İlginç Portakal Kullanım Alanları

Bu meyve tüm dünyada aromasıyla ve sağlıklı yanlarıyla bilinmektedir. İçindeki lezzetli ve sulu posa yüksek oranda C vitamini, flanavoid ve bitki özü içerir.
İlginç Portakal Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Portakal çok sağlıklı bir narenciyedir; çok güzel kokar ve çok yönlü bir meyvedir. Tadını ve özelliklerini kaybetmeden bir çok şekilde tüketilebilir ve farklı alanlarda kullanılabilir. Daha önce duymadığınız portakal kullanım alanları hakkında bir şeyler öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, buyurun! 

Portakalın Özellikleri

  • Güçlü bir antioksidandır: Portakalın içeriğindeki C vitamini, flavonoid ve beta-karoten bir araya gelerek vücudu temizlemeye yarayan ve vasküler, kardiyak, dejeneratif hastalıklar ile kanser ve benzerlerinden koruyan antioksidanı oluştururlar.
  • Zengin bir C vitamini kaynağıdır: C vitamini vücutta çok önemli bir role sahiptir, çünkü kolajen, kemik, diş ve alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda gıdalardan demir alımını arttırır ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlar.
  • Depresyon ve stresi rahatlatır: Turunç asidi vitamin ve oligoelementler açısından zengin olması nedeniyle stres ve depresyonla başa çıkmada çok etkilidir.
Soyulmuş portakal
  • İdrar söktürücüdür: Portakal, metabolizmaya yararı olmayan veya organlar tarafından istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca idrar yollarını dezenfekte eder ve vücut sağlığını geliştirir.
  • Sindirim sistemini güçlendirir: Portakal, içeriğindeki magnezyum minerali ile bağırsakların, sinir sisteminin ve kasların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Karın ağrısı için ağrı dindirici görevi görür ve birikmiş tortuları çözerek sindirimi kolaylaştırır.
  • Demir emilimine yardımcı olur: C vitamini, demir emilimini önemli ölçüde arttırır ve özellikle demir eksikliği anemisi yaşayan bireylere yardımcı olur.
  • Kolesterol ile savaşır: C vitamini, flavonoid, beta karoten ve lif oranı yüksek olduğu için portakal, kötü kolesterol oranlarıyla savaşmak için birebirdir.
  • Cilt sağlığına iyi gelir: Portakalın cilde büyük katkısı vardır çünkü cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar. Ayrıca cildi yenilemek ve zarar görmüş hücreleri yapılandırmak için birebirdir.

11 Şaşırtıcı Portakal Kullanım Alanları

Özellikleri sayesinde portakal bir çok sağlık probleminin tedavisinde, hastalıkların önlenmesinde ve hatta ev içinde bile kullanılabilir.

Sinir ve Depresyon

karın ağrısı

Krizler esnasında sinirleri yatıştırmak için harika bir çözüm. Bu yüzden portakal yapraklarını demleyin ve bir bardak için.

İdrar yolları

İdrar kesesi ve prostat problemlerini tedavi sürecinde her gün portakal suyu içmek vücut işlevlerinizi uyarır, enfeksiyonla savaşır ve iltihaba iyi gelir.

Tonsillitis (bademcik iltihabı)

Bademcik iltihabı ile başa çıkmak için bir bardak portakal suyuna 3 aloe vera kristali karıştırın ve boş mide ile için.

Obezite

obezite

Çok az sayıda karbonhidrat içerdiği ve idrar söktürücü etkisi olduğu için portakal obezite ile savaşmakta mükemmel bir çözümdür.

Ateşi düşürücü

Portakal suyu toksinleri arındırır ve vücudu besleyerek yüksek C vitamini sayesinde ateşi düşürür.

Kırışıklık karşıtı

kırışıklık

Portakal cildi nemli tutar, kan dolaşımını arttırır ve cildi oluşmakta olan kırışıklıklara karşı korur. Ayrıca saf portakal suyu içmenin yanı sıra portakalın posası ile 15 dakika kadar kompres yapmanızı öneriyoruz.

Lezzet aracı

Portakal bir çok tatlıda malzeme olarak kullanılabilir. Portakal suyu yapabilirsiniz. Hatta portakal ile etlere çok özel bir tat katabilirsiniz…

Oda parfümü

Evinizin güzel kokması için portakalın lezzetli kokusundan yararlanabilirsiniz. Portakal kabuğunu keserek çıkan yağları kullanabilirsiniz.

Temizlik

Portakalın evinizi nasıl temizlediğine ve dezenfekte ettiğine şaşıracaksınız. Birkaç portakal kabuğu, bir miktar su ve biraz sirkeyi bir kaba koyun. Karışımı sprey şişesine koyup elektronik eşyaları, cam dolapları, lekeli camları vs. temizleyebilirsiniz.

Ayakkabı kokusunda

Portakalın güzel kokusu, ayaklar ve ayakkabılarda oluşan kötü kokudan kurtulmak için kullanılabilir. Ayakkabılarınızın içine birkaç portakal kabuğu koyun ve bir iki gün bekletin.

Parlak Saçlar için

Eğer saçlarınız kuru ve sönük ise, portakal kabuklarını elma sirkesine batırın. Islak saça uygulayın ve ardından durulayın.

Gördüğünüz üzere portakal kullanım alanları çeşit çeşittir. Bir dahaki sefer portakal yediğinizde bunları aklınızda tutabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin Portakallı Ev Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin Portakallı Ev Tedavisi

Varisli damarlar bacaklarda ve ayaklarda açıkça görülebilen, bükülmüş ve iltihaplı damarları ifade eder. Varisli damarları tedavi etmek için okuyun...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.