Kuru ve Çatlak Ciltle Savaşmak İçin Meyveler

Harici olarak uygulama ile birlikte, bazı durumlarda bazı meyveleri yemek cildinizin sağlığına bakımı için bir çok yarar sağlayabilir ve parlaklığını geri kazandırabilir.
Kuru ve Çatlak Ciltle Savaşmak İçin Meyveler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Hastalıkların çoğunun kötü beslenme sonucu olduğu söylenir. Bununla birlikte, hem meyveler hem de sebzeler, besinlerin en büyük kısmını sağlayan gıdalardır. Meyveler çatlamış cildinizle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Cilde en faydalı maddeler arasında C, A, E ve D vitaminleri, antioksidanlar, kollajen ve çinko bulunur.

C vitamini

C vitamini veya askorbik asit ve onun askorbatları çeşitli fizyolojik reaksiyonlarda rol oynar. Bu, cildin görünümünü iyileştirmek için çok etkilidir.

Bu vitamin, kolajen ve kırmızı kan hücrelerinin sentezi için ve ayrıca bağışıklık sisteminin gelişimini teşvik etmek için gereklidir.

Bununla birlikte, turunçgiller ve kırmızı meyvelerde büyük miktarlarda bulunur. Aslında, cildi yenilemeye yardımcı olan en iyi maddelerden biridir. Ayrıca cildi canlandırır, gençleştirir ve parlaklık verir.

Küçük dozlarda alınmalıdır, aksi takdirde idrar yoluyla elimine edilir.

En yüksek C vitamini konsantrasyonuna sahip meyveler şunlardır:

 • Guava (243 mg)
 • Kivi (80 mg)
 • Limon (65 mg)
 • Portakal (60 mg)
 • Çilek (59 mg)

Not: Kadınlar için önerilen günlük alım miktarı 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır, ancak yaklaşık 200 mg tüketilmesi önerilir.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Vücudunuzu Hidratlı Tutacak 7 Meyve

A vitamini

kırmızı meyveler

Dahili olarak, retinol veya A vitamini vücudun sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Bu arada, dıştan iyi cilt ve mukoza zarının durumunu destekler.

Ayrıca, cildin erken yaşlanmasını önleyen güçlü bir antioksidandır.

Daha pürüzsüz ve daha düzgün bir cilde ulaşmaya yardımcı olan kolajen üretimini uyarır. Ayrıca, öncüleri olan beta-karotenler, cildin renklenmesine katkıda bulunur, daha sağlıklı ve daha parlak olmasını sağlar.

En yüksek A vitamini konsantrasyonuna sahip meyveler şunlardır:

 • Kavun
 • Karpuz
 • Ahududu
 • Çilek
 • Böğürtlen
 • Şeftali

E vitamini

Tokoferol olarak da bilinen E vitamini, meyve, sebze, tohum ve tahıllarda bulunan yağda çözünen bir vitamindir.

Vücuda sayısız yarar sağlamanın yanı sıra, cildin bakımında da çok önemli bir rol oynar.

 • Örneğin, bir antioksidan gibi davranır ve ciltteki mikro dolaşımı artırır.
 • Aynı zamanda elastikiyeti artırır, yaraları ve kırışıklıkları azaltır ve diğer faydaların yanı sıra morötesi ışınlarından da korur.

Özet olarak, bir hücresel canlandırıcılar arasında en iyisi olarak kabul edilir. Bu nedenle, cildi iyi durumda tutmak için yoğun cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Kuru ve çatlamış ciltle savaşmak için ideal meyveler

Artık, nemlendirilmiş, güzel bir cildin korunması için ana bileşenleri paylaştığımıza göre, günlük diyetinize eklemeniz gereken bazı meyveleri sizlere sunabiliriz.

Avokado

avokado

Avokado, kremsi kıvamda ve yüksek oranda katı yağ, bitkisel yağ ve kalori içeren bir meyvedir. Yenilebilir olmasına rağmen, cilt ve saçta nemlendirme ve parlaklık sağlamak için güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Başlıca besinleri arasında, beta-karotenler, B kompleks vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6), A, C, E, K vitaminleri ve mineraller (potasyum ve demir) bulunur.

Bu nedenle avokado, iyi bir antioksidandır ve kuru, yaşlı veya donuk cildi onarmak için mükemmeldir.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Avokadolu 6 İnanılmaz Doğal Ev Reçetesi

Karpuz

Karpuz yaklaşık %92 su ve elektrolit içeren bir meyvedir. İşte bu yüzden büyük bir hidrasyon ve nem kaynağıdır: tam olarak kuru cildin ihtiyacı.

 • Cildimizi korumak için bize A, B ve C vitaminleri sunar.
 • Antioksidanları nedeniyle koyu lekelerin, kırışıklıkların ve ifade çizgilerinin önlenmesine de yardımcı olur.
 • Diğer taraftan, ciltte akne ve aşırı yağın tedavisi için en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Portakal

portakal ve kadın

Portakal asidik pH’lı bir narenciye meyvesidir. Kollajen üretimini destekleyen yüksek C vitamini içeriği ile tanınırlar.

Ayrıca A, B, D, E, K vitaminleri ve mineraller gibi besin maddeleri içerir. Bu bileşenler, bu meyveyi mükemmel bir antioksidan kaynağı yapar.

Cildi pürüzsüz, esnek ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğundan, bu meyve cildiniz için en iyilerden biri olarak kabul edilir.

Çilek

Çilek, lezzeti ve düşük kalorili içeriğinden dolayı çok beğenilmektedir. Ayrıca cildiniz için en iyi meyvelerden biridir.

Besinleri cildimizi yenilemek ve canlandırmak için ihtiyacımız olan C, E, K ve B vitaminlerini içerir.

Ayrıca, göz çevresindeki koyu halkaların azalmasına, cildin soyulmasına ve hafifletilmesine ve morötesi ışınlarından korunmasına yardımcı olurlar.

Kozmetik alanında, aşırı yağı azaltmak ve bazı akne semptomlarını hafifletmek için kullanılırlar.

Gördüğünüz gibi, cildinizi sağlıklı tutmanın sayısız doğal yolu vardır. En iyi yanı, uzun vadede bu yiyeceklerin tüm vücudunuza olacak faydalarıdır.

Bunları beslenme düzeninize dahil edecek misiniz?

İlginizi çekebilir ...
Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın

Yağın aşırı üretilmesi ciltteki gözenekleri tıkayabilir, siyah nokta ve akne gibi problemlere de neden olabilir. Pirinç suyu toniği işinize yarayab...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.