Portakalın 11 Şaşırtıcı Yararı ve Kullanımı

· 18 Temmuz, 2015

Portakal çok sağlıklı bir narenciyedir.  Ayrıca çok güzel kokar ve çok yönlü bir meyvedir çünkü tadını ve özelliklerini kaybetmeden bir çok şekilde yenebilir. Portakal ile tatlı, meyve suyu, salata vb. yapabilirsiniz. Bu meyve tüm dünyada aroması ve sağlıklı yanlarıyla bilinmektedir. İçindeki lezzetli ve sulu posa yüksek oranda C vitamini, flanavoid ve bitki özü içerir. Portakalın yararları ve kullanım şekilleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Portakalın Özellikleri

  • Güçlü bir antioksidan: Portakal içeriğindeki C vitamini, flavonoid ve beta-karoten beraber çalışarak vücudu temizlemeye yarayan ve vasküler, kardiyak ile dejeneratif hastalıklar ve kanser ve benzerlerinden koruyan antioksidanı oluştururlar.
  • Zengin bir C vitamini kaynağı: C vitamini vücutta çok önemli bir role sahiptir, çünkü kolajen, kemik, diş ve alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda gıdalardan demir alımını arttırır ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. 
  • Depresyon ve stresi rahatlatır: Turunç asidi vitamin ve oligoelementler açısından zengin olması nedeniyle stres ve depresyonla başa çıkmada çok etkilidir.
  • İdrar söktürücü: Portakal metabolizmaya yararı olmayan veya organlar tarafından istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca dezenfekte ve mikrobisit özelliği görür ve vücut sağlığını geliştirir.
  • Sindirim sistemini güçlendirir: Portakal içeriğindeki magnezyum minerali ile bağırsakların, sinir sisteminin ve kasların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Karın ağrısı için ağrı dindirici görevi görür ve birikmiş tortuları çözerek sindirimi kolaylaştırır. 
  • Demir emilimine yardımcı olur: C vitamini demir emilimini önemli ölçüde arttırır ve özellikle demir eksikliği anemisi yaşayan bireylere yardımcı olur.
  • Kolesterol ile savaşır: C vitamini, flavonoid, beta karoten ve lif oranı yüksek olduğu için portakal kötü kolesterol oranlarıyla savaşmak için birebirdir.
  • Cilt sağlığına iyi gelir: Portakalın cilde büyük katkısı vardır çünkü cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar. Ayrıca cildi yenilemek ve zarar görmüş hücreleri tamir etmek için dört dörtlüktür. 

Portakalın Daha Önce Bilmediğiniz 11 Kullanım Şekli

Özellikleri sayesinde portakal bir çok sağlık probleminin tedavisinde, hastalıkların önlenmesinde ve hatta ev içinde bile kullanılabilir.

Sinir ve Depresyon

karinagrisi

Krizler esnasında sinirleri yatıştırmak için harika bir çözüm. Bu yüzden portakal yapraklarını demleyin ve bir bardak için.

İdrar Yolu Problemleri

İdrar kesesi ve prostat problemlerini tedavi sürecinde her gün portakal suyu içmek vücut işlevlerinizi uyarır, enfeksiyonla savaşır ve iltihaba iyi gelir.

Tonsillitis (Bademcik İltihabı)

Bademcik iltihabı ile başa çıkmak için bir bardak portakal suyuna 3 aloe vera kristali karıştırın ve boş mide ile için.

Obezite

obezite

Çok az sayıda karbonhidrat içerdiği ve idrar söktürücü etkisi olduğu için portakal obezite ile savaşmakta mükemmel bir çözümdür.

Ateşi Düşürün

Portakal suyu toksinleri arındırır ve vücudu besleyerek yüksek C vitamini sayesinde ateşi düşürür.

Kırışıklıklarla Savaşın

kirisiklik

Portakal cildi nemli tutar, kan dolaşımını arttırır ve cildi oluşmakta olan kırışıklıklara karşı korur. Ayrıca saf portakal suyu içmenin yanı sıra portakalın posası ile 15 dakika kadar kompres yapmanızı öneriyoruz.

Gastronomi

Portakal bir çok tatlıda malzeme olarak kullanılabilir. Portakal suyu yapabilirsiniz. Hatta portakal ile etlere çok özel bir tat katabilirsiniz…

Evinizi Tazeleyin

Evinizin güzel kokması için portakalın lezzetli kokusundan yararlanabilirsiniz. Portakal kabuğunu keserek çıkan yağları kullanabilirsiniz.

Portakal ile Temizlik

portakal4

Portakalın evinizi nasıl temizlediğine ve dezenfekte ettiğine şaşıracaksınız. Birkaç portakal kabuğu, bir miktar su ve biraz sirkeyi bir kaba koyun. Karışımı sprey şişesine koyup elektronik araçları, cam dolapları, lekeli camları vs. temizleyebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusuyla Savaşın

Portakalın güzel kokusu ayaklar ve ayakkabılarda kötü kokudan kurtulmak için harika bir çözüm. Ayakkabılarınızın içine birkaç portakal kabuğu koyun ve bir iki gün bekletin.

Parlak Saçlar için

Eğer saçlarınız kuru ve sönük ise, portakal kabuklarını elma sirkesine batırın. Islak saça uygulayın ve ardınan durulayın.