vücuttan atmamıza yardımcı olarak dolaşım sisteminin karşılaştığı tüm engelleri kaldırır ve vücudumuzdaki ve kan plazmamızdaki toksinleri yok eder.
  • Her güne en iyi şekilde başlamanın yolu, kahvaltıdan önce bir bardak limon suyu içmektir.

Karaciğer, Bağırsak ve Safra Kesesi

Limon safra salgısını artırır ve yağları daha kolay sindirmemize yardımcı olur. Karaciğerin vücudu toksinlerden arındırma ve koruma görevini desteklediği için, karaciğer ve safra kesesi hastalığından muzdarip olanlar için limon olmazsa olmazdır.

Ateş, Soğuk Algınlığı ve Boğaz Ağrısı

Limon, C vitamini içeriği ve antiseptik özelliği sayesinde ses kısıklığı, bademcik iltihabı ve tüm solunum yolu hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca bir bardak ılık suyun içine limon ve bal katılarak içilmesi de çok faydalıdır.

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir

Limon B, C, E vitaminleri ve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sülfür gibi birçok mineralden oluşan besin bileşimi sayesinde bağışıklık sistemimizi inanılmaz derecede güçlendirir ve beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır.

Eklem İltihabına İyi Gelir

Toksinlerle baş etme konusunda çok başarılı olan limon, birçok özelliği sayesinde eklem iltihabı ve gut hastalığını geçirmek için idealdir. Kristalleri ve diğer tüm yabancı maddeleri çözerek hastalıktan kaynaklanan ağrıları dindirir.

Limon ile Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar

Limon enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde savaşır. Daha dinç hissetmek için yemeklerden önce bir bardak doğal limon suyu için. Aşağıda hangi hastalık için limonu nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

İshal

İshal olduğunuzda (bulaşıcı değilse), limon mükemmel bir çözümdür. 3 adet limonu 1.5 litre suyun içine sıkıp biraz şeker ve bir tutam tuz ekleyerek içmek yeterlidir. Bu karışım sizi güçlendirecek basit bir çözeltidir. Limonun işlevi ise ishal giderici olmasıdır.

Hipertansiyon

Her gün limon tüketmek, kan basıncımızı çok etkili bir şekilde düzenler. Güne kolayca hazırlanan bu meyve suyuyla (bir bardak suyun içine sıkılmış bir limon) başlamanın vücudumuzu temizlemek, kan dolaşımını hızlandırmak ve kan basıncını düşürmek için mükemmel olduğu kanıtlanmıştır.

Ağız ve Boğaz Enfeksiyonları

Limonun antibakteriyel özelliği vardır. Bakteri kolonilerini önler ve vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirir. Bu hastalıklara yakalandığınızda limonun C vitamini içerdiğini unutmayın.

Sinirleri Yatıştırmak ve Daha İyi Uyumak için

Uyumadan önce limon çiçekleri ile hazırlanan bir çay içmek idealdir. Üç adet limon çiçeğini kaynayan suya atıp birkaç dakika demlemeniz yeterlidir.

Kilo Vermek için

Güne enerjik başlayabilmek ve bir sonraki öğüne kadar enerjik kalabilmek için sabahları bize gerekli besinleri sağlayan basit bir smoothie içmek çok faydalıdır. Az yağlı yoğurt, bir dilim ananas ve bir limonun suyunu karıştırıcıda karıştırın. Elde edeceğiniz smoothie çok lezzetli ve oldukça doyurucudur.

Sindirim Sorunlarını Azaltmak için

Öğlen ve akşam yemeğinden önce limon çiçekleriyle hazırlanmış bir fincan çay için. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Öksürük İlacı

Biraz balı ısıtın.  Yarım fincan sıcak suyun içine bir limonun suyunu ve balı ekleyin. Karışımı yavaş yavaş için. Ayrıca sarımsak kullanımı da yaygındır. Hazırlamak için iki diş sarımsağı ortadan ikiye kesin ve limon suyunda birkaç saat bekletin. Tadı biraz ağır olabilir; ancak bu limonlu sarımsakları yemek öksürüğü azaltmak için mükemmeldir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rubén Mühlberger. Tragos genéticos: 50 fórmulas para sanar tu cuerpo. Punto a Partes, 2018.
  • Jorge Pérez Calvo. Nutrición energética y salud: Bases para una alimentación con sentido. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2016. 
  • Albert Ronald Morales. Frutoterapia: Bienestar y vida. Editorial Edaf, S.L., 2014. 
  • Sari, Aysel & Selim, Nevzat & Dilek, Melda. (2012). Effect of lemon juice on blood pressure. Journal of Experimental and Clinical Medicine. 29. 38-41. 10.5835/jecm.omu.29.01.010.
  • Food Sci Nutr. 2016 Jan; 4(1): 103–109. Published online 2015 Jul 30. Phytochemical, antimicrobial, and antioxidant activities of different citrus juice concentrates. doi: 10.1002/fsn3.268
  • Fundación Española de Nutrición. Limón. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/limon.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.