Eklemlerdeki Şişmeyi Azaltan Yiyecekler

Eklemlerdeki Şişmeyi Azaltan Yiyecekler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Osteoartrit, eklemleri etkileyerek zamanla eklem kıkırdağının kaybına neden olan bir hastalıktır. Beslenme, tıbbi tedavilere yardımcı ve bir tamamlayıcı olarak, bu durumun önlenmesinde ve tedavisinde çok önemli bir araçtır. Bugünkü yazımızda eklemlerdeki şişmeyi azaltan yiyeceklerden bahsedeceğiz. Kaçırmayın!

Eklemlerdeki Şişmeyi Azaltan Yiyecekler

Osteoartrit de denilen kireçlenme; eklemlerde özellikle eller, kalça, diz, sırt ve boyunda sertlik ve ağrıya neden olan iltihap sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığı önlemede düzgün beslenme ve bazı besinlerden her gün tüketme en iyi yöntemlerdendir. Ayrıca, eklemlerde mevcut olan iltihapları ve onların neden olduğu acıyı azaltıp şişmeye iyi gelecek yiyecekler de vardır.

Brokoli

brokoli yemek

East Anglia üniversitesindeki bir araştırmaya göre, brokolideki sülforafan, eklemlerde ağrıya neden olarak, kireçlenmeye neden olduğu düşünülen enzimleri yener.

Kiraz

kiraz

Baylor Enstitüsünde yapılan bir çok araştırmada uzmanlar, hastaların 8 hafta boyunca kullandıkları kiraz haplarının, kireçlenme sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasında tatmin edici sonuçlar ortaya çıkardığını, acıyı azalttığını ve eklem esnekliğine iyi geldiğini kanıtlamıştır.

 Somon, Ton Balığı ve Ringa Balığı

somon

Omega-3 yağ asitleri; somon, ton balığı ve ringa balığında bol bulunur. Bu balıklar, güçlü iltihap söktürücü etkileri sayesinde, kireçlenmeye iyi gelirler. Son araştırmalara göre, bu balıklar, eklemlerin faaliyetine ve kireçlenmeye yardımcı olur.

Eklemlerdeki şişmeyi azaltan zeytinyağı ve fesleğen

eklemlerdeki şişmeyi azaltan zeytinyağı

Zeytinyağı ve fesleğen, iltihap giderici doğal ürünlerdir. Zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, sorunlu bölgelere masaj yapmak, bu bölgelere iyi gelecektir. Bu karışım, cilde uygulanmadan önce biraz ısıtılabilir. 

Bu eski doğal tarif, bir çok hastalığı; özellikle kireçlenmeden kaynaklanan iltihaplanmaları geçirmekte çok faydalıdır.

Unutmayın ki, bu rahatsızlıkları kontrol etmenin en iyi yolu, onları engelleyecek her şeyi yapmaktır. Bu da; sebze ve meyvelerle sağlıklı ve dengeli beslenerek ve günlük egzersiz yaparak mümkün olur. Her gün yarım saat yürümek, sağlığı korumak için çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • “Press Release Archive.” UEA, www.uea.ac.uk/about/media-room/press-release-archive/-/asset_publisher/a2jEGMiFHPhv/content/broccoli-could-be-key-in-the-fight-against-osteoarthritis.
  • “Contact.” Baylor Health Care System Online Newsroom, news.bswhealth.com/releases/Can-Cherries-Relieve-the-Pain-of-Osteoarthritis.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.